Korona (Koruna)

Nie wiem kto i kiedy wpadł na pomysł umieszczania na Ziemi Broumowskiej (Broumovsko) w różnych miejscach huśtawek, koło których można znaleźć wykuty na kamieniu lub w skale symbol konika na biegunach. Są oczywiście wyjątki: w kilku miejscach jest tylko wykuty symbol konika. Kto wie, może i były tam kiedyś huśtawki, bo jak napisałem nie znalazłem żadnej wzmianki o początkach tej tradycji. Drugim wyjątkiem jest jedno miejsce gdzie znajduje się huśtawka ale wykuty przy niej symbol to nie konik na biegunach, tylko inny zwierz (ale o tym w którymś z następnych wpisów 😉 ). Wyjątki jednak potwierdzają regułę, bo zdecydowana większość tych miejsc to świetne punkty widokowe na piękno Ziemi Broumowskiej.

W tak zwanym międzyczasie pośród gąszczu wpisów na blogu „Ścieżką w bok” pojawiły się już dwa takie miejsca, gdzie napotkałem ‚huśtawkę z konikiem’ 🙂 To huśtawka przy jednym z krzyży na dawnej ścieżce pątniczej z Polic nad Metuji do Wambierzyc oraz huśtawka przy ruinach Kaplicy Laudona. Pisząc o tej ostatniej wspomniałem, że jak takich miejsc odwiedzę więcej niż pięć to zrobię o tym kolejne zestawienie na blogu.

Od znajomego dostałem kilka lokalizacji takich huśtawek. Przy okazji jednego z wyjazdów w ten rejon w 2021 roku wykorzystałem otrzymane informacje. Huśtawek oraz koników mam więc zebranych wystarczająco aby zrobić opisy miejsc w kolejnych postach a pod koniec zbiorcze zestawienie na mapie. 🙂


Zacznę od chyba najsłynniejszej (albo najbardziej znanej) takiej huśtawki. Znajduje się ona na górze Korona (Koruna) – 769m n.p.m. tuż obok punktu widokowego znajdującego się na jej szczycie (50°31’19.5″N, 16°19’28.5″E).

Sama góra Korona wieńczy od południa pasmo Broumowskich Ścian. Jest ona bardzo charakterystyczna w kształcie, widoczna prawie z każdego miejsca Kotliny Broumowskiej.

Na Koronie byłem już tak niezliczoną ilość razy, że… miałem problem ze znalezieniem w swoich archiwach zdjęć samej huśtawki oraz symbolu konika wykutego przy niej.

Znalazłem jedynie zdjęcie z 2017 roku gdzie na huśtawce na górze Korona huśta się autor tego bloga. 😀 Napiszę na wyrost, że sprawdziłem tak każdą huśtawkę, o której była i będzie mowa w postach na blogu ale tylko tutaj się uwieczniłem (a właściwie to mnie uwieczniono).

Po bezowocnym przeszukaniu archiwum zdjęć, nie pozostało mi nic innego jak wybrać się ponownie na Koronę we wrześniu 2021 roku, aby uwiecznić huśtawkę…

… i wykutego na głazie przy niej konika.

I jeszcze raz huśtawka i głaz z konikiem na tle punktu widokowego na Koronie.

Oczywiście jak napisałem na wstępie, z reguły jest tak, że tam gdzie konik i huśtawka, tam widoki. Dla tych co nie byli jeszcze w tym miejscu – polecam. W przypadku góry Korona mogę tu przychodzić o każdej porze dnia i roku.


2 thoughts on “Korona (Koruna)

    • Tak jak napisałem we wpisie nie mam pojęcia kiedy narodziła się ‚tradycja’ wykuwania koników na ziemi broumowskiej. Próbowałem wywiedzieć się u miejscowych znajomych z Czech, ale oni też nie wiedzą…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s