Kaczęta – najwyższy punkt Gór Stołowych (!)

W 2015 roku rozpętałem na blogu sporą polemikę na temat, które miejsce jest najwyżej w Górach Stołowych – Skalniak czy Fotel Pradziada na Szczelińcu Wielkim. Ostatecznie zakupiłem Numeryczne Mapy Terenu, po analizie których stwierdziłem, że najwyższy punkt na skale „Fotel Pradziada” jest wyższy (921.73m n.p.m.) niz najwyższy punkt na Skalniaku (919.67m n.p.m.).

Całą tę historie opisywałem na blogu we wpisach:

Sądziłem, że ten temat jest zamknięty raz na zawsze. Myliłem się 🙂

I teraz te wszystkie wpisy odnośnie najwyższego punktu w Górach Stołowych będę musiał znowu pozmieniać… już chyba po raz trzeci w historii bloga „Ścieżką w bok”.

Skontaktował się bowiem ze mną pan Rafał, abym jeszcze raz spojrzał na numeryczne mapy terenu Szczelińca zupełnie inaczej interpretując dane tych map. Konkretnie mam spojrzeć na dane wysokościowe skały nazywanej „Kaczęta”

Tutaj winny jestem krótkiego objaśnienia jak tworzone są numeryczne mapy terenu. Są one wynikiem opracowania danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego (LiDAR) mających na celu wyznaczenie wysokości bezwzględnej zeskanowanych punktów. Każdy zeskanowany punkt otrzymuje klasyfikację zdefiniowaną jako: ‚punkty leżące na gruncie’, ‚punkty reprezentujące roślinność’, ‚punkty reprezentujące budynki’, ‚punkty z obszarów wielokrotnego pokrycia’, itd. Ze względu na olbrzymią ilość danych ze skanowania laserowego, klasyfikacja wszystkich punktów nadawana jest automatycznie z pomocą zdefiniowanych algorytmów przetwarzania danych LiDAR. Taka automatyzacja nadawania klasyfikacji danych może spowodować błędną ich interpretację.

I taka błędna interpretacja miała miejsce jesli chodzi o wysokość skały „Kaczęta”:


Kaczęta

Skała „Kaczęta” znajduje się około 50 metrów na zachód od Fotelu Pradziada (zaznaczyłem ją czerwonym kółkiem na planie Szczelińca oraz zdjęciu satelitarnym):

źródło planu: pngs.com.pl

źródło zdjęcia satelitarnego: google.com

Skała „Kaczęta” jest doskonale rozpoznawalna z tarasu widokowego na Fotelu Pradziada. Obserwując ją z tego miejsca widać, że jej wysokość jest porównywalna z wysokością Fotelu Pradziada.

Podczas mojej analizy wysokości skał na Szczelińcu Wielkim, którą robiłem w 2015 roku na podstawie numerycznych map wysokościowych, brałem pod uwagę tylko punkty z klasyfikacji ‚punkty leżące na gruncie’. Stąd wyszedł mój wniosek, że Fotel Pradziada jest najwyższym punktem w Górach Stołowych.

Pan Rafał przysłał mi informację, że jesli chodzi o skałę „Kaczęta” to cały jej górny fragment został błędnie sklasyfikowany jako ‚punkty reprezentujące roślinność’ oraz ‚punkty z obszarów wielokrotnego pokrycia’. W związku z tym, kiedy analizowałem dane tylko z klasyfikacji ‚punkty leżące na gruncie’, cały górny fragment skały (zaznaczony prostokątem na obrazku poniżej) został przeze mnie pominięty.

Kiedy uwzględni się błędnie sklasyfikowane dane skały „Kaczęta”, otrzymuje sie jej najwyższą wysokość: 922.27m n.p.m. !

Dokonałem jeszcze nałożenia danych z numerycznej mapy terenu (w ujęciu z Fotelu Pradziada) na zdjęcie skały „Kaczęta” wykonane z Fotelu Pradziada. Jednoznacznie widać, że punkty błędnie sklasyfikowane to fizycznie skała, więc powinny mieć klasyfikację ‚punkty leżące na gruncie’.

Porównując dane z numerycznych map wysokościowych obu skał: „Kaczęta” oraz „Fotel Pradziada” widać, że „Kaczęta” są wyższe o pół metra, co jest dostateczną różnicą uwzględniając błąd pomiarów laserowego skanowania terenu.

Jaki jest więc wniosek?:

Najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego, a co za tym idzie najwyższym punktem Gór Stołowych jest skała „Kaczęta” w swoim najwyższym punkcie (50°29’05.4″N, 16°20’25.4″E) – 922.27m n.p.m.

Co należało dowieść. 😀


2 thoughts on “Kaczęta – najwyższy punkt Gór Stołowych (!)

  1. Kawał pracy i zaangażowania. Kiedy coraz trudniej jest odkrywać nowe tereny kolejnym wyzwaniem jest uporządkowanie tego co już mamy. Pozwolę sobie wrzucić informację i link do bloga u siebie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s