Pomiędzy górą Ostaš i wsią Dědov…

Planując przejście odcinka granicy opactwa broumowskiego w północno-wschodniej części podnóża góry Ostaš zastanawiałem się w którym miejscu zostawić auto. Wybór padł na wieś Dědov, a wlaściwie jej przysiółek składający się z kilku chat po drugiej stronie torów kolejowych dokładnie na zachód od góry Ostaš. Ruszyłem najpierw doliną zwaną „Klučanka”, następnie granicą opactwa przez wzniesienie Rovný i podnóżem Kocich Skał (Kočičí skály). No i znalazłem się dokładnie po drugiej stronie masywu góry Ostaš niż zostawione auto i trzeba było jakoś zaplanować powrót. Zahaczyłem jeszcze o Grotę Czeskich Braci (Sluj Českých bratří) i zacząłem patrzeć na mapę którędy jeszcze w tej okolicy nie szedłem.

Wybór padł na ścieżkę prowadzącą od północy łukiem pod skalnymi ścianami góry Ostaš skrajem rezerwatu. Z mapy spodziewałem się, że będę szedł cały czas lasem mając nadzieję, że od czasu do czasu po lewej stronie wypatrzę pośród drzew skalne ściany góry Ostaš. Tymczasem okazało się (jak na skraj rezerwatu przystało), że na całej długości drogi własnie skończyła się wielohektarowa wycinka drewna… Terenu jeszcze nie uprzątnięto po wycince, więc prócz walorów widokowych ze zbocza góry (no bo lasu już nie ma) przez prawie pół kilometra miałem przedzieranie się przez stosy gałęzi leżących na drodze.

Na całym fragmencie, gdzie zrobiono wycinkę lasu droga prowadziła po poziomicy. W miejscu gdzie droga zaczyna schodzić w dół zauważam skałę z wykutym rytem (50°33’41.5″N, 16°12’13.0″E)

Po przedarciu przez wycinkę robię tutaj kilka minut przerwy przy okazji przyglądając się co wykuto na skale.

Na skale widać wykute rogi jelenia, datę 1875 oraz inicjały. Wygląda to na uwiecznioną na skale pamiątkę przez jakieś ‚koło mysliwskie’ w owym czasie.

Nie decyduję się na schodzenie drogą w dół. Przy skale z rytem odnajduję ścieżkę prowadzącą dalej poziomicą wokół skalnych ścian góry Ostaš. Z dochodzących głosów mniemam, że ze ścieżki tej korzystają amatorzy wspinaczki po okolicznych skałach.

Ścieżką (która jak się okazuje biegnie zachodnim skrajem rezerwatu) dochodzę do niebieskiego szlaku turystycznego, który okrąża górę Ostaš od południa. Tym szlakiem już kiedyś szedłem. Z ciekawostek na tym szlaku jest źródło Samaritánka, o którym już pisałem na blogu.


Do samochodu mam już nieco ponad kilometr drogami lesnymi. Chcę jednak nadłożyć kilkaset metrów, gdyż intryguje mnie jedno miejsce, które wypatrzyłem kilka lat temu na jednej z XIX wiecznych map. Mianowicie jest to krzyż postawiony pośrodu pola.

źródło mapy z 1846 roku: mapire.eu

Ten krzyż zaznaczany jest również na współczesnych mapach topograficznych.

źródło mapy: geoportal.gov.cz

Krzyż odnajduję bez problemu. Widoczny jest na polu z daleka (50°33’18.5″N, 16°11’30.5″E)

Na cokole widnieje data ‚1792’ oraz monogram ‚A S’, zapewne fundator krzyża.

Figura na cokole niestety została uszkodzona.

Widok spod krzyża warty był kilkunastominutowego postoju.

Po przerwie idę ‚na szagę’ najkrótszą drogą do auta przez pole. Jest lekko pod górę, więc ciągle odwracam się aby popatrzeć na krzyż i widok. Perspektywa zmienia się tak, że momentami idę tyłem. 🙂

Docieram na skraj pola. Otwiera się widok na drugą stronę. W dole widzę już zabudowania przysiółka, gdzie zostawiłem auto. Nie spieszy mi się, więc robię kolejne kilka minut postoju na podziwianie widocznej w oddali wschodnio-południowej części Skalnego Miasta: Sępich Skał oraz góry Čáp.

Pozostało mi nic innego niż zejście do samochodu i zakończenie ostatniej jak się okazało wędrówki w czeskiej części Sudetów w 2020 roku.


One thought on “Pomiędzy górą Ostaš i wsią Dědov…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s