KP / KS – (Königreich Preußen / Königreich Sachsen Grenze) Granica Królestw Prus i Saksonii

Pamiętam dobrze ten moment – pomysł urodził się w głowie kilka minut po 23 dnia 15 sierpnia 2014 roku 🙂  Wędrówka starą granicą i udokumentowanie jej. Okoliczności pomysłu są napisane we wstępie pierwszego wpisu, a jego realizacja powoli staje się faktem.

Przebyte do chwili obecnej kilometry wygenerowały już sporą ilość materiału do podzielenia się z innymi na blogu. Na tyle sporą, że umieszczenie ich w jednym wpisie i późniejsze aktualizowanie takiego wpisu uczyniłoby go trudnym do przeczytania do końca 🙂

Stąd ta strona – kolejny spontaniczny projekt „Ścieżki w bok”, spinający wszystkie wpisy w temacie tej granicy ustalonej w XIX wieku…


 

KP/KS

czyli

Königreich Preußen / Königreich Sachsen Grenze

czyli

Granica Królestw Prus i Saksonii

 

Królestwo Saksonii powstało w 1806 roku. Odłączyło sie one od tzw. Starej Rzeszy Niemieckiej i przystąpiło do Związku Reńskiego uznającego protektorat Napoleona. Popieranie cesarza Francuzów przez władcę Saksonii miało swoje skutki po przegranej Napoleona w 1815 roku. Wskutek ustaleń zwycięskich mocarstw na kongresie wiedeńskim Saksonia utraciła około 2/3 swojego terytorium, które zostały przekazane Królestwu Pruskiemu.

Wyznaczona została nowa granica Prusko-Saksońska.

źródło mapy: wikimedia.org

Granica została oznaczona kamieniami granicznymi. Kamienie graniczne miały nadany swój numer rosnąco począwszy od numeru 1 na początku granicy koło wsi Wilka. Znakowanie granicy aż do kamieni nr 81 było za pomocą dwóch granitowych bloków osadzonych koło siebie po obu stronach linii granicznej. Obydwa bloki miały nadany i wyryty ten sam numer. Część kamieni granicznych była dodatkowo pomalowana w skośne pasy. Kamień po stronie saksońskiej mial malowanie w kolorze biało-zielonym, natomiast kamień po stronie pruskiej biało-czarne. Zazwyczaj pomiędzy kamieniami granicznymi umieszczany był dokładnie w linii granicy dodatkowy granitowy słupek z wyrytym krzyżem.


Na terytorium Polski:


 


Na terytorium Niemiec:


 


 
Począwszy od numeru 82, kamienie graniczne (z nielicznymi wyjątkami) były pojedynczymi granitowymi blokami w kształcie ściętej piramidy.Umieszczone były one dokładnie w linii granicznej. Na tych kamieniach granicznych oprócz numeru wyryte były po odpowiednich stronach: ‚KS’ – (Königreich Sachsen – Królestwo Saksonii) i ‚KP’- (Königreich Preußen – Królestwo Prus). Kamień graniczny mógł być pomalowany dodatkowo w skośne pasy. Malunek był wtedy w połowie biało zielony (po stronie saksońskiej kamienia) a w połowie biało czarny (po stronie pruskiej).

źródło ilustracji z archiwum Bautzen: grenzsteine-sachsen-preussen.deInteraktywna mapa Granicy Królestw Prus i Saksonii


fragmenty tekstu na podstawie: wikipedia.org;geschichtsverein-rak.de