Drábské světničky

W Czeskim Raju (Český ráj) jeszcze nie bylem. Przejeżdżałem przez tę krainę w przeszłości kilka razy, ale nigdy nie zatrzymywałem się aby poznać jej piękno. Jakiś czas temu w jednym z komentarzy który dostałem na blogu, był link do zdjęcia:

źródło fotografii: muzeumcl.cz (autor zdjęcia: Petr Jenč)

Zdjęcie to zostało zrobione w Czeskim Raju w miejscu, które nazywa się „Drábské světničky” czyli Drabskie Komnaty. Na zdjęciu widać ryt z datą ‚1562’. Nic więcej na ten temat nie wiem. Czy go znajdę? Jadę w ciemno 🙂


 

Skalna twierdza Drábské světničky wznosiła się na skraju półki skalnego masywu obok bazaltowego szczytu Mužský niedaleko miejscowości Mnichovo Hradiště. Zespół umocnień wybudowano już w XIII wieku na siedmiu piaskowcowych blokach, które są od siebie oddzielone wąskimi rozpadlinami. Pomimo to, że od końca XV wieku budowla niszczała, do dziś zachowały się pozostałości osiemnastu izb, które były całkowicie lub częściowo wykute w piaskowcu i służyły przede wszystkim jako spiżarnie. Na skałach są również widoczne ślady po siedmiu drewnianych budowlach i sześciu konstrukcjach mostów, które łączyły poszczególne bloki. Dzięki korzystnemu położeniu i mistrzowskiemu wykorzystaniu formacji skalnych, tworzących zasadniczą część umocnień, twierdza Drábské světničky długie lata była nie do zdobycia.

fragmenty tekstu na podstawie: cesky-raj.info

źródło ilustracji: genusplus.cz

 

źródło ilustracji: ohradech.eu

Docieram na miejsce (50°31’53.0″N, 15°01’55.0″E) późnym popołudniem. Drábské světničky okazują się miejscem bardzo popularnym w tym rejonie, na szczęście większość osób już wracało o tej porze dnia.

Pozostałości skalnej twierdzy do dzisiaj robią wrażenie. Cała trasa jest dzisiaj ubezpieczona metalowymi barierkami, klamrami oraz schodkami, jednak daje do myślenia jak to mogło wyglądać przed wiekami.

Komnaty wykute w skale, jedyna pozostałość po dawnej twierdzy.

Przede wszystkim interesowały mnie ryty wykute w skale piaskowca, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwanej daty z XVI wieku. I muszę przyznać, że ten temat przerósł mnie całkowicie. Okazało się bowiem, że rytów w Drabskich Komnatach są SETKI jak nie tysiące…

Ryty na skałach mieszają się od sięgających wieku XVIII po współczesne.

 


Po powrocie w Czeskiego Raju skontaktowałem się z Petrem Jenčem – archeologiem, odkrywcą rytu z datą ‚1562’ na skałach twierdzy Drábské světničky. Odpowiedział mi on, że ryt został odkryty przez niego na początku lat dwutysięcznych. Był przykryty warstwą piasku. Po odkryciu i udokumentowaniu ten cenny ryt (jeden z najstarszych datowanych w Czechach) został ponownie przez archeologów przykryty piaskiem.


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s