nad Pliszką

Rzeka Pliszka płynie przez województwo lubuskie i jej długość wynosi 56 kilometrów. Uchodzi ona do Odry nieopodal miejscowości Urad. Odcinki rzeki Pliszka są atrakcją dla spływów kajakowych, dziki bieg tej rzeki powoduje, że pokonanie jej kajakiem miejscami jest sporym wyzwaniem.
Skorzystałem z okazji spotkania się z dawno niewidzianymi znajomymi, którzy własnie wybrali się na taki spływ. Ja od kajaka wolę zdecydowanie rower 🙂 tak więc kiedy towarzystwo udało się ‚wziąć rzekę bojem’ ja po prostu przejechałem się po okolicy.
Bazą wypadową była wieś Sądów i od niej rozpocząłem rowerową ‚eksplorację’ w górę rzeki Pliszka. Porównanie starych map z obecnymi pokazywało, że kilka miejsc jest wartych dotarcia do nich.


Młyn Bełcze (Rauschmühle)

„Futrzany Most” (Pelzbrücke)

Trzy kilometry od Sądowa nad rzeką Pliszką znajdował się młyn ‚Rauschmühle’. Na przedwojennej mapie ma on oznaczenie ‚Pap. M.’ co może oznaczać, że byl to młynem papierniczym, czyli produkowano w nim papier. Po 1945 roku miejsce gdzie stał młyn nazwano Bełcze.

źródło mapy: mapire.eu

Zanim podjadę do młyna skręcam kilkaset metrów wcześniej do miejsca gdzie znajdował się widoczny na górze mapy most Pelzbrücke – tłumacząc dosłownie „Futrzany Most”. (52°12’29.5″N, 14°52’18.5″E). Most ten został uwieczniony na przedwojennej pocztówce.

źródło zdjęcia: polska-org.pl

Po moście dzisiaj ostały się tylko ziemne przyczółki oraz pozostałości drewnianych filarów na rzece. Przy okazji widzę jakie ‚przyjemności’ w postaci powalonych drzew napotykają decydujący się na spływ tą rzeką kajakarze… 🙂

Stara droga do mostu jest już dzisiaj mocno nieużywana, zajmuje mi więc dobrą chwile powrót na leśną drogę i udaję się do miejsca gdzie stał młyn Rauschmühle (52°12’22.0″N, 14°52’26.0″E). Odnajduję dwie stare pocztówki tego młyna.

źródło zdjęcia: allegro.pl

źródło zdjęcia: allegro.pl

Po młynie ostały się tylko niewielkie fragmenty podmurówki.

Samo miejsce, gdzie spiętrzono rzekę na potrzeby tego młyna daje adrenaliny kajakarzom. Słyszałem, że ponoć niektórzy pokonują ten próg wodny nie schodząc na brzeg aby przenieść kajak…


W drodze do następnego nieistniejącego młyna na rozdrożu napotykam na małą niespodziankę – stary kamienny drogowskaz (52°12’9.5″N, 14°52’48.5″E).

Na drogowskazie wykuty napis ‚nach Riesnitz’ (do Rzecycy) ‚3 kilom.’. Przetłumaczenie jak widać było mocno ułatwione z racji przemalowania tego kierunku po polsku. 🙂

Na drugiej stronie drogowskazu wykuto: ‚nach Trebichow’ (do Trzebiechowa) ‚8’ oraz ‚Heidenau’ (Siedlisko) ‚/8k’. Do obydwu miejscowości jest stąd faktycznie 8 kilometrów.

Drogowskaz oczywiście dorzucam do mojego zestawienia „Na kamieniach w lubuskiem…„.


Kokoszka (Neue-Mühle)

Jadąc w górę rzeki Pliszka kolejny młyn naywał się Neue-Mühle, a po drugiej wojnie światowej nazwano go Kokoszka (52°12’25.5″N, 14°53’58.0″E).

źródło mapy: mapire.eu

Same pozostałości młyna, jeśli się jakiekolwiek zachowały są dzisiaj w niedostępnych o tej porze roku chaszczach. Fotografuję więc tylko most, przez który przejeżdżam na drugi brzeg Pliszki oraz próg wodny zbudowany na odnodze rzeki na potrzeby młyna.


Od Kokoszki odbijam od rzeki i kieruję się na północ lasem, aby zdobyć materiał na jakiś następny wpis na blogu. 😉

Po drodze, na jednej z krzyżówek leśnych dostrzegam stojący kamień (52°12’52.5″N, 14°54’00.5″E). Przyglądam się jemu bliżej bo mam nadzieję, że to może kolejny stary kamienny drogowskaz.

Jednak to nie drogowskaz, ale coś na nim wykuto.

Na ścianach kamienia widoczne są cyfry ’27’ oraz ’28’. Dodatkowo wykuto na trzeciej ścianie literę ‚C’

Znaczenie cyfr odnajduję na starej mapie z XIX wieku. To granica zaznaczonych na niej oddziałow leśnych.

źródło mapy: mapire.eu

Przez pierwszą część dnia przemierzyłem raptem parokilometrowy fragment przebiegu rzeki Pliszka. W tej okolicy byłem pierwszy raz, ale już widzę, że na przyszłość trzeba będzie zaplanować jeszcze jakiś wypad w rejon wzdłuż tej rzeki.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s