Okole – najwyższy punkt w Górach Kaczawskich (!)

30 lipca 2020 roku Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił za darmo pełne pliki danych pomiarowych Numerycznych Map Terenu.
Nie czekając, sciągnąłem dane obszaru góry Okole w Gorach Kaczawskich aby jednoznacznie (i mam nadzieję, że raz na zawsze) określić jaki jest najwyższy punkt na tej górze.

Na Okolu nigdy nie byłem, z mnóstwa zdjęć dostępnych w internecie wywnioskowałem, że tematem do analizy będzie skałka na Okolu.

źródło zdjęcia: mapy.cz

Na zdjęciach tej skałki widzę, że nie znajduje się ona wsród roślinności co ułatwi mi zadanie interpretacji danych pomiarowych.

Krótkie objaśnienie jak tworzone są numeryczne mapy terenu. Są one wynikiem opracowania danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego (LiDAR) mających na celu wyznaczenie wysokości bezwzględnej zeskanowanych punktów. Każdy zeskanowany punkt otrzymuje klasyfikację zdefiniowaną jako: ‚punkty leżące na gruncie’, ‚punkty reprezentujące roślinność’, ‚punkty reprezentujące budynki’, ‚punkty z obszarów wielokrotnego pokrycia’, itd. Ze względu na olbrzymią ilość danych ze skanowania laserowego, klasyfikacja wszystkich punktów nadawana jest automatycznie z pomocą zdefiniowanych algorytmów przetwarzania danych LiDAR. Taka automatyzacja nadawania klasyfikacji danych może spowodować błędną ich interpretację.

Błędna interpretacja (zakwalifikowanie skały jako ‚roślinność’) miała juz miejsce w przypadku skały ‚Kaczęta’ na Szczelińcu Wielkim, która to skała jest jak się okazuje najwyższym punktem w Górach Stołowych.

IDENTYCZNA błędna interpretacja ma miejsce w danych pomiarowych Okola – skałka została zakwalifikowana jako ‚punkty reprezentujące roślinność’ a nie ‚punkty leżące na gruncie’! Widać to na wizualizacji danych pomiarowych – punkty reprezentujące skałkę są na zielono (roślinność) zamiast na brązowo (grunt):

Analiza danych pomiarowych obszaru gdzie znajduje się skałka pokazuje, że najwyższy punkt jest w koordynatach xy: 350805.45 276712.3 i wynosi – UWAGA: 725.13 metrów nad poziomem morza! Ponad dwa metry wyżej niż najwyższy punkt na Folwarcznej!

Na ortofotomapie w miejscu koordynatów xy najwyższego punktu na Okolu (centymetrowe niedokładności spozycjonowania xy, wynikające z rozdzielczości ortofotomapy można pominąć) jednoznacznie widać, że znajduje się tam skała:

źródło ortofotomapy: groportal.gov.pl

Geoportal umozliwia odczytanie wysokości z numerycznych map terenu. W tym punkcie geoportal podaje wysokość 722.4m n.p.m., ale jest to wynikiem NIEZAKWALIFIKOWANIA skały na Okolu jako ‚miejsce leżące na gruncie’. Jestem tego już absolutnie pewien.

źródło ortofotomapy: groportal.gov.pl

Tak więc po raz kolejny musze pozmieniać kilka starych wpisów aby było w nich napisane:

Najwyższym punktem w Górach Kaczawskich jest skała na górze Okole (50°58’50.5″N, 15°49’04.5″E), której wysokość wynosi 725.13m n.p.m.

Co należało dowieść. 😀


One thought on “Okole – najwyższy punkt w Górach Kaczawskich (!)

  1. Gratuluję wytrwałości w tropieniu błędów w temacie naj.. Sudetów. Zdobywcy różnych Koron mają nowy cel by być w zgodzie z założeniami zabawy. Ciekawe ile jeszcze takich błędów jest do wykrycia i poprawienia. Jeśli różnice wysokości w Górach Świętokrzyskich potrafią wynosić kilka metrów…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s