Skała Krasnali (Trpasličí skála)

Są ciekawe miejsca w Czeskiej Szwajcarii, do których nie trzeba docierać pieszo kilometrami. Jadąc drogą prowadzącą z miejscowości Jetřichovice do Dolní Chřibská, tuż przed pierwszymi zabudowaniami w wiosce Rynartice warto zatrzymać się na chwilę, aby zajrzeć ‚w skały’ znajdujące się na poboczu.

Kilkanaście metrów od miejsca, gdzie mozna zostawić samochód, w kierunku grupy skalnej kieruje tablica z napisem – „Trpasličí skála” czyli „Skała Krasnali” (50°51’00.5″N, 14°25’00.5″E)

Cała ścieżka pośród skał ma dosłownie 250 metrów i wraca do miejsca postojowego. Na przejście całości wystarczy wręcz kilka minut.

Tę króciutką wędrówkę pośród skał urozmaicają wykute w XIX wieku przez Eduarda i Ernsta Vaterasa figury postaci przedstawiających Królewnę Śnieżkę i Siedmiu Krasnoludków. Prace rozpoczął Eduard Vater, miejscowy artysta ludowy, który wyrzeźbił dzieło w skałach w latach 1832 – 1833. Później jego syn Ernst rozpowszechniał jednak, że dzieło powstało w 1870 roku.

Po drugiej wojnie światowej skalne ludowe dzieło Vatera obrosło mchem. Odnowiono je i pomalowano w 1989 roku.

Postaci siedmiu krasnali Eduard Vater wykuł w różnych miejscach na skale- część z figur ukryta jest w wąskim skalnym przejściu, pozostałe siedzą na skalnych ławeczkach. Foldery reklamują to miejsce jako atrakcję dla dzieci, które mają okazję spróbować zlokalizować gdzie krasnale się ukryły pośród skał.

Ja w każdym razie znalazłem wszystkich siedmiu. 😀

Jest też oczywiście i Królewna Śnieżka 🙂

Przy zejściu ze Skał Krasnali dostrzec jeszcze można wykute na ścianie serce z monogramem „E V” i datą „1882”. Czy jest to upamiętnienie któregoś z autorów Eduarda bądź Ernsta Vaterasa tej skalnej ciekawostki w Czeskiej Szwajcarii? O tym foldery nie wspominają…


Reklamy

One thought on “Skała Krasnali (Trpasličí skála)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s