krzyż Eliasza Lachnita

Trafiam w okolice Międzylesia – miejscowości na południu Kotliny Kłodzkiej. Została mi godzina do zmroku i zastanawiam się gdzie mogę jeszcze o tej porze podjechać. Przypominam sobie o pewnym kamiennym krzyżu z wyrytymi inskrypcjami, który znajduje się właśnie koło Międzylesia. Oczywiście nie jestem przygotowany na fakt jego zobaczenia, zerkam więc na mapę turystyczną. Z niej wynika, że krzyż powinien stać gdzieś przy drodze leśnej, która prowadziła od asfaltu Międzylesie-Lesica w stronę nieistniejącej wsi Czerwony Strumień.


źródło mapy: Sygnatura

Docieram na owe rozdroże i kierując się mapą turystyczną idę drogą leśną rozglądając się za krzyżem. Bez powodzenia. Coś mi nie pasuje a czasu ‚za dnia’ coraz mniej. Zostaje mi ostatnia szansa – ‚telefon alarmowy’ do znajomego, znanego z jednego z forów internetowych jako ‚menel’ bo wiem, że tutaj był. Na szczęście nie wywiało go w góry i odbiera mój telefon. Wymiana informacji na ‚gorącej linii telefonicznej’ i zostaję sprowadzony przez menela na właściwą drogę 😀 Krzyż odnajduję.

 


krzyż Eliasza Lachnita

Pierwszą informację o krzyżu podał w 1919 roku Max Hellmich w swojej publikacji „Steinerne Zeugen mittelalterlichen Rechtes in Schlesien”, w której prócz rysunku krzyża podał on treść inskrypcji na nim. Hellmich przypisuje lokalizację krzyża do Międzylesia (Mittelwalde).

źródło ilustracji: M.Hellmich; Steinerne Zeugen…

Fotografię krzyża w 1941 roku zrobił Artur Heinke.


źródło fotografii: „Pomniki dawnego prawa, Marzec 2016”

Fotografia z 1985 roku pokazuje, że przez lata po drugiej wojnie światowej krzyż ten nie był właściwie traktowany – powalony leżał na ziemi.


autor zdjęcia: Marek Kledzik

Obecnie krzyż stoi ponownie wkopany kilkadziesiąt metrów od asfaltowej drogi Międzylesie – Lesica (50°08’49.5″N, 16°38’06.0″E). Krzyż ma wymiary 128x88x30cm.

 

Na krzyżu wyryto inskrypcję w 8 wersach:

Anno 1628

den 18. Oktobr

Ist allhier erschlagen wor

Eliaß Lachnit deß Ha

mmermeisters Sohn von

Riebeney

seines alterß

im 19 Jahr

W tłumaczeniu wykuty napis brzmi: „Dnia 18 października 1628 roku został tu zabity Eliasz Lachnit, syn kuźnika z Riebeney, w wieku 19 lat”.

 


 

Reklamy

One thought on “krzyż Eliasza Lachnita

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s