Na kamieniach w Lubuskiem… – Marcinów

Zauważyłem, że minęły już prawie dwa lata od mojego ostatniego wpisu na blogu z cyklu „Na kamieniach w Lubuskiem…„. Trochę zaniedbałem ten temat dotyczący przecież mojej najbliższej okolicy. Nadrabiam więc odrobinę te zaległości. 🙂


Na teren poszukiwań starych śladów historii wybrałem okolice wsi Marcinów. Wynik był zadowalający, gdyż udało mi się odnaleźć dwa stare kamienne drogowskazy. Ich lokalizacje zaznaczyłem strzałkami na przedwojennej mapie:


źródło mapy: deutschefotothek.de


O pierwszym z drogowskazów dostałem ‚cynk’ na pocztę mailową, za którą to wiadomość oczywiście dziękuję. W mailu był opis, że powinienem się wybrać na jedno z leśnych rozdroży  (51°44’46.0″N 15°24’53.0″E):

W tym miejscu pod krzakiem leży przewrócony kamienny drogowskaz.

Napis na drogowskazie jest dobrze widoczny. Wtryto na nim: „nach Peterswaldau” (obecnie Skibice) oraz dystans „1M” czyli 1 mila.


Drugi z drogowskazów odkryłem zupełnie przypadkiem w drodze powrotnej. Zainteresował mnie jeden z dużych głazów leżących przy drodze gruntowej odchodzącej od asfaltu prowadzącego z Marcinowa do wsi Wichów (51°44’13.0″N, 15°25’55.0″E).

Na pierwszy rzut oka na głazie nie zauważyłem nic interesującego, jednak jego charakterystyczny płaski kształt nie dawał mi spokoju.

Polałem głaz wodą – dopiero wtedy wyłonił się na nim ledwo widoczny napis. Udało mi się go odszyfrować – jego tekst to: „nach Wachsdorf” (obecnie Wrzesiny). I rzeczywiście w kierunku tej wsi prowadzi droga gruntowa.

Obydwa drogowskazy są przewrócone i są zbyt ciężkie aby móc zobaczyć, czy skrywają jakieś inne kierunki na pozostałych ścianach.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s