Granica opactwa broumowskiego – Rovný, Kočičí skály

Od 2015 roku w ramach tworzenia zestawienia „Graniczne oznakowania opactw i zakonów w Sudetach.” zacząłem szczegółowo interesować się zachowanymi sladami oznaczania granicy zasięgu dóbr opactwa w Broumowie. Początkowo spodziewałem się, że do dnia dzisiejszego zachowało się raptem kilka kamieni granicznych z charakterystycznym symbolem opactwa – brzewnem, czyli pniem drzewa pozbawionym gałęzi. Po pięciu latach przemierzania często trudno dostepnych rejonów Gór Stołowych oraz Suchych otaczających Kotlinę Broumowską okazało się, że już zdokumentowanych mam na blogu ponad 50 (!) zachowanych na kamieniach, słupkach i skałach znaków granicznych z wykutym brzewnem. 🙂

Temat oznakowania granic opactwa broumowskiego okazuje się nie mieć końca. I bardzo dobrze 🙂 Któregoś dnia na stronie ‚bohemiaorientalis.cz’ mojego dobrego znajomego z Czech czytam opublikowany przez niego w 2020 roku wpis o znakach granicznych opactwa w Broumowie u podnóża góry Ostaš. Tych znaków granicznych nie znałem, więc wymieniam kilka maili z Janem na temat gdzie one dokładnie się znajdują. I tym sposobem mam kolejny pretekst wybrania się po raz ‚…dziesiąty któryś’ w Góry Stołowe. 🙂

Do przejścia będę miał kilkukilometrowy odcinek po północno-wschodniej części podnóża góry Ostaš. Po informacjach otrzymanych od Jana widzę na mapie, że będzie to przejcie wzdłuż obecnej granicy administracyjnej (czerwona przerywana linia) w rejonie wzniesienia Rovný oraz poniżej tzw. Kocich Skał (Kočičí skály).

źródło mapy: geoportal.gov.cz

Sięgam do zdjęć, które zrobiłem na wierzchowinie góry Ostaš w 2015 roku, aby spojrzeć jak to wygląda ‚z góry’. Kočičí skály są na pierwszym planie, tuż za nimi zalesione wzniesienie Rovný:

Dotarcie na dawną granicę opactwa broumowskiego rozpoczynam w miejscu zwanym ‚U Klučanky’. Robię zdjęcie w linii granicy w kierunku północnym, która przebiegała pomiędzy polami.

I na dzień dobry robiąc powyższe zdjęcie omijam pierwszy kamień graniczny opactwa broumowskiego, który znajduje się za mną dosłownie kilkanaście metrów dalej. :/ Kamień ten ma numer 244 i wykuty symbol opactwa – brzewno. Jan podsyła mi zdjęcie tego kamienia od swojego znajomego Oldřicha:

autor zdjęcia: Oldřich Jenka

Wchodzę w las. Odnajduję kamień nr 248 i od razu widzę że niedawno ktoś (i chyba wiem kto 😀 ) chodził tutaj w celu takim jak ja bo nie muszę kamienia ‚odkopywać’ aby zobaczyć ryty:

Numer 248 jest na szczycie kamienia.

Na boku kamienia widoczny wykuty symbol opactwa broumowskiego, a pośrodku niego graniczny znak krzyża.

Wspinam się dalej pod górę. Na trasie wzdłuż granicy widzę kolejny kamień graniczny z numerem 249. Widzę, że i tutaj ‚ten ktoś’ był przede mną. To dobrze, bo zaoszczędzi mi to czasu aby odsłaniać kamienie spod ziemi i mchu.

Graniczny znak krzyża jest na szczycie kamienia. Poniżej numer.

Na ścianie bocznej natomiast ponownie jak poprzednio symbol opactwa – brzewno.

Docieram na wzniesienie Rovný (584m n.p.m.). Tutaj czeka mnie miła niespodzianka – na sporym obszarze wzniesienia była wycinka, więc wzgórze jest ‚gołe’ i mam widok na okoliczne łąki.

Nie odmawiam sobie zrobienie zdjęcia w stronę miejsca na wierzchowinie góry Ostaš, skąd robiłem 5 lat temu zdjęcie miejsca gdzie obecnie jestem.

Po delektowaniu się widokami wracam do granicy opactwa broumowskiego. Tym razem następny znak graniczny z numerem 250 i brzewnem znaduje się na głazie.

Wewnątrz brzewna ponownie umieszczono graniczny znak krzyża.

Kilkadziesiąt metrów dalej wzdłuż linii granicy stoi kolejny sporej wielkości głaz. Aż się prosi, że będzie to następny znak graniczny 🙂

Oznaczeń granicznych ani numeru 251 na tym głazie jednak nie widać. Może są pod grubą warstwą mchu. Na głazie wykuto inne ryty wyglądające na góry oraz krzyż. Obok widnieje data 1961.

Wchodzę z powrotem w las. Kolejny napotkany spory płaski głaz to znak graniczny numer 252.

Pojawiają się pierwsze większe skałki – wchodzę bowiem w rejon zwany Kocie Skały (Kočičí skály). Na jednej w pierwszych skałek wyższych ode mnie wykuto znak z numerem 253.

Po raz pierwszy na tej wędrówce napotykam na znak opactwa – brzewno wykuty jako wklęsły ryt. Wszystkie poprzednie były wypukłe. Graniczny znak krzyża wykuto osobno ponad numerem.

Następnych znaków granicznych spodziewałem się również na skałach. Numer 254 prawie ominąłem – wykuto go na niewielkim głazie ledwo widocznym ponad ziemią.

Symbol brzewna jest wykuty ponownie jako wklęsły. Dodatkowo wewnątrz niego umieszczono graniczny znak krzyża.

Linia granicy od tego miejsca idzie w dół zbocza. Zanim jednak zacznę schodzić odbijam na kilkanaście minut w bok aby zobaczyć od dołu skalne ściany Kocich Skał. Do tej pory znałem je tylko od strony wierzchowiny góry Ostaš, gdzie w labirynt skalny Kocich Skał prowadzi zielony szlak turystyczny. Musze przyznać, że Kocie Skały od tej mało znanej strony prezentują się równie imponująco.

Wracam na granicę i idę dalej. Widzę głaz z wykutym znakiem krzyża.

Poniżej krzyża widoczne dwa symbole, nie wiem co one oznaczają.

Po drugiej stronie głazu widzę jednak, że jest on na pewno znakiem granicznym opactwa.

Numeru 255 na tym głazie nie odnajduję, wykute jest jedynie brzewno.

Linia granicy przy tym głazie lekko załamuje sie a zejście trawersem zaczyna być coraz bardziej strome. Docieram do znaku nr 256 na głazie.

Numer 256 wykuto na pionowej części głazu, natomiast symbol brzewna na poziomej.

Głaz z numerem 257 ma ponownie wklęsły ryt brzewna.

Kolejny głaz ze znakiem granicznym nr 258 stoi dosłownie kilkanaście metrów dalej od numeru 257.

Symbol brzewna jest ledwo dostrzegalny na lewo od wykutego numeru 258.

Docieram na płaski terem i drogę leśną prowadzącą w strone zabudowań miejscowości Pěkov. Po drodze mijam jeszcze znak z numerem 261 na kamieniu.

Symbolu opactwa na nim nie ma. Prócz numeru jest jedynie wykuty krzyż graniczny.

Numer 261 był ostatnim napotkanym przeze mnie znakiem granicznym opactwa broumowskiego na tej trasie. Jak się okazało po drodze zapodziałem jeszcze gdzieś kamień z numerem 265.

autor zdjęcia: Jan Ježek – bohemiaorientalis.cz

Tak oto moja lista wszystkich mi znanych zachowanych znaków granicznych opactwa broumowskiego na kamieniach i skałach powiększyła się o kolejne trzynaście (!) pozycji naraz. 🙂 Znaki graniczne opisane w tym wpisie dołączam do mojej interaktywnej mapy „Zasięg dóbr opactwa w Broumowie.„. W bonusie na tej mapie dodaję jeszcze lokalizację napotkanego po drodze krzyża koło wsi Křinice oraz kapliczki u podnóża góry Honský Špičák, na którym to krzyżu i kapliczce wykuto herb i symbol opactwa w Broumowie.


2 thoughts on “Granica opactwa broumowskiego – Rovný, Kočičí skály

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s