Cmentarz w Gorzupi [zn.]

Objeżdżając rowerem nieznane mi rejony województwa lubuskiego, pewne odcinki pokonuje ‚na żywioł’, to znaczy wjeżdzam na jakąś przypadkowo napotkaną drogę leśną lub polną i jadę prosto przed siebie. Bywa czasami, że taki niezaplanowany kierunek jazdy skutkuje napotkaniem nieznanej mi niespodzianki. Tak też było podczas ‚zapuszczenia’ się rowerem na południe od Nowogrodu Bobrzańskiego lasami w stronę Żagania. Mniej więcej gdzieś w połowie drogi (51°43’32.0″N, 15°15’07.5″E) poszycie mijanego fragmentu lasu wydało mi się mocno nietypowe.

Okazało się, że to stary przedwojenny cmentarz. Po spojrzeniu na mapę, cmentarz znajdował się kilkaset metrów na zachód od wsi Gorzupia (Gladisgorpe).

źródło mapy: mapire.eu

Ten stary cmentarz umiejscowiono go przewyższeniu terenu. Lokalizację tę wybrano zapewne aby w przypadku powodzi na rzece Bóbr, przy której leży wies Gorzupia nie dosięgnęła go woda.

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Zmierzona wg mapy powierzchnia cmentarza wynosiła około 20 arów. Jak na wiejski cmentarz był on więc całkiem spory. Zatrzymałem się tutaj na dłuższą chwilę aby zobaczyć, co z niego pozostało obecnie. Okazało się, że widoczne zarysy grobów są widoczne praktycznie na calym obszarze, który zajmował ten cmentarz. co więcej, w niektórych miejscach widniały dośc głębokie doły w miejscu grobów.

Na dawnym cmentarzu w Gorzupi zachowało się bardzo dużo przewróconych i leżących nagrobków, sporo z nich do dzisiaj można odczytać. Jeśli chodzi o zniszczone i zaniedbane w całości wiejskie cmentarze w województwie luboskim ilość tych nagrobków jest jedną z większych, które dotychczas widziałem.

Takie miejsca, szczegolnie odkryte przeze mnie przypadkiem podczas wypraw robią na mnie ogromne wrażenie i dają mi duzo do myślenia…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s