Junácká vyhlídka

Nie wiem kto i kiedy wpadł na pomysł umieszczania na Ziemi Broumowskiej (Broumovsko) w różnych miejscach huśtawek, koło których można znaleźć wykuty na kamieniu lub w skale symbol konika na biegunach. Są oczywiście wyjątki: w kilku miejscach jest tylko wykuty symbol konika. Kto wie, może i były tam kiedyś huśtawki, bo jak napisałem nie znalazłem żadnej wzmianki o początkach tej tradycji. Drugim wyjątkiem jest jedno miejsce gdzie znajduje się huśtawka ale wykuty przy niej symbol to nie konik na biegunach, tylko inny zwierz (ale o tym w którymś z następnych wpisów 😉 ). Wyjątki jednak potwierdzają regułę, bo zdecydowana większość tych miejsc to świetne punkty widokowe na piękno Ziemi Broumowskiej.


W tym wpisie będzie o pierwszym z wyjątków, czyli miejscu z konikiem ale bez huśtawki. Podobnie, jak opisana w ostatnim wpisie huśtawka z konikiem na górze Korona, miejsce to jest również bardzo popularne w Broumowskich Ścianach.

Junácká vyhlídka to wychodnia skalna znajdująca się między szczytami Božanovski Špičák oraz Signál (50°30’53.0″N, 16°18’33.0″E). Jak nazwa wskazuje znajduje się tutaj punkt widokowy, do którego prowadzi żółty szlak turystyczny.

Junácká vyhlídka (strzałka) – widok ze Szczelińca Wielkiego

Myślę, że zdecydowana większość osób jak nie prawie wszyscy, która tutaj dociera skupia się na panoramie na Szczeliniec Wielki jaka się roztacza z tego punktu widokowego. W tym miejscu byłem już kilkukrotnie, więc z mojego archiwum wybieram zdjęcie z 2017 roku widoku z Junackiej Vyhlidki w kierunku Szczelińca Wielkiego…:

… oraz widok na pobliski Božanovský Špičák:

Na tym punkcie widokowym znajduje się też wykuty symbol konika na biegunach. Podziwiając widok wystarczy się odwrócić i spojrzeć w dół. 🙂

Czy była tu kiedyś również huśtawka? Tego nie wiem ale chyba raczej nie, bo nie widzę możliwości jak by ją można było tutaj przymocować.


One thought on “Junácká vyhlídka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s