Błażkowa (Bläske Koppe)

Spotkałem się kilkukrotnie z opisem czerwonego szlaku turystycznego pomiędzy Polanicą-Zdrój i Dusznikami-Zdrój w północnej części Gór Bystrzyckich, że, cytuję: „przechodzi on przez Błażkową (805m n.p.m.)„. Nic bardziej mylnego, gdyż szlak ten omija tę górę od jej północnej strony biegnąc przez Rozdroże pod Błażkową.

źródło mapy: Sygnatura

Skoro zacząłem od Rozdroża pod Błażkową, rzut oka na urokliwą polanę znajdującą się nieopodal na tak zwanym Szklanym Stoku.

Interesował mnie jednak sam szczyt Błażkowej (50°22’56.0″N, 16°25’21.0″E) leżący poza szlakiem. Znajomy, który mi polecił wejście wyraźnie zaznaczył, że „będzie Pan zadowolony” 🙂

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Powodem rekomendacji od znajomego są pola gołoborzy znajdujące się na zachodnim i wschodnim stoku Błażkowej. Ich obiecujący widok na zdjęciu lotniczym jeszcze bardziej mnie zachęcił aby jednak zdobyć ten szczyt.

źródło zdjecia lotniczego: geoportal.gov.pl

Przedwojenna mapa ma zaznaczoną ścieżkę prowadzącą od rozdroża na wierzchołek Błażkowej.  Idę więc jej śladem.

źródło mapy: deutschefotothek.de

Kiedy las zaczął się przerzedzać zaczęły się… schody. Dosłownie 🙂

Kamienne schody ułożone zostały przez całe gołoborze na zachodnim stoku.

Ale to nie koniec kamiennej ‚infrastruktury’. Po dotarciu po schodach na Błażkową, na jej grzbiecie czeka na nas… kamienna promenada 🙂

Promenada prowadzi grzbietem na południe w stronę sąsiedniej Sępiej Góry, Po kilkudziesięciu metrach staje się ona nie do przejścia, gdyż po latach nieużywania całkowicie zarosła.

Ostatnim ciekawym elementem kamiennej infrastruktury na gołoborzu na Błaszkowej, jest kamienny okrąg prawie metrowej wysokości (zaadoptowany dzisiaj na miejsce na ognisko). Wg informacji otrzymanej od Pani Jadwigi, ów okrąg zbudowali miejscowi około 2013-14 roku za zgodą miejscowego nadleśnictwa.

W ogóle cała ta zachowana infrastruktura w tym miejscu jest dość tajemnicza. Jedyne co znalazłem to przytoczona powyżej ścieżka na starej mapie. Nic ponadto. Żadnych starych zdjęć czy opisów gołoborza na Błażkowej jako atrakcja turystyczna w przeszłości itp. A przecież widać, że wysiłek ułożenia schodów czy promenady to nie było ‚pięć minut roboty’…

Same gołoborze, jak wspomniałem składa się z dwóch pól po obu stronach stoku Błażkowej. Zachodnie gołoborze (ze schodami) jest mniejsze i ma jakieś trzy ary powierzchni.

Gołoborze na wschodnim stoku rozciąga się na około siedem arów.

Gołoborze na Błażkowej oferuje jeszcze jedną rzecz, o jaką trudno w tej części Gór Bystrzyckich, mianowicie widoki. 🙂 Ograniczone bo ograniczone, ale są.

W kierunku wschodnim widać pobliskie góry Rudnik i Wolarz oraz Góry Bardzkie na horyzoncie.

W drugą stronę Gomoła i Grodczyn na Wzgórzach Lewińskich. Przy idealnych warunkach widoczność w tym kierunku sięga dalej na ponad 100 km.

 


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s