„Gemeindegrenze Zwippendorf”

Dostałem kilka miesięcy temu wiadomość o kilku głazach z wyrytymi starymi napisami, które leżą przy drodze wojewódzkiej nr 287 łączącej miejscowości Jasień i Żary, dodatkowo w wiadomości było zaznaczone, że ‚głazów jest co najmniej trzy’ 🙂

Nadarzyła się więc okazja, aby powrócić do nieruszanego od dłuższego czasu projektu „Na kamieniach w Lubuskiem…„. Dodatkowym smaczkiem było to, że po odczytaniu napisów wyrytych na tych kamieniach ich znaczenie jest pierwszym tego typu napotkanym przeze mnie.

Z tej też przyczyny (znaczenia napisów) jest taki a nie inny tytuł tego wpisu 🙂

Panu Krystianowi za podesłanie informacji o tych kamieniach serdecznie dziękuję.


„Gemeindegrenze Zwippendorf”

Pierwsze słowo tytułu wpisu to w dosłownym tłumaczeniu ‚granica gminy’ bądź ‚granica komunalna’ – „Gemeindegrenze” to oznaczenie jednego ze znakowań na przedwojennych mapach Messtischblatt opisane w ich legendzie:

‚Zwippendorf’ natomiast to dawna niemiecka nazwa wsi Świbna, w której już raz byłem przy okazji zobaczenia jednego ze starych drogowskazów, jaki się w tej wsi zachował. Tym razem jednak rzecz dotyczy okolic tejże wsi.


Kilometraż 36,2 drogi wojewódzkiej nr 287.

Na poboczu po wschodniej stronie drogi pod lasem prawie dwumetrowej wielkości głaz. Od strony drogi nie wyróżnia się on niczym.

Natomiast od strony lasu na głazie wyraźny napis. Jest on obecnie do góry nogami więc głaz musiał być przewrócony a oryginalnie napis był widoczny od strony szosy:

Napis na głazie: „Grenze Gassen Zwippendorf” (granica Jasień Świbna), ze strzałką pomiędzy nazwami miejscowości oznaczającą zapewne dawną linię graniczną.

Dokładnie po drugiej, zachodniej stronie drogi, w rowie na poboczu leży podobnej wielkości drugi głaz.

Napisów na nim nie widać a głaz na tyle pokaźny, że o ruszeniu go samemu nie ma mowy. Po tym co zobaczyłem kilka kilometrów dalej jestem jednak mocno przekonany, że na niewidocznej stronie głazu pod spodem ukryty jest napis z tymi samymi nazwami miejscowości w odwrotnej kolejności i strzałką pomiędzy nimi: „Grenze Zwippendorf Gassen”. Mogę się wręcz o to założyć.  😉

Lokalizacja tej pary głazów zgadza się z zaznaczoną na mapie Messtischblatt wspomnianą „Gemeindegrenze” czyli granicą gmin (linia granicy zaznaczona przeze mnie na czerwono):


Kilometraż 39,7 drogi wojewódzkiej nr 287.

Patrząc na pobocze drogi – po stronie wschodniej ponownie prawie dwumetrowy głaz.

Na szczycie głazu napis ze strzałką pomiędzy dwoma wyrazami z nazwami miejscowości.

Tym razem jest to napis „Grenze Zwippendorf Droskau” (granica Świbna – Drożków).

Należałoby spodziewać kolejnego głazu po drugiej, zachodniej stronie drogi. I rzeczywiście leży on pośród drzew.

Na głazie wyryte te same napisy co na kamieniu naprzeciwko, ale z odwróconą kolejnością nazw miejscowości: „Grenze Droskau Zwippendorf”. Nazwy miejscowości jak na poprzednich głazach są przedzielone strzałką.

Patrząc na mapę Messtischblatt, w tym miejscu również przebiegała „Gemeindegrenze” – granica gmin (linia granicy zaznaczona przeze mnie na czerwono):

 

Zastanawia mnie jedno (i będę to musiał przy kolejnej okazji sprawdzić) – czy głazy z zaznaczoną granicą ‚gminy’ Świbna  były tylko przy drodze łączącej Jasień i Żary, czy również na granicy przy pozostałych drogach o mniejszym znaczeniu, które odchodzą od tej wsi?


źródło map: historic.place

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s