U Pášova křížku

Zostało mi jedno miejsce do opisania, które zaliczam do całego cyklu „Huśtawki i koniki na Ziemi Broumowskiej” pomimo, że nie wykuto tutaj na kamieniu konika tylko zupełnie inne zwierzę. Wyjątek jednak potwierdza regułę. 🙂

Miejsce to nazwane zostało na mapach jako „U Pášova křížku” (50°33’32.5″N, 16°10’17.5″E). Zaznaczono tutaj również symbol krzyża.

źródło mapy: geoportal.gov.cz

Na zdjęciu lotniczym widać, że stoi tutaj drzewo pośrodku pola.

źródło zdjęcia lotniczego: mapy.cz

Specjalną uwagę temu miejscu poświęcam kiedy jestem na punkcie widokowym „Meteorologická vyhlídka” na górze Ostaš. Nawet wziąłem ze sobą w tym celu teleobiektyw.

Jest to faktycznie samotne drzewo pośrodku ‚niczego’.

Startuję z osady Skaly. Nie odmawiam sobie wejścia na punkt widokowy w pozostałościach zamku Bishofstein, bo dawno tutaj nie byłem. Również z tego miejsca staram się zlokalizować cel, do którego idę. Dolinne partie rankiem zasnute są chmurami, ale cel udaje się namierzyć. 😉

Na miejsce idę najkrótszą drogą skrajem łąk i pół. Na północ mam widoki na pasmo Gór Suchych.

Docieram do pola, pośrodku którego stoi mój cel. Do drzewa mam jakieś 300-400 metrów. Widzę od razu, że będą to najgorsze metry do pokonania ze wszystkich huśtawek, do których już dodarłem.

Wysokie górskie buty do czegoś się jednak przydają, pole pokonuję tonąc po kostki w błocie. Innej drogi jednak nie ma.

Do drzewa z minuty na minutę jest coraz bliżej. Mając na celowniku drzewo towarzyszy mi widok w oddali na Szczeliniec i Skalniak…

… oraz pobliski Ostaš.

Ubłocony po łydki jestem na miejscu. Jest krzyż i huśtawka. 🙂

Z nazwy miejsca wnioskuję, że krzyż ufundowała osoba o nazwisku Pášov.

Koło huśtawki przy drzewie postawiono kamień. Ale jak napisałem na początku na kamieniu nie ma wykutego konika tylko… łabędź. 😀 Ponad symbolem tego ptaka wykuto również literę ‚W’ lub złożenie dwóch liter ‚W’ oraz ‚A’..

Poranne zamglenie jeszcze nie opadło, więc panorama nie była idealna. Niemniej jednak przyjemnie było się pohuśtać kolejny raz w tego typu miejscu.


Nie żałuję, że wziąłem sobie za ambicję znalezienie i odwiedzenie jesienią 2021 roku wszystkich miejsc z wykutymi konikami (plus łabędziem). Było warto.

Interaktywna mapa wszystkich lokalizacji ‚Huśtawek, koników… i łabędzia na Ziemi Broumowskiej’ dostępna jest pod tym linkiem.


4 thoughts on “U Pášova křížku

  1. Fajne zakończenie cyklu 🙂

    Zdjęcie tej huśtawki z łabędziem kiedyś już w Internecie widziałem, ale teraz wiem dokładnie gdzie to jest 🙂

  2. Houpačky v sobě ukrývají krabičku. V krabičce je sešit. Majitelem tohoto místa v minulosti byl pan Partsch. On postavil ten kříž. A místo je jmenuje po něm Partschův kříž, nyní počeštěno na Pášův kříž.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s