Granica na górze Valtenberg

Góra Valtenberg (w języku łużyckim Sokolnik) o wysokości 586,6m n.p.m w jest najwyższym szczytem całego mezoregionu Pogórza Zachodnio-Sudeckiego. Na jej szczycie byłem już w 2013 roku, kiedy zdobywałem szczyty należące do różnych zestawień Koron Sudeckich w tym przypadku konkretnie do Korony Sudetów Niemieckich , oraz w roku 2022 tym razem pod kątem wyznaczonych miejsc XIX-wiecznej Triangulacji Królestwa Saksonii.

Podczas pobytu na górze Valtenberg w 2022 roku skupiłem się również na moim ulubionym temacie, mianowicie na zachowanych historycznych śladach przebiegającej przez górę Valtenberg granicy administracyjnej. 🙂

żródło mapy: deutschefotothek.de

Opis powyższego wycinka mapy Messtichblatt z końca XIX wieku podaje, że przez górę Valtenberg (fragment zaznaczyłem na czerwono) biegnie granica pomiędzy głównymi okręgami administracyjnymi Saksonii – okręgu Drezno (Dresden) oraz Budziszyn (Bautzen). Ta granica okręgów istnieje do dnia dzisiejszego.

Na szczycie góry Valtenberg umiejscowiono trzy historyczne kamienie graniczne (51°04’26.0″N, 14°16’43.0″E). Są one niejako ‚podsumowaniem’ historii granic na tej górze.

Największy z trzech kamieni na szczycie góry Valtenberg ma wykuty monogram ‚HHVN’ oraz datę 1699. W tym roku po raz pierwszy wyznaczono granicę od strony miejscowości Neukirch. W owym czasie właścicielem posiadłości Neukirch był Hans Heinrich von Nostitz i to jego inicjały widnieją na kamieniu granicznym.

Pozostałe dwa kamienie graniczne na szczycie góry Valtenberg mają wykute oznaczenia ‚K 53’ oraz ‚K 54’. Te kamienie graniczne pochodzą z XIX wieku. W latach 1825/26 oznaczony został królewski (elektorski) las, za który odpowiedzialny był saksoński radca leśny. Te tereny zwane były ‚królewskim prawem od Łaby’ a granice królewskich lasów oznaczane były nowymi kamieniami granicznymi, albo wykorzystując już istniejące kamienie graniczne. Wykuwano na nich literę ‚K’ oraz kolejne numery wzdłuż granicy. Korekty granicy z lasami królewskimi dokonano w roku 1863 i ta data widnieje na kamieniu ‚K 53’.

Kolejny numer ‚K 54’ widnieje na trzecim kamieniu.

Skoro trzy kamienie graniczne zgrupowano na szczycie góry Valtenberg, to pokusiłem się aby zobaczyć czy nie ma jeszcze jakichś innych zachowanych tego typu kamieni wzdłuż granicy. Do eksploracji okolicy niestety ograniczał mnie balast w postaci roweru, dlatego skupiłem się tylko na odcinku granicy biegnącej nieopodal drogi prowadzącej na szczyt. W bliskości tej drogi wypatrzyłem cztery kamienie graniczne:

Pierwszy z kamieni stoi jakieś 100 metrów na zachód od wieży widokowej (51°04’26.0″N, 14°16’49.0″E).

Na kamieniu wykuty monogram ‚HHVN’ oraz data 1699.

Trzysta metrów dalej dostrzegam kolejny kamień graniczny (51°04’25.5″N, 14°16’59.0″E).

Ciekawe, bo na widocznej od drogi ścianie kamienia wykuta jest tylko litera ‚H’. Takie odstępstwo od reguły.

Na przeciwległej ścianie kamienia wykutych niespodzianek już nie ma. Tutaj wykuto ‚K 64’ czyli oznaczenie granicy lasów królewskich z porządkowym numerem 64.

Kolejny kamień graniczny jaki dostrzegam stoi w krzakach tuż obok drogi (51°04’25.0″N, 14°17’04.0″E).

Od strony drogi widoczne napisy ‚HHVN’ oraz data 1699.

Po drugiej stronie na ścianie wykute ‚K 68’.

Ostatni z kamieni, które zobaczyłem na zboczach góry Valtenberg jest najbardziej widocznym z drogi prowadzącej na szczyt (51°04’24.5″N, 14°17’06.5″E).

Podobnie jak poprzednio kamień ma od strony drogi ryty ‚HHVN 1699’ oraz po drugiej stronie ‚K 70’.

Datę ‚1699’ z kamieni granicznych na górze Valtenberg dopisuję oczywiście do mojego zestawienia „Na kamieniach i skałach… – wehikuł czasu„. 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s