Kleiner Winterberg

Kleiner Winterberg (500m n.p.m.) to nazwa góry znajdującej się w jednym z głównych masywów górskich na obszarze Szwajcarii Saksońskiej. Góra oddalona jest o około 3 kilometry od miejscowości Schmilka. Poniżej góry, po jej wschodniej stronie przebiega obecnie szlak turystyczny, który prowadzi po wytyczonej już w XIX wieku popularnej trasy turystycznej, która nosiła nazwę Fremdenweg. Śladem dawnej turystyki pieszej jest m.in. stary kamienny drogowskaz a na nim kierunek w stronę Kleiner Wintenberg.

Tak naprawdę, to w przeszłości przez Kleiner Wintenberg prowadziły dwa warianty drogi Fremdenweg. Droga, którą dzisiaj prowadzi szlak turystyczny zwana była jako ‚Unterer (czyli ‚Dolna’) Fremdenweg’ – gruba kropkowana linia na poniższej mapie.  Oprócz niej grzbietem biegła druga – zwana ‚Oberer (czyli ‚Górna) Fremdenweg’. Obecnie ‚górna’ droga jest niedostępna – cały teren góry Kleiner Winterberg objęty jest tzw. strefą „Kernzone” Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej, po której poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione.

źródło mapy z 1896 roku: deutschefotothek.de

Na powyższej mapie mozna zauważyć, że ‚Górna’ droga prowadziła do miejsca zaznaczonego jako ‚Haus’ czyli dom… Rzeczywiście idąc dzisiaj szlakiem turystycznym czyli ‚Dolną’ drogą, można wypatrzeć pośród drzew na szczycie jednej ze skał jakąś budowlę:

Na starych zdjęciach widać, że w drugiej połowie XIX wieku tak gęstego lasu nie było a budowla na szczycie skały była doskonale widoczna.

źródło zdjęcia z 1870 roku: deutschefotothek.de

Do budowli znajdującej się na górze Kleiner Winterberg mozna się dostać z pieszego szlaku turystycznego wytyczoną w 2015 roku ścieżką. Dojście to jest oznaczone jako ‚droga wspinaczkowa’ (czarny trójkąt w białym kole).

Murowana budowla na górze Kleiner Winterberg (50°54’44.0″N, 14°15’33.5″E) nosi nazwę ‚Winterbergpavillon’ lub po prostu ‚Pavillon’ (czyli pawilon) i została wybudowana w 1818 roku. Wcześniej znajdował się w tym miejscu od 1558 roku drewniany schron myśliwski.

Sam pawilon był popularnym miejscem wycieczek w XIX wieku. Na starych fotografiach widać, że rozpościerał się z niego widok jeszcze do czasów sprzed II wojny światowej. Obecnie widok przesłaniają całkowicie drzewa.

źródło rysunku z 1840 roku: deutschefotothek.de

źródło zdjęcia z 1934 roku: deutschefotothek.de

Nad wejściem do pawilonu umocowana jest kamienna tablica z tekstem po łacinie. Upamiętnia ona wydarzenie z 1558 roku, kiedy to elektor August upolował w tym miejscu jelenia. Zwierzę jednak spadło w przepaść i nie było żadnych korzyści z upolowanej zwierzyny..

Wnętrze pawilonu jest całkiem przestronne, powierzchnia ma ponad 20 metrów kwadratowych.

Panoramę, którą mozna było podziwiać w przeszłości z samego pawilonu można zobaczyć z progu skalnego znajdującego się przy pieszym szlaku turystycznym bezpośrednio pod skałą, na której stoi pawilon.


Opisane miejsce znajduje się na terenie Parku Narodowego „Sächsische Schweiz” (Kernzone) poza znakowanymi szlakami pieszymi.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s