Książęca Kostka (Fürstenknöckel)

Książęca Kostka to nazwa wzniesienia (605m n.p.m.) wznoszącego się po południowej stronie bezpośrednio przy wsi Miszkowice w Karkonoszach. Przedwojenna nazwa tego wzgórza brzmiała Fürstenknöckel.

Nazwa wzgórza pochodzi od stojącej na jej stoku dawnej Karczmy Książęcej, w której w 1810 roku spotkali się czołowi politycy pruscy aby omówić sytuacje po zwycięstwach Napoleona.

źródło zdjęcia: polska-org.pl

Budynek Karczmy Książęcej stoi do dzisiaj, jednak stan tej zabytkowej budowli zostawia wiele do życzenia.

źródło zdjęcia: wikipedia.org

Podobno spotkanie w tej karczmie polityków pruskich w 1810 roku zostało upamiętnione postawieniem pomnika na wzgórzu Fürstenknöckel, czyli na Książęcej Kostce. Ciekawy jest jednak fakt kiedy ten pomnik powstał. Na mapach Messtichblatt pomnik na wzgórzu naniesiono dopiero na mapie z 1940 roku, na wcześniejszym wydaniu mapy pomnika zaznaczonego jeszcze nie ma…

źródło mapy: amzp.pl

Zdjęcie pozostałości pomnika umieścił M.Staffa w swoim Słowniku geografii turystycznej Sudetów. Zdjęcie zostało zrobione w latach 90-tych XX wieku (lub wcześniej). W książce tej mozna znaleźć dodatkowo opis: „Na wierzchołku są pozostałości pomnika. Na kamiennym kopcu stały obalone granitowe płyty z tablicami oraz również przewrócony granitowy krzyż.”

źródło zdjęcia: M.Staffa, Słownik geografii turystycznej Sudetów

Z ciekawości poszedłem na wzgórze Książęca Kostka aby zobaczyć co obecnie (2020 rok) pozostało z dawnego pomnika. Lezący krzyż dostrzegam już z oddali.

Krzyż jest wykonany z granitu i imponuje swoimi rozmiarami, ma ponad 2 metry. Sposób ociosania krzyża (wygląda wręcz na obróbkę maszynową) skłania mnie do faktu, że wykonano go najwcześniej dopiero w początkach XX wieku. Potwierdzałoby to moje przypuszczenia o dacie wykonania pomnika na podstawie obserwacji z przedwojennych map.

Prócz krzyża z pomnika niewiele zostało – po prostu sterta gruzu (50°43’02.5″N, 15°54’50.5″E). Granitowe tablice widoczne na zdjęciu M.Staffa zniknęły.

Co więcej, na zdjęciu M.Staffa widać, że krzyż leżał na pozostałościach pomnika. Obecnie jest on powalony na skraj pola kilka metrów dalej. Rozmiary tego granitowego krzyża a co za tym idzie jego waga powodują, że potrzeba niemałego wysiłku aby go ruszyć z miejsca.

Obawiam się  więc, że krzyż został prygotowany przez kogoś do jego wywiezienia. Pewnie podobny los spotkał granitowe tablice po pomniku. Obym się mylił w swoich przypuszczeniach… 😦

Samo wzgórze Książęca Kostka oferuje poza tym całkiem klimatyczne widoki.

Moja dalsza wędrówka po łąkach była czystą przyjemnością. 🙂


 

2 thoughts on “Książęca Kostka (Fürstenknöckel)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s