Na Kostele

‚Na Kostele’ to nazwa wzgórza o wysokości 690m n.p.m. znajdującego się nieopodal wsi Hony w czeskiej części Gór Stołowych.

źródło mapy: geoportal.gov.cz

Wzgórze to moim zdaniem najpiękniej prezentuje się z miejsca Nad Slavným, szczególnie o świcie. 🙂

Wierzchowinę wzgórza zajmują w większości łąki i pastwiska. Mnie oczywiście zainteresowało drzewo rosnące pośrodku jednego z pastwisk.

źródło zdjęcia lotniczego: mapy.cz

To pod tym drzewem według informacji od znajomego znajdę kolejną huśtawkę i wykuty na kamieniu kolejny symbol konika. Drzewo to wypatruję z miejsca Nad Slavným, liczę więc że kontr-panorama będzie równie ciekawa.

Pierwszym wyzwaniem dotarcia na wzgórze ‚Na Kostele’ była logistyka – z którego miejsca zacząć. I nie chodzi o kilka kilometrów do zrobienia tylko gdzie będę mógł zaparkować. Ostatecznie startuję z przełęczy Honské sedlo gdzie zostawiam samochód. W planach jest przejście ‚na szagę’ przez łąki ponad wsią Hony, dotarcie na wzgórze i do drzewa z huśtawką. Na powrót zaplanowałem przejście do samochodu z powrotem na przełęcz przez wierzchowinę Příkrá stráň.

Obieram azymut na wzgórze i idę w linii prostej przez łąki. Po drodze takie widoki.

Docieram pod wzgórze Na Kostele. Zbocza od tej strony mają nachylenie ponad 45 stopni. Ale według mapy gdzieś tutaj ma prowadzić droga na wierzchowinę.

Odnajduję drogę, która wyprowadza mnie na łąki na wierzchowinie. Już zaczyna mi się podobać, cel jest w zasięgu wzroku. Jednak pastwiska strzeże elektryczny pastuch. Po organoleptycznym sprawdzeniu, że pastuch działa 😀 obchodzę pastwisko jego granicą.

Okazuje się, że rosną tutaj dwa drzewa, między którymi postawiono krzyż (50°34’51.5″N, 16°13’42.0″E).

Krzyż ufundowany został przez Józefa i Annę Meixnerów ze wsi Pěkov w 1864 roku.

Jest oczywiście huśtawka i kamień obok niej z wykutym konikiem. 🙂

Nie wiem kto i kiedy wpadł na pomysł umieszczania na Ziemi Broumowskiej (Broumovsko) w różnych miejscach huśtawek, koło których można znaleźć wykuty na kamieniu lub w skale symbol konika na biegunach. Są oczywiście wyjątki: w kilku miejscach jest tylko wykuty symbol konika. Kto wie, może i były tam kiedyś huśtawki, bo jak napisałem nie znalazłem żadnej wzmianki o początkach tej tradycji. Zdecydowana większość tych miejsc to świetne punkty widokowe na piękno Ziemi Broumowskiej.

Huśtawkę tradycyjnie zamierzam sprawdzić jak działa. Tym razem mam towarzystwo. 🙂

Z samej huśtawki widok przysłania postawiona przed nią drewniana ławka. Zmieniam więc po pohuśtaniu punkt siedzenia aby podziwiać panoramę.

Widoki stąd są niczego sobie. Pierwszy plan to ponad kilometrowa wstęga biegnącego w dół pastwiska. Panoramę zamyka pasmo Gór Stołowych od Korony poprzez Szczeliniec po Skalniak.

Pora na powrót. Idę jeszcze na łąki znajdujące się na wzgórzu Na Kostele kilkaset metrów na zachód od huśtawki. Z tego miejsca podziwiam jeszcze widok na Ostaš i południową część Skalnego Miasta.


One thought on “Na Kostele

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s