Aplikacja „Ścieżką w bok” na smartfony z systemem Android.

W listopadzie 2019 roku powstała aplikacja „Ścieżką w bok” na urządzenia z systemem Android.

Obecna wersja aplikacji – 1.1 dostępna jest od 09 grudnia 2019 roku.

Ideą powstania tej aplikacji na smartfony była możliwość szybkiego dostępu do wpisów na blogu „Ścieżką w bok” opisujących miejsca, w pobliżu których znajduje się użytkownik aplikacji. Wynikiem na ekranie smartfona jest pokazanie najbliższych miejsc dostępnych jako treść wpisu na blogu ale również jako pozycja na mapie, aby mieć możliwość tam dotrzeć. W ten sposób „Ścieżką w bok” staje się czymś w rodzaju „przewodnika” dostępnego na smartfonie.

Innymi słowy, przy pisaniu aplikacji na smartfona przyświecała mi myśl: Jestem ‚gdzieś w terenie’, jak zobaczyć czy coś w najbliższej okolicy jest opisane na „Ścieżce w bok”? Uruchamiam aplikację, która pokazuje mi wpisy najbliższych miejsc. Interesujące miejsce wybieram i aplikacja kieruje mnie do mapy gdzie to miejsce jest zaznaczone bądź do wpisu na blogu.

Aplikacja w założeniu ma:

  • być prosta w użyciu,
  • pobierać minimalną ilość danych przez internet, co umożliwi korzystanie z internetu nawet przy słabym zasięgu.
  • NIE zapisywać żadnych danych na smartfonie

 


Instalacja aplikacji „Ścieżką w bok”

 

Bieżąca wersja aplikacji „Ścieżką w bok” na smartfony z systemem Android nie jest dostępna poprzez standardowy internetowy serwis Google Play.

Aplikację można zainstalować skanując smartfonem poniższy QR Code:

lub poprzez ściągnięcie pliku instalacyjnego „sciezkawbok.apk” z poniższej lokalizacji:

https://sciezkawbok.pythonanywhere.com/android

 

Instalacja aplikacji tą metodą może powodować konieczność włączenia/akceptacji na smartfonie tego sposobu instalowania aplikacji


 

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze oraz uwagi do działania aplikacji „Ścieżką w bok” na system Android. Proszę umieszczać je jako komentarze na tej stronie.

W chwili obecnej nie planuję stworzenia podobnej aplikacji na urządzenia z innymi systemami (iOS, Windows Mobile).
Życzę miłego i owocnego używania aplikacji „Ścieżką w bok” 🙂


Jak działa aplikacja „Ścieżką w bok” na smartfony?

 

Ekran Główny

Do poprawnego działania aplikacji potrzebne są: włączone dane lokalizacyjne (odbiornik GPS) oraz dostęp do internetu (w terenie oznacza to włączoną transmisję danych). Informacja o tym wyświetlana jest na ekranie startowym aplikacji.

Na ekranie aplikacji znajduje się przycisk „Gdzie teraz jesteś”. Jego uruchomienie ustala bieżącą lokalizację urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja.

Po znalezieniu lokalizacji zostaje ona wyświetlona poniżej przycisku „Gdzie teraz jesteś”. Ponowne ustalenie lokalizacji nastąpi tylko przy następnym wciśnięciu przycisku „Gdzie teraz jesteś”! Innymi słowy lokalizacja nie jest odświeżana w sposób ciągły.

Po ustaleniu lokalizacji aplikacja pobiera dane o wpisach najbliższych miejsc opisanych na blogu „Ścieżką w bok”. W obecnej wersji aplikacji promień zasięgu poszukiwań najbliższych miejsc jest stały i wynosi 10 kilometrów od ustalonej wcześniej lokalizacji.

Po pobraniu danych wyświetlana jest informacja ile wpisów zostało znalezionych oraz lista 5 wpisów począwszy od najbliższego ustalonej lokalizacji.

W przypadku, kiedy nie znaleziono żadnego wpisu w zasięgu 10 kilometrów od lokalizacji, prócz stosownej informacji o tym, wyświetlony zostanie jeden wpis który jest najbliżej lokalizacji.

Przykładowy ekran ze znalezioną listą wpisów wygląda następująco:

Każdy wyświetlony znaleziony wpis zawiera: swój tytuł na blogu, lokalizację wpisu, odległość do lokalizacji wpisu od ustalonej lokalizacji. Kiedy odległość do opisanego miejsca jest większa niż 2 km w linii prostej, dostępne są dwa przyciski:

  • „Pokaż na mapie” – po naciśnięciu aplikacja przekierowuje na zainstalowaną w smartfonie aplikację mapową, na której zostanie zaznaczona pozycja wpisu – przetestowane aplikacje mapowe to: Google Maps, Mapy.cz
  • „Zobacz wpis na blogu” – po naciśnięciu aplikacja przekieruje do przeglądarki internetowej, na której wyświetli się cała treść wpisu.

 

W przypadku kiedy odległość do opisanego miejsca jest mniejsza niż dwa kilometry, pojawia się dodatkowy trzeci przycisk:

  • „Prowadź do miejsca” – po naciśnięciu aplikacja przechodzi w tryb nawigacji według kompasu (patrz opis „Ekran Nawigacji” poniżej)

 

Wpisy wyświetlane są w grupie po pięć. Jeśli ilość znalezionych wpisów przekracza 5, kolejne listy wpisów można zobaczyć naciskając przycisk „Następna strona” na dole aplikacji. Analogicznie powrót do poprzedniej listy wpisów następuje po wciśnięciu przycisku „Poprzednia strona”

 

Ekran Informacyjny

 

Ekran informacyjny dostępny jest po naciśnięciu żółtego tekstu „Informacje” na górze ekranu głównego aplikacji.
Na ekranie informacyjnym wyświetlana jest wersja aplikacji oraz dane kontaktowe do autora.

W przypadku, kiedy aplikacja miała już połączenie z internetem, na ekranie informacyjnym pojawia się dodatkowa informacja czy jest dostępna nowsza wersja aplikacji niż ta zainstalowana obecnie w urządzeniu.

W przypadku, kiedy jest dostępna nowsza wersja aplikacji niż ta zaintalowana obecnie, istnieje mozliwośc jej bezpośredniego pobrania z ekranu informacyjnego naciskając na tekst „Pobierz aktualną wersję”.

W pozostałym przypadku na ekranie pojawia się informacja, że zainstalowana aplikacja jest tą aktualną.

Wyjście do ekranu głównego następuje po naciśnięciu żółtego tekstu „Powrót” na górze ekranu informacyjnego.

 

Ekran Nawigacji

 

Ekran nawigacji dostępny jest tylko dla miejsc opisanych na blogu, do których odległość jest mniejsza niż 2000 metrów. Uruchomienie nawigacji nastepuje po naciśnieciu przycisku „Prowadź do miejsca”, który pojawia się przy tytule wpisu na ekranie głownym.

Na ekranie nawigacji znajduje się informacja o miejscu (tytuł wpisu na blogu), lokalizacja GPS miejsca, bieżąca odległość do miejsca w metrach oraz kompas, na którym wyświetlane są znaczniki dotarcia do celu.

W przypadku kiedy cel jest w kierunku pokazywanyn przez kompas, jest on wskazywany poprzez białą pionową linię na skali kompasu wraz z odległością do celu.

W celu poprawnego działania kompasu ekran urządzenia należy trzymać poziomo i w miarę nieruchomo! Prawidłowe położenie ekranu pokazuje kolor kompasu wyświetlany na zielono.

 

Nieprawidłowe położenie ekranu urządzenia powoduje, że kompas będzie wyświetlany na czerwono. Kierunek pokazywany przez kompas może być w tym przypadku błędny.

W sytuacji, kiedy kierunek do celu nie jest zgodny z kierunkiem wskazywanym przez kompas, wtedy na kompasie pojawia się odpowiedni komunikat w którym kierunku należy znajdować cel – na prawo, na lewo czy z tyłu:

Na kompasie może pojawić się dodatkowy znacznik w kolorze niebieskim – oznacza on bieżący azymut pokonanej trasy (czyli w którym kierunku szliśmy).

Domyślnie ekran nawigacji pobiera dane lokalizacyjne (GPS) co 10 sekund z dokładnością 10 metrów. Kiedy odległość do celu będzie mniejsza niż 400 metrów pobieranie danych lokalizacyjnych będzie wykonywane co 5 sekund.

Kiedy do pokonania mamy dystans mniejszy niż 100 metrów do celu, wyświetlony zostaje dodatkowy komunikat „Już niedaleko”, a dane lokalizacyjne pobierane są co sekundę.

Przy odległości mniejszej niż 5 metrów od celu pojawia się komunikat „Jesteś u celu :)”.

Nawigacja według kompasu działa tylko do odległości 2500 metrów od celu (wg mnie dla większych odległości sensowniejszym jest używanie mapy zamiast kompasu). W momencie, kiedy odległość do celu wyniesie ponad 2400 metrów na ekranie nawigacji pojawi się komunikat ostrzegawczy o wyłączeniu.

Po przekroczeniu odległości do celu większej niż 2500 metrów, nawigacja wyłącza sie i następuje powrót do ekranu głównego, na którym wyświetlony zostaje komunikat o wyłączeniu nawigacji:

Podczas działania ekranu nawigacji według kompasu, w dowolnym momencie można wyjść z powrotem do ekranu głownego po naciśnięciu żółtego tekstu „Powrót” na górze ekranu nawigacji. W przypadku kiedy podczas używania nawigacji nastąpi przemieszczenie o ponad 100 metrów od miejsca, gdzie został użyty przycisk „Gdzie teraz jestes”, należy go ponownie nacisnąć w celu pobrania aktualnych odległości od miejsc opisanych na blogu.