Grodzisko (Burggraben Berg)

W południową część Gór Bardzkich zaglądałem już pod różnym pretekstem: A to w ramach zdobywania Wielkiej Korony Sudetów w 2013 roku, czy też później, w 2015 roku, w celu rozwiania wątpliwości, który szczyt Gór Bardzkich jest najwyższy.

Tym razem odkurzyłem temat, który de facto przeleżał ‚w szufladzie bloga’ dobrych kilka lat. Główny grzbiet południowej częsci Gór Bardzkich jest bowiem grzbietem granicznym od czasów… chyba ‚od zawsze’ 🙂 Bo którą mapę się nie weźmie, zawsze jakaś granica tędy przebiegała. Przynajmniej od map XVIII-wiecznych.

źródło mapy: deutschefotothek.de

 

źródło mapy: deutschefotothek.de

Tak jest do dnia dzisiejszego. Obecnie grzbietem południowej części Gór Bardzkich biegnie granica powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego.


Temat Gór Bardzkich odkurzyłem przy okazji zbierania w jednym miejscu informacji na temat oznakowań granic opactw i zakonów w Sudetach. Tutaj bowiem takie ślady również przetrwały a związane były z granicami dóbr opactwa w Kamieniu Ząbkowickim.

Zrobione przed laty jedno zdjęcie związane z zakonnymi granicami w Górach Bardzkich to zdecydowanie za mało 🙂 Dodatkową mobilizacją aby ruszyć w te strony było otrzymanie wiadomości od Pana Stanisława (za co mu ogromnie dziękuję), który opisał mi obszernie i szczegółowo ‚stan obecny’ granicy na grzbiecie Gór Bardzkich.

Wygospodarowałem więc chwilę aby ponownie tutaj zaglądnąć. Czasu nie miałem za wiele, więc główną uwagę skupiłem na wzgórzu Grodzisko, zwanym dawniej Burgraben Berg.

źródło mapy: historic.place

Wzgórze to o wysokości 734m n.p.m. leży, jak wspomniałem na granicy obecnych powiatów.

źródło mapy: openstreetmap.org

Prowadzi tędy niebieski szlak turystyczny, którym podążałem od Przełęczy Kłodzkiej. Dwieście metrów przed wierzchołkiem Grodziska przy ścieżce pierwszy ślad dawnej granicy zakonnej – kamienny słupek graniczny.

Na słupku po stronie zachodniej znajduje się inskrypcja „CVC/N/1755” oznaczająca prowdopodobnie granicę ówczesnych właścicieli wsi Podzamek (Neudeck). Pod inskrypcją wyryta data ‚1755’.

‚Wschodnia’ strona słupka ma ryt „TAC”, który oznacza „Tobias Abbas Camenzensis” (Tobiasz opat kamieniecki) – monogram opata Tobiasza Stusche. Poniżej identyczna data ‚1755’.

Drugi słupek z identycznymi oznaczeniami stoi kilkadziesiąt metrów dalej idąc w stronę wierzchołka góry Grodzisko…

… a przy wierzchołku (50°26’35.0″N, 16°45’31.0″E) wkopany trzeci z kamieni.

Kamień na wierzchołku Grodziska to ten, sam ktorego zdjęcie zrobiłem kilka lat temu. Wtedy leżał on w zaroślach.


 

 

One thought on “Grodzisko (Burggraben Berg)

  1. Super. Kolejny powód na wyprawę rowerową. Czytam bloga i w miarę możliwości podążam pańskim śladem. 🙂 Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s