Topograficzne porządki… – Wysoczyzna Miedzylesia

Czytający mojego bloga od dłuższego czasu być może pamiętają moją batalię rozpoczętą w 2013 roku, czy podawane szczyty w niektórych pasmach górskich Sudetów są faktycznie najwyższymi w swoim regionie. Moje obserwacje podsumowywałem w jednym wpisie – „Topograficzne porządki najwyższych wierzchołków mezoregionów Sudetów„.

Po trzech latach całkowitego braku aktywności w obszarze ‚topograficznych porządków’ wracam do tematu 🙂 Korzystając z faktu pobytu na południowym krańcu Ziemi Kłodzkiej przypominam sobie, że nie sprawdzałem jeszcze praktycznie moich wątpliwości odnośnie powszechnie uważanego najwyższego punktu Kotliny Kłodzkiej, a dokładniej Wysoczyzny Międzylesia wchodzącej w skład tejże kotliny. Pora więc na…


Topograficzne porządki… – Wysoczyzna Miedzylesia

Na listę Korony Sudetów Polskich jako najwyższy punkt Kotliny Kłodzkiej (po polskiej stronie) wpisane zostało wzgórze Sikornik znajdujące się na południe od miejscowości Międzylesie. Wysokość tego wzgórza podawana na mapach topograficznych wynosi 549,9m n.p.m.

Około 1.5 kilometra na wschód od wzgórza Sikornik znajduje się bezimienne wzniesienie (samo miejsce nazywane jest Trzy Dworki). Na mapie topograficznej oznaczona jest kota wysokościowa tego wzniesienia z napisaną wysokością 557m n.p.m. Owo wzniesienie bez nazwy należy do Wysoczyzny Międzylesia a to oznacza że jest ono wyższe od wzgórza Sikornik wg mapy o 8 metrów.

Koniecznie muszę zweryfikować czy to prawda 🙂

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Oto wzgórze Sikornik, które zostało zaliczone do Korony Sudetów Polskich, widziane od wschodu. Nie zdobywałem tego szczytu od 5 lat i na pewno nie od tej strony  😀

Na wierzchołku Sikornika (50°08’05.0″N, 16°40’40.5″E) nic się nie zmieniło od mojej ostatniej wizyty – widać pozostałości fundamentów wieży triangulacyjnej oraz reper.

Tym razem stawiam mój wysokościomierz barometryczny na reperze. Przy okazji czekania na wynik pomiaru wysokości podziwiam widok z Sikornika w stronę Masywu Śnieżnika w oddali.

Odczytany pomiar wysokości wzgórza Sikornik wyniósł 546m n.p.m.


Pora na drugie wzniesienie oddalone o 1.5 kilometra. Od Sikornika prowadzi w jego pobliże szeroka szutrowa droga.

Mniej więcej w połowie drogi mijam miejsce zwane Trzy Dworki (Dreihöfe). Przed drugą wojną światową znajdował się tutaj przysiółek.

źródło mapy:amzp.pl

Po nieistniejącym dzisiaj przysiółku ostał się dość spory sad z charakterystycznie powyginanymi drzewami owocowymi posadzonymi w równiutkich rzędach.

Eksplorację okolic Trzech Dworków zostawiam sobie na kiedy indziej – upał zaczyna być nie do zniesienia.

Docieram na miejsce oznaczone na mapie topograficznej jako wyższe od wzgórza Sikornik. Okazuje się to być spora łąka, z której nawet jest widok w kierunku góry Jeřáb.

Wybieram najwyższy punkt na tej łące (50°08’03.0″N, 16°41’50.0″E). Stawiam wysokościomierz na ziemi i czekam na pomiar. Otrzymany wynik – 558m n.p.m.

Różnica wysokości na korzyść bezimiennego wzgórza wynosi ponad 10 metrów. Pomiaru dokonałem amatorskim wysokościomierzem barometrycznym, ale różnica otrzymanych rezultatów pomiarów jest na tyle duża, że mogę przyjąc wiarygodne wnioski, które ze wzniesień jest wyższe.

W świetle powyższego:

Najwyższy punkt Wysoczyzny Międzylesia jest na wzniesieniu w pozycji GPS: (50°08’03.0″N, 16°41’50.0″E)

Co należało dowieść 🙂


 

3 thoughts on “Topograficzne porządki… – Wysoczyzna Miedzylesia

 1. Kolejny raz gratuluję pasji i wytrwałości w jej rywalizacji. Jak zwykle ostateczne słowo należeć będzie do Centrum za co każe sobie zapłacić :). Pozwalam sobie przypomnieć że „czekają” na zamknięcie dwie sprawy Koło Obserwatorów i Kalwaria na temat których dyskutowałem z Panem w 2015 (rane jak ten czas leci!). Ponieważ sprawy Naj…. zbliżają się do szczęśliwego końca może warto, o ile Panu czas pozwoli, na zebranie wszystkich materiałów (Topograficzne porządki i W Sudetach ….) w jedną całość. Oczywiście z całą korespondencją. To w sumie kopiuj wklej a będzie super. Jeszcze raz dzięki za świetny pomysł i wytrwałość w jego realizacji. Efekty widać m.in. w książkach poświęconych zdobywaniu Korony Gór Polski. Ciekawe czy ich autorzy wspominają coś o Pańskiej pracy? Pozdrawiam

  • Witam, i dziękuję za komentarz. Pamietam Pana uwagi co do Kalwarii i Koła Obserwatora. Niestety różnice co do wysokości w tych miejscach są na granicy błędu pomiaru mojego wysokościomierza, więc ciężko mi będzie coś wywnioskować. A, jak Pan napisał, mapy wysokościowe kosztują.
   W każdym razie, jeśli będę w tamtych okolicach i znajdę chwilę czasu to oczywiście spojrzę na to jeszcze raz wg Pana uwag.
   Co do zebrania wszystkiego w jednym miejscu – to mam to we wpisie, który link jest w tym poście.
   Jeśli chodzi o widoczne efekty mojego zainteresowania tym tematem w innych publikacjach – mi wystarczy, że coraz powszechniej pisze się na temat nawyższych szczytów zgodnie ze stanem faktycznym. Jeśli ktoś wspomni o mnie – to jest mi po prostu miło. Niezależnie od pochwał czy przemilczenia i tak będę robił swoje 😉 Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s