pod Ptasim Szczytem

Ptasi Szczyt (Ptačí vrch) jest wzniesieniem położonym na wschodnim krańcu Gór Kamiennych w Sudetach. Wierzchołek Ptasiego Szczytu (50°34’49.0″N, 16°26’38.5″E) znajduje się w Czechach kilkadziesiąt metrów od granicy z Polską i według numerycznych map terenu jego wysokość w najwyższym punkcie wynosi 537,5m n.p.m.

Południowe zbocza Ptasiego Szczytu były jednym z miejsc wymiany terenów w ramach korekty granicy polsko-czechosłowackiej w 1958 roku. W tym przypadku była to konkretnie zmiana (poprawka) numer 66 podczas której 31.4 hektara gruntów przypadło Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

źródło dokumentu: archiwum SG

Charakterystyczny ‚trójkątny cypel’ granicy został podczas korekty ścięty linią prostą i włączony do PRL.

podkład mapy: ags.cuzk.cz

Mapa topograficzna z 1953 roku oraz zrobione w tym okresie zdjęcie lotnicze pokazuje, że tereny pod Ptasim Szczytem przed korektą granicy w ponad połowie stanowiły pola uprawne. Obecnie obszar ten w całości pokrywa las.

źródło mapy: ags.cuzk.cz

źródło zdjęcia lotniczego: geoportal.gov.cz

Na zdjęciu lotniczym z 1953 roku (żółta linia to obecny przebieg granicy polsko-czeskiej) widać też wyraźnie wytyczony po stronie polskiej pas graniczny wzdłuż całej długości granicy sprzed korekty. Obecnie miejsca gdzie przebiegał pas graniczny można wypatrzeć jako pozostała niwelacja terenu lub dawny pas graniczny jest obecnie drogą gruntową. Innych śladów po dawnej linii granicznej ma już żadnych.


Tuż przy starej granicy sprzed korekty, po ówczesnej stronie polskiej stoi niewielka kapliczka (50°34’35.5″N, 16°26’51.0″E).

Dokładnej daty powstania kapliczki nie znam, znalazłem ją jednak zaznaczoną już na mapie z 1767 roku.

źródło mapy: mapire.eu

Mapa z 1871 roku opisuje nazwę tej kapliczki jako „Flucht Kap.”.

źródło mapy: mapire.eu

Flucht to dawna nazwa (choć stosowana do dzisiaj przez miejscowych) przysiółka Rzędzina, którego domostwa znajdują się pod Ptasią Górą poniżej kapliczki. Można by więc dzisiaj nazwać ją jako „Rzędzińska Kapliczka” jednak miejscowi najczęściej określają ją jako „kapliczka na Fluchcie”.

źródło mapy: amzp.pl


Przez wzgórze Ptasi Szczyt wzdłuż obecnej granicy polsko czeskiej prowadzi długodystansowy zielony szlak Słonecznik – Tłumaczów (od Przełęczy Okraj do Tłumaczowa zwany szlakiem granicznym). Szlak w tej okolicy nie jest zbytnio atrakcyjny – po prostu jest to zwykła przecinka w lesie udekorowana słupkami granicznymi 🙂

Przejście zboczem Ptasiej Góry przebiegiem starej granicy sprzed korekty w 1958 roku uważam za bardziej atrakcyjne. Idąc od północy starą granicą skrajem lasu i łąk ma się malowniczy widok na osadę Rzędziny pośród wzgórz.

Dawny ‚cypel’ granicy granicy polsko-czechosłowackiej sprzed 1958 roku jest całkiem niezłym punktem widokowym. Na wschód otwiera się panorama całej Kotliny Broumowskiej a na horyzoncie można dostrzec Karkonosze.

W kierunku południowym wyłania się nad linią lasu panorama Gór Stołowych – Próg Radkowa, Szczeliniec oraz Broumowskie Ściany.

Ta sama ale widokowo lepsza (tzn. nie przysłonięta linią lasu) panorama Gór Stołowych towarzyszy przez spory odcinek idąc dalej południową częścią dawnej granicy polsko-czechosłowackiej pod Ptasim Szczytem.


One thought on “pod Ptasim Szczytem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s