Maloskalská Drábovna

Maloskalská Drábovna to niewielkie ‚miasto skalne’ zaliczane do Czeskiego Raju znajdujące się pomiędzy miejscowościami Voděrady, Borek i Záborčí przy prawym brzegu rzeki Jizera.


źródło mapy: geoportal.gov.cz

Obszar ten ma powierzchnię niewiele ponad 1 kilometr kwadratowy, postanowiłem więc poświęcić jedno jesienne przedpołudnie na poznanie tej okolicy. Spojrzenie przed wyjazdem na cieniowaną mapę terenu pokazało, że będzie tutaj trochę skał 🙂


źródło mapy cieniowanej: ags.cuzk.cz


Štípek

Wędrówkę zaczynam od wejścia na najwyższy wg mapy punkt w tym rejonie, który nosi nazwę Štípek – 466m n.p.m. (50°38’17.5″N, 15°10’29.0″E). Spod jego wierzchołka jest okazja na ograniczony widok w kierunku północno-zachodnim.

Panorama nie jest imponująca, obejmuje przede wszystkim znajdującą się nieopodal ścianę skalną zwaną Pantheon z ruinami zamku Vranov.


Przez obszar Maloskalská Drábovna przechodzi czerwony szlak turystyczny będący częścią długodystansowego szlaku zwanego „Złota Ścieżka Czeskiego Raju”. Szlak poprowadzony został z północy na południe środkową częścią wierzchowiny.

Najatrakcyjniejszy fragment szlaku przechodzi pośród skalnych wąwozów.

Na piaskowcowych skałach gdzieniegdzie dostrzec można ślady zostawiania wykutych ‚pamiątek’.

Erozja piaskowca miejscami przyjmuje niecodzienne formy. Jak chociażby ta ‚dziura’ w skale, przez którą można przejść.

 

 


Skalní hrádek Drábovna.

Skalny gródek Drábovna (Skalní hrádek Drábovna) to nikłe pozostałości średniowiecznego grodu. Usadowiono go na szczycie skały opadającej od strony zachodniej kilkadziesiąt metrów pionowo w dół (50°37’48.5″N, 15°10’30.0″E).

Obecnie ze śladów po grodzie zostały jedynie ledwo dostrzegalne wyżłobienia w skale, które stanowiły oparcie dla konstrukcji nośnej zabudowań. Wyżłobienia te zaznaczone zostały na poniższym planie grubą linią.


szkic na podstawie źródła planu:

„Dokumentace skalních rytin, nápisu a dalších prvku historické krajiny

v CHKO Ceský ráj” (wg. szkicu Jana Filipa z 1947 roku).

Przypuszczalnie gród mógł tak wyglądać w przeszłości:


szkic na podstawie źródła: hrady-zriceniny.cz

Po drodze mijam skałę z wykutą inskrypcją upamiętniającą Jana Husa.

Do dawnego grodu prowadzą wykute w skale strome schody.

Sam szczyt skały porasta dookoła gęsty las. Można jedynie próbować odnaleźć wspomniane wyżłobienia w skale. Nic więcej niestety tutaj nie ma.

 


Pecinova vyhlídka.

Około 200 metrów od miejsca gdzie znajdował się gródek Drábovna dotrzeć można na punkt widokowy, który nosi nazwę Pecinova vyhlídka. Na mapach jest on też nazywany jako Jizerská vyhlídka. – (50°37’46.0″N, 15°10’39.5″E)

Popatrzeć z niego można na dolinę Jizery oraz Kozakowski Grzbiet w oddali.


Podczas wędrówki ‚przy okazji’ natknąłem się na kilka znaków granicznych wykutych na skałach i głazach 🙂 Po powrocie zaciekawiło mnie to, że większość z nich nie miało swojego odzwierciedlenia w zaznaczonych liniach granicznych na starych mapach. Te znaki graniczne są więc albo starsze aniżeli mapy, do których zaglądałem albo moim zdaniem mogły wyznaczać granicę np. obszarów leśnych.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Cerná louže.

Na sam koniec nastąpił główny punkt wyprawy. Wiedziałem bowiem, że na obszarze Maloskalská Drábovna gdzieś na skale znajduje się znak graniczny z XVII-wieczną datą. Nie znałem jednak jego dokładnej lokalizacji. Poszukiwania na początku wędrówki zakończyły się niepowodzeniem i po ponad pół godzinie ‚błądzenia’ dałem sobie spokój.
Miałem jeszcze trochę czasu po przejściu wszystkich miejsc, które chciałem zobaczyć więc spróbowałem ponownie znaleźć ten znak graniczny. Według ogólnych wskazówek, które miałem miał on się znajdować gdzieś w parowie zwanym Cerná louže (czyli Czarna kałuża 🙂 ).

Już sam ten wąwóz swoim wyglądem wynagradzał moje niepowodzenie w znalezieniu znaku. Pionowe ściany skalne dochodzą tutaj do ponad kilkunastu metrów wysokości.

W końcu jednak udało się 🙂 Na jednej ze skał dostrzegam poszukiwane oznaczenie graniczne.

Poniżej rytu krzyża granicznego znajduje się wykuta data ‚1695’ oraz monogram „B T”, przy czym litera ‚B’ jest przedstawiona w lustrzanym odbiciu.


Reklamy

3 thoughts on “Maloskalská Drábovna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s