Krzyż pojednania w Česká Metuje

Przemieszczając się ‚z punktu A do punktu B’ w czeskiej części Gór Stołowych tym razem wybieram drogę numer 301. Przy tej drodze na końcu miejscowości Česká Metuje jadąc w stronę Žďár nad Metují na poboczu drogi stoi kamienny krzyż (50°32’42.0″N, 16°11’03.0″E).

Krzyż ten jest uważany za jeden z najpiękniejszych zabytków tego typu w Republice Czeskiej. Jest wykonany z piaskowca i ma wymiary 102x110x36 cm.

Na przedniej stronie krzyża od strony drogi wykuta jest zatarta już dość mocno inskrypcja, która brzmi: „ZDE TELO ODNATO ZEMIJ ANNO MCCCCCI 10 LEDA ELIAS JAN SYN ZA ZAPLATU JI DATA ODPOCIE V POKOJI”.

Sekwencja liter „MCCCCCI” uważana jest za wykutą datę 1501. Z tego też powodu krzyż trafia do mojego zestawienia „Na kamieniach i skałach – wehikuł czasu” 🙂

Bardzo ciekawa jest też druga strona krzyża. Wyryto na niej profil (najprawdopodobniej uciekającej) osoby oraz topór/siekierę.

Ciekawostką jest też to, że wykuta sylwetka człowieka ma… sześć palców 🙂

 

Spotyka się nazwę tego krzyża jako „Schwedenkreuz”, bowiem według opowieści ludowych jest to miejsce pochówku szwedzkiego żołnierza wbrew temu co napisano na tym krzyżu.


 

Reklamy

One thought on “Krzyż pojednania w Česká Metuje

  1. Mój ukochany krzyż!
    Inskrypcja nie bardzo jasna: „odnato” znaczy odebrano, zabrano. Czyli wykopano zwłoki. Czyje? Eliasza Jana syna? Czy on wykopał? Ojca? Komu będzie dane odpoczywać w pokoju ?
    Trzeba zajrzeć do czeskich materiałów o krzyżach pojednania . O ile te materiały nie zapodziały się gdzieś, jak wiele innych pożytecznych rzeczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s