Zadní Jetřichovice (Hinterdittersbach) [zn.]

Granica czesko-niemiecka na zachód od rzeki Łaby przedziela tereny dwóch parków narodowych: „České Švýcarsko” leżące po stronie czeskiej oraz „Sächsische Schweiz” po stronie niemieckiej. Podział ten jest na tyle ‚skuteczny’, że przez wiele kilometrów nie ma możliwości turystycznego przejścia na terenie parków z jednego kraju do drugiego. Dawne historyczne górskie ścieżki przez granice obecnie znajdują się w tzw. ‚1. zona NP’ w Czechach oraz ‚Kernzone’ w Niemczech, czyli obszarów parków narodowych do których wstęp jest zabroniony poza znakowanymi szlakami.

Patrząc od Łaby, pierwsza możliwość przekroczenia granicy państwowej pomiędzy parkami narodowymi „České Švýcarsko” i  „Sächsische Schweiz” nadarza się dopiero około 10 kilometrów w linii prostej na zachód, przy słupku granicznym „VII/1”.

Znajduje się tutaj mostek przerzucony nad rzeczką Křinice, której korytem biegnie granica państwowa (50°53’55.5″N, 14°21’26.0″E).

W tym miejscu przy granicy po obecnej stronie czeskiej znajdowała się mała osada – Hinterdittersbach, która powstała na początku XIX-wieku. Wcześniej istniały tutaj sezonowe schronienia dla pracowników leśnych.

Mapa katastralna z 1846 roku pokazuje, że osada składała się z zaledwie kilku budynków:

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

Rosnący rozwój turystyki w 2 połowie XIX-wieku spowodował, że w osadzie leżącej na ważnym trakcie w tym rejonie, pojawiły się gospody.

źródło mapy z 1912 roku: deutschefotothek.de

Wszystko zmieniło się po II wojnie światowej. Granica pomiędzy ówczesną Czechosłowacją i DDR została zamknięta. Mapa topograficzna z 1951 roku co prawda pokazuje graniczną drogę, ale była to prawda już tylko na papierze.

 

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

Osada natomiast zmienia nazwę na Zadní Jetřichovice.

Zamknięcie granicy, a co za tym idzie zanik ruchu turystycznego skazała osadę Zadní Jetřichovice na zagładę. Zdjęcie lotnicze z 1953 roku pokazuje jeszcze stojące budynki…

źródło zdjęcia lotniczego: kontaminace.cenia.cz

… natomiast na mapie topograficznej z 1956 roku zabudowań już jest tylko 2, a droga kończy się kilkadziesiąt metrów przed granicą:

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

Przyjmuje się, że osada Zadní Jetřichovice przestaje całkowicie istnieć pod koniec lat pięćdziesiątych XX-wieku.


Obecnie po osadzie pozostały resztki fundamentów domostw:

źródło planu: boehmische-schweiz.de

Miejsce po hotelu „Kirnitzschschenke”:

 

Fundamenty hotelu „Zum Kirch”:

Pozostałości po zabudowaniach „Waldfieden”:


Do dawnej osady prowadziła tzw. „Czeska droga”, dawniej ważny trakt a dzisiaj wygodna znaczona trasa rowerowa. Na uwagę zasługuje znajdująca się przy tej drodze kapliczka wykuta w skale (50°52’45.0″N, 14°22’45.0″E):


źródło starych fotografii: zanikleobce.cz, boehmische-schweiz.de


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s