Granica opactwa broumowskiego – Ostaš

Dostałem jakiś czas temu wiadomość od Pana Marka, że jeden ze słupków granicznych opactwa broumowskiego znajdował się w przysiółku Ostaš – niewielkiej osadzie położonej przy drodze na górę o tej samej nazwie. Do wiadomości dołączone było zdjęcie tego słupka oraz wzmianka, że niestety od wielu lat tego słupka nie ma już w miejscu gdzie stał…

Tn słupek graniczny opactwa broumowskiego różnił się od innych zachowanych, które dotychczas widziałem i opisałem w swoim zestawieniu „Graniczne oznakowania opactw i zakonów w Sudetach„. Jego kształt byl bowiem prostokątny, a wykute zdobienia pokrywały wszystkie cztery ściany słupka.

autor zdjęcia: Marek Kledzik

Na górze słupka wykuty był numer 1. Po spojrzeniu na XIX-wieczne mapy katastralne przysiółka Ostaš widać, że faktycznie jeden ze znaków granicznych miał taki sam numer. Na mapach również zaznaczono, że ten znak graniczny miał wykutą datę ‚1774’.

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

Niestety jak wspomniałem słupka, w miejscu gdzie Pan Marek zrobił jego zdjęcie, już nie ma. Umieściłem więc otrzymane zdjęcie w zestawieniu z dopiskiem ‚zaginiony’…

W maju 2018 roku spotkałem się w Nachodzie z Panem Janem. W czasie naszej rozmowy dowiaduję się, że ów ‚zaginiony’ słupek z osady Ostaš po prostu trafił na prywatną posesję w tej samej miejscowości. Najprawdopodobną przyczyną przeniesienia była obawa przed jego zniszczeniem, gdyż stał on w miejscu o bardzo dużym natężeniu turystycznym.

Dla mnie najważniejsze było to, że ciągle mam szansę zobaczyć ten słupek graniczny. Po dotarciu na  miejsce do osady Ostaš odnajduję słupek, który faktycznie stoi z tyłu ogrodu wewnątrz jednej z posesji. Niestety właściciela gospodarstwa nie zastaję, zostaje mi więc tylko zabawa w ‚paparazzi’ i zrobienie kilku zdjęć słupka zza płotu.

W każdym razie jest to na pewno ten sam słupek graniczny opactwa broumowskiego, o którym dowiedziałem się od Pana Marka – na ten sam numer na górze oraz te same zdobienia. No i co naważniejsze, mogę usunąć słowo ‚zaginiony’ ze swojego zestawienia „Graniczne oznakowania opactw i zakonów w Sudetach„. 🙂

 

Ciekawą rzeczą, którą zauważyłem jest to, że obecna lokalizacja słupka granicznego opactwa broumowskiego w osadzie Ostaš (50°33’29.0″N, 16°12’53.0″E) jest wg dziesiejszej mapy topograficznej i katastralnej niemal idealnie na granicy administracyjnej. Co więcej, ta granica administracyjna pokrywa się z granicą dóbr na XIX-wiecznych mapach katastralnych. Nie mam szczegółowych informacji gdzie stał ten słupek w czasach, w których Pan Marek zrobił mu zdjęcie. Niemniej jednak wygląda na to, że słupek jest dzisiaj z powrotem ‚prawie’ w swoim oryginalnym miejscu.

źródło mapy topograficznej i katastralnej: geoportal.gov.cz

 


One thought on “Granica opactwa broumowskiego – Ostaš

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s