Ostaš – Meteorologická vyhlídka

Góra Ostaš to jedno z charakterystycznych i bardzo popularnych wyższych wzniesień czeskiej części Gór Stołowych. Jest tutaj kilka miejsc, z których roztacza się panorama w różnych kierunkach. Jeden z nich znajduje się poza znakowanym szlakiem turystycznym, w północno-zachodniej części stołowej wierzchowiny góry (50°33’35.5″N, 16°12’11.0″E).


źródło mapy: geoportal.gov.cz

Ten punkt widokowy znany jest pod nazwą „Meteorologická vyhlídka”.

Tłumacząc bezpośrednio tę nazwę wychodzi, że jest to ‚Meteorologiczny punkt widokowy’. Znajdują się tutaj dwa obeliski (z otrzymanego komentarza są to tzw. punkty geologiczne).

Tak czy owak, jest to świetne miejsce do podziwiania widoków.

W panoramie stąd dominują przede wszystkim Jiráskovy skály, czyli południowo-wschodnia część tak zwanego Skalnego Miasta.

Nie dziwię się, że „Meteorologická vyhlídka” jest jednym z miejsc, które wybrano aby oznaczyć je symbolem konika oraz zamontować tutaj huśtawkę. Huśtawka stała jeszcze w 2019 roku. Była inna niż pozostałe w miejscach oznaczonych konikiem, gdyż nie była to prosta deska na linach zawieszona na drzewie tylko huśtana ławeczka podobna do tych, które stawia się w przydomowych ogródkach.

źródło zdjęcia: mapy.cz

W 2021 roku po huśtawce ani śladu. Został tylko kamień z wykutym symbolem konika.

Nie wiem kto i kiedy wpadł na pomysł umieszczania na Ziemi Broumowskiej (Broumovsko) w różnych miejscach huśtawek, koło których można znaleźć wykuty na kamieniu lub w skale symbol konika na biegunach. Zdecydowana większość tych miejsc to świetne punkty widokowe na piękno Ziemi Broumowskiej.

Niemniej jednak nawet pomimo braku huśtawki warto tu zawitać dla widoków. W odróżnieniu od pozostałych punktów widokowych na górze Ostaš można w tym miejscu podziwiać krajobraz w spokoju od tłumów.


3 thoughts on “Ostaš – Meteorologická vyhlídka

  1. Tym razem to nie punkt triangulacyjny. Takowy masz oznaczony na mapie symbolem trójkąta w północnej części góry (numer 25). Te obeliski to punkty geologiczne – gałka u podstawy jest swojego rodzaju reperem (punktem odniesienia wysokościowego) a płytka u góry jest stanowiskiem pomiarowym – takie obeliski służą do pomiarów ruchu górotworu, mas ziemskich oraz kontrolę erozji i pomiary astronomiczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s