Kalwaria na Świętej Górze [zn.]

„Dolny Śląsk – nie do opowiedzenia, do zobaczenia”. Ten slogan reklamowy cały czas towarzyszył mi w myśli podczas tej krótkiej wycieczki i później w czasie pisania tego wpisu.

Kalwaria to nieco ponad kilometrowej długości ścieżka przy przewyższeniu około 150 metrów prowadząca na szczyt wzniesienia Święta Góra leżącego tuz obok miejscowości Lubawka. Na samym początku tuż przed wejściem na ścieżkę zadbana polana z widokiem na miasteczko.

Skoszona trawa, piękna drewniana wiata, ławeczki na stoku.

Dbałość na tej polanie ogromnie kontrastuje z tym co zobaczy się potem idąc ścieżką. Ma sie wrażenie, że nastąpiło przejście do innej epoki. Wszystko co się napotka przy ścieżce jest bowiem zaniedbane i zniszczone. To co jeszcze stoi obawiam się że niedługo może już runąć.

Ciężko mi było wybrać zdjęcia do tego wpisu, musiałem ograniczyć ich ilość a i tak fotograficzna relacja poniżej jest dość pokaźna. Chciałem zamieścić wszystko świadomy, że za jakiś czas to co uwieczniłem na zdjęciach może już po prostu nie istnieć…

Obym się mylił i mam nadzieję że może znajdą się środki i to miejsce zostanie uratowane. Bo inaczej będzie pasował tu raczej slogan „Dolny Śląsk – już nie do zobaczenia, tylko do opowiedzenia”… 😦


Nie znalazłem żadnej mapy opisującej Kalwarię na Świętej Górze. Dlatego też na podkładzie mapy z geoportalu narysowałem przebieg ścieżki oraz zaznaczyłem opisane poniżej miejsca:

swietagora_map_opis4

podkład mapy: geoportal.gov.pl


Kalwaria na Świętej Górze

Święta Góra (701 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem północnej części Gór Kruczych, położonym na wschód od miejscowości Lubawka. Historycznie tereny te były pod władaniem opactwa cysterskiego w Krzeszowie. W XVII wieku cystersi zbudowali na zboczu Świętej Góry drogę krzyżową składającą się z kamiennych stacji, kapliczek i rzeźb. Nazwana Kalwarią, stała się ona popularnym miejscem kultu religijnego, w XIX wieku na drodze krzyżowej wybudowano kolejne kaplice a szczyt Świętej Góry zagospodarowano turystycznie.


Figura św. Floriana przy źródle

Figura stoi na wspomnianej na wstępie polanie obok wiaty. Pod posągiem wybija źródełko. Na kamiennym ornamencie wyryta jest data „1872”.

Na zdjęciu z lat 80-tych XX wieku widać, że posąg św. Floriana był jeszcze nie zniszczony. Porównując z dzisiejszym jego stanem…


Kaplica św. Anny

 


Kaplica Ostatniej Wieczerzy

 


Ogród Oliwny (Ogród Getsemani)

Ogród Oliwny założony został w skalnej koltince pomiędzy Kaplicą Ostatniej Wieczerzy i Kaplicą Koronowania Chrystusa.

Jedyną zauważoną przeze mnie pozostałością po Ogrodzie Oliwnym jest posąg anioła na skale. Figura, podobnie jak poprzednia św. Floriana jest bez głowy. Więcej figur na całym przebiegu Kalwarii już nie widziałem, ponoć kilka jest (było) jeszcze leżących gdzieś w pobliżu ścieżki. W każdym razie wyczytałem, że WSZYSTKIE kamienne figury mają utrąconą głowę…

 


Kaplica Koronowania Chrystusa

 


Kaplica Matki Boskiej Bolesnej

Na ścianie kaplicy tablica: „Stacja XIII: Jezus z krzyża zdjęty”

 


Kaplica Grobu Świętego

 


Kaplica Zmartwychwstania

Najwyżej położona kaplica ze wszystkich na Świętej Górze. Wewnątrz na suficie ciągle jeszcze zachowane bogate malowanie kaplicy.

kaplica_zmartwychwstania5


Droga Krzyżowa – stacje

Stacje drogi krzyżowej na Świętej Górze, WSZYSTKIE bez wyjątku zostały zniszczone, ani jedna nie stoi w całości. Ich fragmenty porozrzucane są na całej długości ścieżki Kalwarii.

Droga krzyżowa na szczyt Świętej Góry prowadziła stromą ścieżką. Aby pielgrzymi mogli tą drogę pokonywać na kolanach wyłożono ją płytami z piaskowca. Dzisiaj na całym odcinku stromej ścieżki ostały się jedynie pojedyncze stopnie z tego kamienia.

Przy ścieżce, najprawdopodobniej w miejscu XII stacji Drogi Krzyżowej (Jezus umiera na krzyżu) stoi krzyż na kamiennym postumencie. Zapewne przed kilkudziesięcioma laty sprzed krzyża roztaczał się widok na Lubawkę. Dzisiaj widok przysłaniają całkowicie rosnące drzewa.

 


Święta Góra

Na szczycie Świętej Góry zwanej dawniej „Heiligerberg” albo „Heiligen Berge” pod koniec XIX wieku postawiono drewnianą wieżę widokową o wysokości 16 m. Wieża stała do 1937 roku, kiedy to uległa zniszczeniu.

Nieopodal na szczycie funkcjonowała wtedy również gospoda.

Obecnie na szczycie po dawnej infrastrukturze turystycznej nie ma ani śladu. Znajduje się tutaj tylko górna stacja wyciągu narciarskiego. Stok narciarski przy wyciągu umożliwia na panoramę z wierzchołka Świętej Góry w kierunku wschodnim z masywem Trójgarbu oraz Chełmca w tle…

… oraz widocznym w dole opactwem cysterskim w Krzeszowie.

Nieco poniżej szczytu, obok najwyżej położonej Kaplicy Zmartwychwstania jest jeszcze ograniczony widok w kierunku północnym.


fragmenty tekstu na podstawie: fotopolska.eu; wikipedia.org
źródło starych fotografii: dolny-slask.org.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s