Okolnice

Tak to już bywa w moim życiu, że zrywam się skoro świt aby dotrzeć do jakiegoś miejsca w celu odnalezienia i zobaczenia na własne oczy interesujących kamieni. Po czym docieram na miejsce i nie znajduję tego po co tutaj przyszedłem. W zamian dostrzegam ‚graniczną’ niespodziankę, której się nie spodziewałem.

Tym razem interesował mnie rejon leśny w Broumowskich Ścianach nazwany na mapach jako ‚Okolnice’. Prowadzi tutaj niebieski szlak turystyczny pomiędzy wsiami Slavný i Řeřišný. Na drzewie w tym miejscu umieszczono dwa szlakowskazy. Szlakowskazy to niby nic ciekawego, jednak te dwa w Okolnicy zwracają moja uwage. Każdy szlakowskaz w Czechach ma podaną datę kiedy go postawiono. Szlakowskazy są od czasu do czasu wymieniane (z nową datą na nich). W tym przypadku daty na szlakowskazach w Okolnicy to… rok 1972 oraz rok 1975, nie ruszano więc nich przez prawie pół wieku!

Na mapie topograficznej widać, że w lesie ‚Okolnice’ przebiega również granica administracyjna (czerwona przerywana linia).

źródło mapy: geoportal.gov.cz

Tak jak napisałem na początku miałem w planach tutaj zobaczyć coś innego – granicę administracyjną wypatrzyłem dopiero po powrocie do domu. Co ciekawe na starych mapach katastralnych tej granicy nie oznaczono. Piszę o granicy dlatego, że przy leśnej chatce w lesie ‚Okolnice’ potykam się o spory głaz (50°31’10.0″N, 16°17’13.5″E).

Na czole głazu całkiem sporo rytów, jednak większość jest współczesnych (czyli z datami z dwudziestego wieku).

Na głazie znajduje się również numer ‚graniczny’ 232. Obok niego graniczny znak krzyża. To co widzę wykutego po drugiej stronie tego krzyża zaskakuje mnie kompletnie.

Wykuto tutaj symbol opactwa w Broumowie – brzewno, a pod nim monogram ‚TAB’.

Granice dóbr opactwa broumowskiego często były oznaczane trzyliterowym monogramem. Pierwsza litera była inicjałem imienia opata w czasach postawienia kamienia/znaku granicznego a dwie kolejne litery ‚AB’ były skrótem od „Abbas Brzevnovensis” czyli „Opat Brzewnowa” (*).

(*) – Opactwo w Broumowie było prepozyturą opactwa w Brzewnowie, stąd interpretacja historyków liter ‚AB’ jako ‚Abbas Brzevnovensis’ (Opat Brzewnowa) a nie ‚Abbas Braunensis’ (Opat Broumova).

Moje zaskoczenie jest podwójne. Po pierwsze primo nie spodziewałem się zobaczyć tego oznaczenia granicy dóbr opactwa nigdzie nie publikowanego w internecie. Po drugie primo przeglądnąłem po powrocie do domu wykaz opatów opactwa w Broumowie od 1420 roku. Tylko jeden ma na imię rozpoczynające się od litery ‚T’ – Thomas Sartorius. Był on opatem w latach 1663 – 1700. Monogram na tym głazie ‚TAB’ oznaczałby więc, że wykuto go w drugiej połowie XVII wieku i jeśli tak to jest to najstarsze mi znane oznaczenie granic dóbr opactwa broumowskiego! Wszystkie dotychczasowe, które widziałem i można określić datę to wiek XVIII i późniejsze. Rewelacja.


Do lasu ‚Okolnice’ powracam ponownie po kilku tygodniach. Mając zdobytą po powrocie do domu wiedzę o dokładnym przebiegu granicy administracyjnej mam zamiar rozglądnąć się uważniej czy nie ma więcej zachowanych kamieni granicznych opactwa. Na dzień dobry, dwa z nich dostrzegam przy niebieskim szlaku turystycznym, przebiegiem którego ostatnim razem nie szedłem.

Pierwszy z kamieni (50°31’08.5″N, 16°17’14.0″E) ma na ścianie widocznej od szlaku numer 234 (wykuty cyframi arabskimi i rzymskimi – CCXXXIV).

Druga, niewidoczna od szlaku strona kamienia granicznego nr 234 ma ryt symbolu brzewna oraz monogram ‚NAB’. Z monogramu oraz kształtu kamienia wnioskuję, że postawiono go za czasów, kiedy opatem był Johannes Nepomuk Rotter czyli gdzies pomiędzy 1844 a 1886 rokiem.

Drugi z kamieni znajduje się również przy szlaku 20 metrów dalej (50°31’09.5″N, 16°17’14.5″E). Na kamieniu wykuto rzymską cyfrę ‚XI’, symbol brzewna z monogramem ‚FAB’. W tym przypadku pierwsza litera monogramu może oznaczać opata Friedericusa Grundmanna (1752 – 1772) albo Fortunatusa Böhma (1806 – 1818).

Od tego kamienia mam jakieś 10 metrów do głazu granicznego z numerem 232 i zachodzę w głowę dlaczego za pierwszym pobytem skupiłem się tylko na tym głazie. Tym razem idę dalej wzdłuż linii granicy w nadziei, że jeszcze jakiś kamień wypatrzę. Las początkowo jest rzadki, kamieni i głazów co nie miara ale udaje się – namierzam jeszcze jeden kamień graniczny opactwa broumowskiego (50°31’11.5″N, 16°17’14.0″E). 🙂

Na kamieniu numeracja 231 (arabska oraz rzymska) oraz ponownie symbol brzewna.

Powyższe cztery kamienie graniczne znajdujące się w lesie ‚Okolnice’ dołączam do mojej mapy „Zasięg dóbr opactwa w Broumowie„.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s