Čížkovy kameny

Čížkovy kameny to prawie kilometrowej długości grupa skalna w Górach Jastrzębich położona na wschód od miasta Trutnov.

źródło mapy: geoportal.gov.cz

Główny grzbiet skalny ciągnie się na linii północ-południe.

Pionowe skały dochodzą do kilkunastometrowej wysokości.

Praktycznie cała grupa skalna „Čížkovy kameny” ukryta jest w lesie i właściwie nie ma punktów widokowych. Z pojedynczych miejsc pośród drzew można czasami dostrzec wschodnią część Trutnova – Poříčí.

Čížkovy kameny są przede wszystkim popularne wśród rowerzystów górskich, powstała bowiem tutaj dla nich sieć tak zwanych „singletrack’ów” pod nazwą „Trutnov Trails”.

Postanowiłem stanowić wyjątek i wybrałem się pieszo 🙂 Jako, że pora była poranna, pierwszych rowerzystów minąłem dopiero pod sam koniec dwugodzinnego spaceru.

Powodem przyjazdu tutaj była wiadomość otrzymana od pana Jana z Nachodu (za którą bardzo dziękuję), że kilka głazów może mnie zainteresować. Co faktycznie miało miejsce.


Przez Čížkovy kameny przebiegały dawne granice dóbr. Pokrywają się one z dzisiejszymi granicami administracyjnymi – zaznaczone czerwoną linią przerywaną na mapce powyżej na początku tego wpisu. Wystarczyło się więc przejść wzdłuż tych granic, co w praktyce pokrywało się z istniejącymi szlakami pieszymi oraz trasami rowerowymi.

Szedłem sobie więc krawędzią skalnego urwiska. W jego południowej części w pewnym momencie napotykam leżący kilkumetrowej wielkości głaz  (50°33’27.5″N, 15°58’47.5″E).

Kamień jest pochylony tuż nad urwiskiem.

Na głazie widać inskrypcję oraz wyryty krzyż – jest to więc kamień graniczny.

Pod krzyżem wyryto „A: 1666 20:Maï (?)” oraz litery „M L” – wynika więc że granica dóbr została ustalona w 1666 roku.

Bardzo ciekawa jest druga część głazu poniżej napisów. Wyryto tutaj bowiem herb oraz dwa niezrozumiałe dla mnie symbole.

Do jakiej miejscowości bądź rodu należał taki herb – tego nie wiem.

 


Pewien fragment wyznaczonej granicy dóbr w tym rejonie jest w kształcie charakterystycznego ostrego ‚klina’. Na XIX-wiecznej mapie katastralnej na ‚szpicu’ klina granicy opisano ‚WS WB 1782’, co oznacza inskrypcje na kamieniu granicznym.

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

Faktycznie w tym miejscu stoi spory głaz pokryty wyrytymi na nim inskrypcjami  (50°33’55.0″N, 15°58’49.0″E).

Ryty na głazie zajmują prawie całą górną powierzchnię i ponad połowę powierzchni bocznej od południowej strony.

Z ciekawszych rytów na tym głazie to „A:1666 M L” – identyczny ryt jak na poprzednim głazie na urwisku, oznaczający rok ustalenia granicy.

Obok symbolu krzyża dostrzec można ryt „Ren:1691” – w tym roku więc odnowiono („Renoviert”) tutaj linię granic dóbr.

Na głazie znajduje się również wyryty herb oraz „W S 1733”.

Rytów na głazie jest naprawdę sporo, jeśli większość z nich dotyczy oznaczenia granic to tak mocno ‚opisany’ kamień graniczny stanowi naprawdę rzadkość. Tym bardziej, że najstarsze opisy sięgają XVII-wieku.

 


Dwieście metrów na północ, przy węźle szlaków turystycznych i tras rowerowych znajduje się koleba skalna (50°34’01.5″N, 15°58’51.5″E).

Według przypowieści w tym miejscu przemysłowiec z Trutnowa o nazwisku Walzel ukrył się w czasach bitwy pod Trutnowem w 1866 roku, o czym wspomina wykuta inskrypcja na jednym z głazów w tym skalnym schronieniu.

Koleba oraz okoliczne skałki ‚udekorowane’ są różnymi wyrytymi inskrypcjami. Można znaleźć np. taki ryt z symbolem niechlubnych czasów 20 wieku…

… lub też na przykład takie ‚dzieło sztuki’ 😉


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s