Grodno (Gräden) [zn.]

Podczas spotkania z dawno niewidzianymi znajomymi nad rzeką Pliszką przypomniałem sobie, że jestem w okolicy gdzie w pobliżu znajduje się nieistniejąca wieś, którą od wielu lat mam w swoim notatniku. Zgromadziłem nawet kilka starych pocztówek z tej wsi ale obecnie już nawet nie pamiętam skąd je wziąłem. 🙂 Jako, że miałem ze sobą rower więc do planów zjeżdżenia okolicy dorzucam 10 kilometrów w jedną stronę w głąb Puszczy Rzepińskiej aby zobaczyć co z dawnej wsi pozostało.
Wieś nosiła nazwę Gräden, po drugiej wojnie światowej zmieniono jej nazwę na Grodno. Leżała ona nad rzeką Ilanka kilka kilometrów na wschód od dzisiejszej wsi Maczków.

źródło mapy: mapire.eu

Pierwsza wzmianka o wsi Gräden pochodzi z 1229 roku, kiedy była ona własnością zakonu joannitów. W 1400 roku część gruntów należała do kościoła w Radzikowie. Na przełomie XVIII i XIX wieku majątek w rękach rodu von Kettwig. Na początku XIX wieku własność Jacoba von Kettwig. W XIX wieku następowały dość częste zmiany właścicieli wsi. Na początku XX wieku teren wsi należał do rodziny Thorer.

tekst na podstawie opisu: zamkilubuskie.pl

źródło zdjęcia: zbiory prywatne


Gospoda „Neuer krug”

Do dawnej wsi podjeżdżałem od południa. Na ostatniej krzyżówce przed wsią znajdowała się dawniej gospoda zwana „Neuer krug”

źródło mapy: mapire.eu

Po gospodzie obecnie ani śladu. Wrzucam więc tylko jej zdjęcie z początków XX wieku, na którym dodano opis, że gospoda należała do A. Burrmanna.

źródło ilustracji: allegro.pl


Kościół

W każdej nieistniejącej wsi, którą odwiedzam jednym z najbardziej interesujących mnie miejsc jest to gdzie kiedyś stał kościół. Szczególnie jeśli na starej mapie widać, że przylegał do niego cmentarz. Wtedy jest szansa, że jakieś pozostałości można jeszcze dzisiaj wypatrzyć.

źródło mapy: mapire.eu

Niestety wybrałem zły czas. Pora letnia i ilość chaszczy skutecznie uniemożliwiła mi dotrzeć tam gdzie stał wioskowy kościół. Znowu więc pozostało mi posiłkować się w tym wpisie tylko przedwojennym zdjęciem kościoła.

źródło ilustracji: allegro.pl


Pałac i park

Zespół pałacowo-parkowy obejmował kilka hektarów i zajmował południową część wsi Gräden.

źródło mapy: mapire.eu

źródło ilustracji: zamkilubuskie.pl

Przy ‚głównej’ drodze we wsi zachowały się pozostałości dawnej bramy wjazdowej do majątku – dziś swego rodzaju ‚wizytówka’, że dawniej toczyło się tu normalne życie (52°16’25.5″N, 14°47’30.5″E).

Pałacowy park już całkiem zdziczał, jedynie stare drzewa pozwalają wyobrazić sobie piękno tego miejsca przed laty. Na terenie dawnego parku stoi ciekawa betonowa prostopadłościenna budowla – wygląda mi ona raczej na jakiś zbiornik wody niż fundamenty budynku.

Wchodzę przez zarośla tam gdzie stał pałac.

źródło zdjęcia: zbiory prywatne

Do dzisiaj z zachowanych pozostałości fundamentów widać, że budynek pałacu zajmował sporą powierzchnię. Pośród ruin uwagę zwracają ceglane fragmenty przewodów kominowych.

Grodno dopisuję jako kolejną pozycję do zestawienia na blogu: „[zn.] – na mapach oznacza zniszczony…„.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s