Weifberg

Weifberg to wzniesienie o wysokości 477m n.p.m, które znajduje się około 1km na północ od miejscowości Hinterhermsdorf (50°56’13.0″N, 14°21’56.0″E). Wzgórze to położone jest w całości w Niemczech, jednak geograficznie przynależy ono do Wyżyny Szluknowskiej (Šluknovská pahorkatina), zresztą granica czesko-niemiecka biegnie niecały kilometr na północ od wzgórza.

Nazwa wzgórza wywodzi się od rozpowszechnionego przed stuleciami na tym terenie przetwórstwa lnu . Miejscowi tkacze w stawach u podnóża wzgórza moczyli, a następnie suszyli na słońcu przyczepioną do wideł przędzę lnianą , którą lokalnie nazywano „Weife”.

Przewyższenie wzgórza Weifberg wobec najbliższej okolicy jest niewielkie – wynosi raptem około kilkadziesiąt metrów zarówno od południowej strony…

… jak i od strony północnej.

W początkach XIX wieku wzgórze Weifberg było jeszcze zupełnie niezalesione. Zauważono jego walory widokowe i rozpoczął się ruch turystyczny na szczyt aby podziwiać widoki na okolicę. Popularność turystyczna rozpoczęta w 19-tym stuleciu spowodowała, że w 1882 r. stowarzyszenie górskie Hinterhermsdorf chciało wybudować na szczycie wieżę widokową, ale nie udało się uzyskać wtedy wystarczających funduszy.

Wieża widokowa musiała więc poczekać ponad 100 lat. W 2000 roku oddano do użytku drewnianą wieżę widokową z platformą na wysokości 32 metrów. Niestety w 2015 roku stan drewnianej wieży spowodował, że musiano dokonać jej gruntownej renowacji. Odbudowa wieży trwała 3 lat i ponownie otwarto ją we wrześniu 2018 roku.

Przy okazji wędrówek w róznych celach po najbliższej okolicy (m.in szlajanie granicą czesko-niemiecką, powrót do połażenia w Szwajcarii Saksońskiej oraz Czeskiej itp. itd…) w 2022 roku byłem na wzgórzu Weifberg czterokrotnie 🙂 Za każdym razem wejście na platformę widokową na wieży i podziwianie widoków było swego rodzaju ukojeniem dla duszy.

Panorama z wieży widokowej na wzgórzu Weifberg jest warta opisania. Na wschodzie na horyzoncie widoczne są Góry Łużyckie ze szczytami Jedlová, Luž i Studenec.

W dole widoczne są wstęgi wszelkiego rodzaju dróg pośród pól i łąk. Uwielbiam takie obrazki, których ze szczytu wieży na wzgórzu Weifberg nie brakuje. 🙂

Najbardziej atrakcyjna część panoramy z Weifberg to widok na Czeską i Saksońską Szwajcarię. Najpierw spoglądając na południe:

Na pierwszym planie wieś Hinterhermsdorf, a za nią dominuje Růžovský vrch.

Wyróżnia się masyw góry Großer Winterberg.

Horyzont w tym kierunku zamyka góra Děčínský Sněžník.

Kierując się w kierunku wschodnim panorama nie przestaje mnie urzekać. Widać nawet przedmieścia Drezna.

Horyzont zamykają szczyty wschodniego krańca pasma Rudaw (Erzgebirge).

Na zbliżeniu przepięknie prezentuje się charakterystyczny kształt symbolu Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej – góra Lilienstein

… oraz skalne bastiony Szwajcarii Saksońskiej.


fragmenty tekstu na podstawie: cs.wikipedia.org


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s