CZPL III 222/12

Granica polsko-czeska ma według dokumentów granicznych dokładnie 795 kilometrów 910 metrów i 30 centymetrów długości. Oznaczona jest ona znakami granicznymi podzielonymi na główne (jest ich 796), pomocnicze oraz dodatkowe. Całkowita ilość znaków granicznych postawionych na całej granicy polsko-czeskiej przekracza 8 tysięcy.

Przeważająca większość znaków granicznych to kamienne słupki. Oprócz słupków w kształcie prostopadłościanu (zwanego typowym znakiem granicznym) na granicy polsko-czeskiej postawione są kamienne słupki również o innych kształtach. Niektóre kształty kamiennych słupków mają specjalne znaczenie, na przykład kamienny słup z głowicą, o którym już pisałem.

źródło obrazka: geoforum.pl

 

Poza tym istnieją tak zwane nietypowe znaki graniczne: krzyżyki wykute w skale, kamienne słupki wykute w skale, kamienne słupki i płyty przybetonowane do skały, kamienne płytki na pozionie gruntu. Te kamienne nietypowe znaki graniczne już kilkukrotnie pojawiały się na moim blogu.

Wszystkie powyższe znaki graniczne łączy jedno słowo – ‚kamień‚ czyli materiał z którego znak graniczny jest wykonany, lub na którym znak graniczny został wykuty.

Są jednak dwa wyjątki jeśli chodzi o materiał wykonania pośród tych ponad 8 tysiecy znaków granicznych na granicy polsko-czeskiej:

  • Plastik – Znak graniczny II 55/3 – stanowi rura plastikowa pomalowana w biało czerwone pasy, stabilizowana w rozlewisku wodnym.
  • Metal – Znak graniczny III 222/12 – stanowi metalowa rura pomalowana w biało czerwone pasy, stabilizowana w zboczu.

tekst na podstawie: „Dokumenty Graniczne; Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna 2011”


Nietypowy znak graniczny CZPL III 222/12.

Objaśniając ten skrót:

  • „CZPL” – czyli granica czesko-polska
  • „III” – czyli sekcja nr III
  • „222” – czyli odcinek nr 222
  • „12” – czyli poprzedzający znak graniczny jest dwunastym na tym odcinku.


źródło ilustracji: „Dokumenty Graniczne; Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna 2011”

 


źródło mapy: „Dokumenty Graniczne; Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna 2011”

 

Znak graniczny 222/12 stoi na odcinku nr 222 granicy (50°38’52.5″N, 16°13’17.5″E) pomiędzy przejściem granicznym Golińsk-Starostin i wsią Nowe Siodło. Przy granicy po polskiej stronie płynie Starościński Potok, natomiast po czeskiej stronie rośnie tzw. Dworski Las (Dvorský les).

Jak napisano w dokumentach granicznych jest to faktycznie prawie dwumetrowa metalowa tyczka z przytwierdzoną tabliczką ‚222/12’.

Oprócz nietypowości co do materiału (metal) tego znaku granicznego zauważyłem jeszcze, że numer tego znaku na tabliczce widoczny umieszczony jest od strony odwrotnej niż na pozostałych znakach granicznych. To znaczy numer ten powinien być umieszczony po stronie zwróconej w kierunku poprzedniego znaku granicznego a jest zwrócony w stronę następnego znaku granicznego.

Metalowa tyczka jest pomalowana na biało-czerwone pasy czyli kolory zgodne z malowaniem wszystkich pozostałych znaków granicznych na granicy polsko-czeskiej.

 


Reklamy

2 thoughts on “CZPL III 222/12

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s