Epitafium Bartłomieja w Szprotawie

Korzystając z okazji, że pojawiłem się w Szprotawie w województwie lubuskim, poszedłem zobaczyć jedno miejsce, które zanotowałem sobie w 2016 roku, więc już dość dawno, jako warte zobaczenia. Mowa jest o XIV wiecznym epitafium wmurowanym w ścianę kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w tym mieście.

Sam kościół znajduje się pośród wąskich uliczek ciasnej zabudowy starego miasta i zrobienie mu zdjęcia w całości wymaga trochę gimnastyki i obiektywu szerokokątnego.

Samo epitafium zostało wmurowane w wieżę kościoła (51°33’54.5″N, 15°32’14.0″E). Pierwsza interesująca rzeczą jest to, że epitafium zostało wmurowane dość wysoko. Epitafia z reguły są usadowione w murach dużo niżej, praktycznie na poziomie ziemi. Dolna krawędź tego epitafium jest na poziomie oczu.

Epitafium wykonano z piaskowca. W 2008 roku płyta została poddana specjalistycznej renowacji, a ponad nią wykonano murowany daszek chroniący przed wpływem opadów atmosferycznych.

Przed drugą wojną światową konserwator zabytków Śląska i Prus Hans Lutsch określił to epitafium jako najstarsze znane na Śląsku. Obecnie jest to jeden z najstarszych tego typu zabytków w Polsce.

Na płycie przedstawiono postać duchownego. Szczegóły wyryte na tej płycie są od lat przedmiotem interpretacji przez miłośników tego typu zabytków. Wyczytałem chociażby, że ciekawe jest to że duchowny błogosławi lewą ręką a w prawej ręce trzyma księgę przyozdobioną w kwiat. Motywy płatków kwiatów są również powyżej głowy duchownego. Ponadto ponad księgą wyryto kształt interpretowany przez jednych jako klepsydra, przez drugich jako tzw „Pieczęć tajemną Salomona”. Zagadek na tej płycie jest zatem sporo. 🙂

Tekst inskrypcji wokół płyty (wykuty jest on dookoła niczym cyfry zegarka, tzn. tekst na dolnej części jest odwrócony) brzmi: „ANNO DOMINI MCC/C/XV/I OBIT BERTHOLD D…A + BARNABE”. Czyli tłumacząc: „Bartłomiej d..a zmarł roku pańskiego 1316/ Barnaba”. Szprotawski historyk dr Felix Matuszkiewicz wysunął przypuszczenie, że brakujące litery to: DE WYRBNA, co należałoby tłumaczyć jako „z Wierzbna”. Po ‚wyprostowaniu’ ten tekst wygląda następująco:

Na epitafium znajduje się jeszcze jeden tekst po prawej stronie od postaci duchownego. W dużej częśći jest on już nieczytelny.

Przyczyną, dlaczego wynotowałem sobie to miejsce do zobaczenia jest wspomniana data w tekście na epitafium: „MCC/C/XV/I” czyli 1316 rok.

Wrzucam tę datę do swojego zestawienia „Na kamieniach i skałach – Wehikuł Czasu„. Na pozycji nr 1, bo w tym zestawieniu zobaczonych dat jest ona najstarszą. 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s