Kamieniołom pod Ptasią Górą

Ptasia Góra jest niewyraźnie zaznaczonym szczytem na wierzchowinie stoliwa Skalniak w paśmie Gór Stołowych. Pod tym wzniesieniem powstał kamieniołom (50°28’08.0″N 16°17’55.0″E). Kamieniołom ten znaleźć można na mapie z 1919 roku. Na wczesniejszej mapie z 1905 roku nie ma jeszcze oznaczonego tego kamieniołomu.

źródło mapy: deutschefotothek.de

W 2022 roku dostaje w swoje ręce skan przedwojennej widokówki wykonanej na Szosie Stu Zakrętów. Na fragmencie tej widokówki uwieczniono w oddali Ptasią Górę wraz z kamieniołomem.

źródło fotografii: Wiesław Firląg

Najłatwiej do tego kamieniołomu można dotrzeć od obecnie asfaltowej części Drogi Aleksandra (który to asfalt prowadzi dalej do Błędnych Skał). Odchodzi on niej w bok w górę zbocza droga leśna. Jest ona dość charakterystyczna, gdyż na dużych odcinkach zachowana została na niej wybrukowana kamienna powierzchnia.

Przy tej drodze wypatrzyć można głaz z wykutymi napisami.

Na głazie widnieje m.in. data 1894 a to mogłoby świadczyć, że początki kamieniołomu sięgają XIX-wieku mimo, że na mapach jeszcze go nie było.

Kamieniołom jest jeszcze oznaczony na powojennej mapie topograficznej z 1952 roku. Jednakże po II wojnie światowej nie był on już eksploatowany.

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

Charakterystyczne w tym miejscu są powstałe w wyniku eksploatacji gołoborza.

W wielu miejscach dostrzec można też wstępnie obrobione bloki skalne.

Szerokość ściany skalnej kamieniołomu ma ponad 300 metrów szerokości.

W ścianie kamieniołomu zachowała się wykuta kwadratowa nisza z zawiasami.

Sam kamieniołom był jednym z większych na obszarze Gór Stołowych. Sama ściana kamieniołomu oraz gołoborza mają powierzchnię ponad 4 hektarów a cały teren około 10 hektarów.

źródło mapy cieniowanej: geoportal.gov.pl

Tak duży obszar pozwala domyślać się, że okresie eksploatacji kamieniołomu musiała pracować tutaj duża liczba osób. Czyli kamieniołom musiał być sporej wielkości przedsiębiorstwem. Niejako potwierdzeniem wielkości tego ‚zakładu pracy’ w czasach jego działalności jest jedno miejsce w górnej części kamieniołomu. Do tego miejsca prowadzą nawet wybudowane schody.

Natomiast samo miejsce to widoczne zarysy dawnego pomieszczenia.

W tym dawnym pomieszczeniu stoi kamienny stół z wykutą wnęką, gdzie zbiera się woda.

Po drugiej stronie stołu widać wgłębienie.

Miejsce to, a szczególnie stół obrosło wsród miejscowych legendami, do czego było to używane. Jednak przeznaczenie tego miejsca było prozaiczne. Wielkość kamieniołomu a co za tym idzie ilość kamieniarzy tu pracujących powodowała konieczność naprawy narzędzi używanych do obróbki kamienia. Ilość koniecznych napraw musiała być spora, więc opłacało się robić je na miejscu. To miejsce to nic innego jak pozostałości ‚przyzakładowego warsztatu kowala’ czyli kuźni. Sam stól był stołem warsztatowym do naprawy narzędzi. Wnęka z wodą słuzyła do chłodzenia rozgrzanego metalu, natomiast wgłębienie może być skutkiem eksploatacji, bądź służyło do profilowania wykuwanych elementów.

Żądnych jednak sensacji i legend co było w tym miejscu odsyłam do filmu umieszczonego na youtube   😀


Opisane miejsce znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych poza znakowanymi szlakami pieszymi.


3 thoughts on “Kamieniołom pod Ptasią Górą

Dodaj komentarz