Topograficzne porządki… Skopiec kontra Baraniec kontra Folwarczna

Pojedynek trzech wzgórz.

Innymi słowy, indywidualna, samozwańcza dwugodzinna wyprawa naukowa w Góry Kaczawskie w ramach mojego osobistego programu „Topograficznych porządków najwyższych wierzchołków mezoregionów Sudetów”. Wyprawa z wysokościomierzem barometrycznym by określić raz na zawsze (wg mnie) która góra powinna nosić miano tej najwyższej w Kaczawskich.

A przy okazji moja pierwsza wizyta w tym rejonie kiedy nie pada deszcz (w końcu widoki!). 🙂

Skopiec i Baraniec leżą tak blisko siebie rozdzielone płytką przełęczą, że na jednym zdjęciu trudno te wzgórza rozróżnić; Baraniec po prawej (z masztem), Skopiec po lewej:

Na pierwszy ogień pomiarowy idzie Skopiec, jako jedyny ma reper więc traktuje go jako referencyjny w odczycie wysokości. Następne pomiary na Barańcu oraz Maślaku będą względnymi różnicami wysokości w odniesieniu do wartości wysokości na Skopcu.

Docieram na wierzchołek Skopca (50°56′39.7″N 15°53′05.8″E).

Start – wysokościomierz na reperze, kilka minut odczekania i jego wartość wysokości jako ‚zero referencyjne’.

Pora na Baraniec, po drodze widoki m.in, na Połom z przełęczy pomiędzy wzgórzami.

Jestem na wierzchołku Barańca wg pozycji mapy topograficznej (50°56’27.0″N, 15°53’03.4″E). Okazuje się oznaczony co do metra tyczką i kopczykiem kamieni.

Wysokościomierz na gruncie koło tyczki, kilka minut odczekania i pomiar! Wynik:

Baraniec: +1 metr wysokości więcej niż Skopiec.

Pora na trzecie, ostatnie wzgórze położone niecały kilometr na zachód – nazywane przed wojną „Vorwerks Berg”, a którego obecnie przyjęta polska nazwa to Folwarczna. Muszę dodać, że na niektórych mapach topograficznych wzgórze to zostało błędnie oznaczone jako Maślak:

Docieram na wierzchołek Folwarcznej wg pozycji z mapy (50°56’37.4″N, 15°52’21.8″E). Tutaj również tyczka z kopczykiem kamieni.

Wysokościomierz na gruncie koło tyczki, kilka minut odczekania i pomiar! Wynik:

Folwarczna: +5 metrów wysokości więcej niż Skopiec (więc jednocześnie +4 metry wysokości więcej niż Baraniec).

Tak więc pojedynek wygrywa wzgórze Folwarczna.


Analiza zakupionych w 2016 roku w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej numerycznych map wysokościowych wykazała, że wysokości tych szczytów w ich najwyższym punkcie są następujące:

Folwarczna: 722.91m n.p.m. (50°56’37.8″N, 15°52’22.3″E)

Skopiec: 720.48m n.p.m. (50°56’38.3″N, 15°53’04.8″E)

Baraniec: 719.86m n.p.m. (50°56’27.0″N, 15°53’03.8″E)


A góra Okole?

Pewne watpliwości miałem również co do wysokości jeszcze jednego wzgórza w Górach Kaczawskich – Okola. Na mapie topograficznej oprócz koty wysokościowej 716,1m n.p.m. widnieją narysowane skałki z wysokościami 5,1 oraz 5,9 metrów. co może dawać łączną wysokość Okola ponad 720m n.p.m. !

W 2019 roku udostępniona została na geoportalu możliwość odczytania wysokości z numerycznych map wysokościowych. Najwyższa odczytana wysokość góry Okole wynosi 722,79m n.p.m. (50°58’51.0″N, 15°49’02.0″E)

W lipcu 2020 roku udostępniono darmowe dane pomiarowe NMT. Wynika z nich, że skałka na Okolu została błednie sklasyfikowana,w związku z czym jej wysokość nie była brana pod uwagę. Najwyższy punkt tej skałki (50°58’50.5″N, 15°49’04.5″E), wynosi 725.13m n.p.m. !


Tak więc najwyższym punktem w Górach Kaczawskich jest góra Okole! – 725.1m n.p.m.

 


 

15 thoughts on “Topograficzne porządki… Skopiec kontra Baraniec kontra Folwarczna

  • Moje wyniki nie odrzucają dokonań zdobywców Korony Gór Polski 😉 Cytując Wikipedię odnośnie tej Korony: „28 szczytów, nieomal odpowiadających spisowi najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Różnica polega na tym, że za najwyższe uznano te szczyty, na które w chwili ustalania Korony prowadził znakowany szlak turystyczny”. Jest wprost napisane ‚nieomal’ 🙂
   Gdyby być naprawdę dokładnym w zamierzeniach pomysłodawców Korony Gór Polski w tamtych czasach to powinni oni w Górach Kaczawskich zaliczyć chyba do Korony Gór Polski …. Okole, gdyż jest on najwyższy, przez który przebiega szlak. Na Skopiec, Baraniec, Maślak żaden szlak nie prowadzi bezpośrednio przez szczyt. Pozdrawiam.

   • Co do Okola to jest jeden z tych szczytów, który „zmienił” wysokość na mapach i to znacznie – dawniej podawano nawet 721 m n.p.m. Zmian jest sporo np, w Karkonoszach Luczni hora okazała się wyższa od Studnicznej, klasyka to rejon Smreka. I jak tu bloga prowadzić jak trzeba wysokości zmiany śledzić 😉 A co do KGP to na szczyt Jagodnej też chyba nie prowadził nigdy szlak tylko przez siodełko popod, a w Górach Izerskich widnieje na liście Wysoka Kopa. Mogliby napisać to lista szczytów które sobie wybraliśmy i byłoby to chyba bardziej zgodne z prawdą niż cytowany – naciągany opis 😉

   • dojście na Maślaka jest m.in. z przełęczy Komarnickiej. Mając na tej przełęczy Skopiec i Baraniec po prawej stronie (tam skręca niebieski szlak), to Maślak jest po lewej. Idzie na niego od przełęczy pod górę droga polna (potem wśród lasu).

 1. Obecnie szczyt Skopca (grupa skałek, na której zamontowałem tablicę z opisem szczytu) znajduje się ok.30m bliżej w kierunku Barańca. Miejsce, w którym jest reper i robiłeś pomiary jest ok. 3m niżej od tego miejsca. Pomiary wysokości robiłem w 2013-14 za pomocą dwóch GPS-ów. Baraniec wyszedł mi o 2m niżej od Skopca a Folwarczna o 1m. Więc mógłbyś powtórzyć pomiar wysokościomierzem barometrycznym.

  • Podane przeze mnie wysokości szczytów (z podaniem pozycji GPS najwyższego odczytanego punktu) w Górach Kaczawskich są na podstawie odczytu z numerycznych map wysokościowych z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Mapy te mają dokładność odczytu wysokości 0.2 metra i są oficjalną dokumentacją. Weryfikacji z tych map dokonałem w 2016 roku i ponownie w 2019, kiedy udostępniono odczyt z tych map publicznie.
   Dlatego podane na blogu wyniki traktuję jako ostateczne i temat jest przynajmniej dla mnie zamknięty 🙂

   Pozdrawiam.

 2. Powinieneś skorygować treść wpisu ” Baraniec: +1 metr wysokości więcej niż Skopiec.” który przeczy
  „Trzeci najwyższy szczyt Gór Kaczawskich – Skopiec
  Czwarty najwyższy szczyt Gór Kaczawskich – Baraniec”
  Domyślam się, że pierwszy wpis jest nieaktualny
  W Wikipedii też podają inne wysokości do każdego szczytu- zwariować można.
  Skopiec – podjeżdżają samochodami pod przełęcz Komarnicką i zaliczają szczyt w 15min , robiąc przewyższenie z 60 metrów wysokości. Z tymi zaliczeniami szczytów do danej Korony to obłed.
  Korona Sudetów Polskich – Górzno – 100 m od drogi 4 m !!! przewyższenia.
  Dla mnie Górska Odznaka Turystyczna ma jednak większą wartość.

  • Różnica +1m na korzyść Barańca była wynikiem pomiarów moim wysokościomierzem barometrycznym. W dalszej części wpisu uzupełniłem wyniki z późniejszych map numerycznych.
   Co do niektórych szczytów z Koron – zgadzam się z opinią 🙂

 3. Skąd te dane odnośnie Okola? Wielokrotne kilkanie na mapę w MNT w geoportalu nigdy nie dało mi danej większej (w pobliżu rzeczonego punktu) niż 722.8. Sciągnąłem w końcu te dane (M-33-44-B-a-2-1) i wychodzi, że najwyższy punkt ma jednak 722.79. Znowu jakaś zmiana?

 4. Analiza tych samych danych (NMT) odnośnie pozostałych szczytów prowadzi do wniosku, że Folwarczna jest o 9cm wyższa od Okola (122.88) a Skopiec-Baraniec (z naciskiem na Skopiec) ma 120.44m. Może istnieją gdzieś inne dane NMT (w poprzednim komentarzu literówka – napisałem błędnie MNT – chodzi oczywiście o Numeryczny Model Terenu) – te które Ty wykorzystywałeś. Ja korzystałem z danych NMT z geoportalu z rozdzielczością 1m. Te 9cm różnicy w szczytach troszkę mało przekonywujące. Ktoś postawi kamień, albo trochę błota spłynie po ulewie i klapa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s