Topograficzne porządki… Skopiec kontra Baraniec kontra Maślak

Pojedynek trzech wzgórz.

Innymi słowy, indywidualna, samozwańcza dwugodzinna wyprawa naukowa w Góry Kaczawskie w ramach mojego osobistego programu „Topograficznych porządków najwyższych wierzchołków mezoregionów Sudetów”. Wyprawa z wysokościomierzem barometrycznym by określić raz na zawsze (wg mnie) która góra powinna nosić miano tej najwyższej w Kaczawskich.

A przy okazji moja pierwsza wizyta w tym rejonie kiedy nie pada deszcz (w końcu widoki!). 🙂

Skopiec i Baraniec leżą tak blisko siebie rozdzielone płytką przełęczą, że na jednym zdjęciu trudno te wzgórza rozróżnić; Baraniec po prawej (z masztem), Skopiec po lewej:

Na pierwszy ogień pomiarowy idzie Skopiec, jako jedyny ma reper więc traktuje go jako referencyjny w odczycie wysokości. Następne pomiary na Barańcu oraz Maślaku będą względnymi różnicami wysokości w odniesieniu do wartości wysokości na Skopcu.

Docieram na wierzchołek Skopca (50°56′39.7″N 15°53′05.8″E).

Start – wysokościomierz na reperze, kilka minut odczekania i jego wartość wysokości jako ‚zero referencyjne’.

Pora na Baraniec, po drodze widoki m.in, na Połom z przełęczy pomiędzy wzgórzami.

Jestem na wierzchołku Barańca wg pozycji mapy topograficznej (50°56’27.0″N, 15°53’03.4″E). Okazuje się oznaczony co do metra tyczką i kopczykiem kamieni.

Wysokościomierz na gruncie koło tyczki, kilka minut odczekania i pomiar! Wynik:

Baraniec: +1 metr wysokości więcej niż Skopiec.

Pora na trzecie, ostatnie wzgórze – Maślak:

Docieram na wierzchołek Maślaka wg pozycji z mapy (50°56’37.4″N, 15°52’21.8″E). Tutaj również tyczka z kopczykiem kamieni.

Wysokościomierz na gruncie koło tyczki, kilka minut odczekania i pomiar! Wynik:

Maślak: +5 metrów wysokości więcej niż Skopiec (więc jednocześnie +4 metry wysokości więcej niż Baraniec).

Ups 🙂 Pięć metrów i cztery metry różnicy to na pewno więcej niż błąd pomiarowy wysokościomierza. Prawdę mówiąc spodziewałem się tego, gdyż ktoś inny robił podobną wyprawę naukową i tam również Maślak wygrał.

 

Aktualizacja wpisu – 16-09-2015


Analiza zakupionych w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej numerycznych map wysokościowych wykazała, że wysokości tych szczytów w ich najwyższym punkcie są następujące:

Maślak: 722.91m n.p.m. (50°56’37.8″N, 15°52’22.3″E)

 

Skopiec: 720.48m n.p.m. (50°56’38.3″N, 15°53’04.8″E)

 

Baraniec: 719.86m n.p.m. (50°56’27.0″N, 15°53’03.8″E)

 

 

 

W świetle powyższego, śmiem więc mówić od dziś wszem i wobec, że:

NAJWYŻSZYM SZCZYTEM GÓR KACZAWSKICH JEST MAŚLAK

Co należało dowieść. 🙂

 

 

Reklamy

6 thoughts on “Topograficzne porządki… Skopiec kontra Baraniec kontra Maślak

  • Moje wyniki nie odrzucają dokonań zdobywców Korony Gór Polski 😉 Cytując Wikipedię odnośnie tej Korony: „28 szczytów, nieomal odpowiadających spisowi najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Różnica polega na tym, że za najwyższe uznano te szczyty, na które w chwili ustalania Korony prowadził znakowany szlak turystyczny”. Jest wprost napisane ‚nieomal’ 🙂
   Gdyby być naprawdę dokładnym w zamierzeniach pomysłodawców Korony Gór Polski w tamtych czasach to powinni oni w Górach Kaczawskich zaliczyć chyba do Korony Gór Polski …. Okole, gdyż jest on najwyższy, przez który przebiega szlak. Na Skopiec, Baraniec, Maślak żaden szlak nie prowadzi bezpośrednio przez szczyt. Pozdrawiam.

   • Co do Okola to jest jeden z tych szczytów, który „zmienił” wysokość na mapach i to znacznie – dawniej podawano nawet 721 m n.p.m. Zmian jest sporo np, w Karkonoszach Luczni hora okazała się wyższa od Studnicznej, klasyka to rejon Smreka. I jak tu bloga prowadzić jak trzeba wysokości zmiany śledzić 😉 A co do KGP to na szczyt Jagodnej też chyba nie prowadził nigdy szlak tylko przez siodełko popod, a w Górach Izerskich widnieje na liście Wysoka Kopa. Mogliby napisać to lista szczytów które sobie wybraliśmy i byłoby to chyba bardziej zgodne z prawdą niż cytowany – naciągany opis 😉

   • dojście na Maślaka jest m.in. z przełęczy Komarnickiej. Mając na tej przełęczy Skopiec i Baraniec po prawej stronie (tam skręca niebieski szlak), to Maślak jest po lewej. Idzie na niego od przełęczy pod górę droga polna (potem wśród lasu).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s