Kamienna Góra

Kamienna Góra w Górach Bystrzyckich wznosi się na zachód od wsi Pokrzywno i na południe od Polanicy-Zdrój. Ma ona dwa wierzchołki – wyższy wschodni 704m n.p.m.(50°22’30.0″N, 16°29’52.5″E) oraz zachodni o wysokości 701m n.p.m. (50°22’37.0″N, 16°29’21.5″E).

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Przez oba wierzchołki prowadzi czarny szlak turystyczny.


Punkt Widokowy

Wejście szlakiem od strony wschodniej na wyższy wierzchołek Kamiennej Góry prowadzi dość stromym podejściem. Na końcowym wypłaszczeniu ścieżka prowadzi wśród głazów. Od razu widać skąd góra wzięła swoją nazwę 🙂

W najwyższym punkcie Kamiennej góry znajduje się skalny taras widokowy.

Widoki z punktu widokowego na Kamiennej Górze obejmują przede wszystkim leżącą w dole Polanicę-Zdrój i Góry Sowie na horyzoncie.

 


Kilkusetmetrowy odcinek szlaku pomiędzy dwoma wierzchołkami Kamiennej Góry prowadzi w lesie całkowicie po płaskim.


„Śmiały Skok Ponzela”

Na niższym wierzchołku Kamiennej Góry znajdują się dwie ciekawostki. Pierwszą z nich można dostrzec na skale opadającej do dolinki kilkunastometrową pionową ścianą.

Na szczycie tejże skały wykuto napis.

Inskrypcja na skale brzmi: „Ponzels kühner Sprung 1887” czyli „Śmiały skok Ponzela”. Poniżej symbol dłoni wskazującej kierunek zapewne owego skoku.

Z inskrypcją tą związana jest historia z tego roku:

W tym miejscu niejaki August Ponzel, ‚po kilku głębszych’ założył się z kolegą, że skoczy ze skały. I skoczył 🙂 Weteran wojny prusko-francuskiej (zakład był ponoć skutkiem rozmowy co by było gdyby szczyt Kamiennej Góry otoczyły wrogie wojska…) skok przeżył bez obrażeń. Po tym szczęśliwym dla Ponzela wygranym zakładzie obaj udali się z powrotem do gospody. August Ponzel, który był znanym w okolicy ‚dziwakiem’ przy każdej okazji chełpił się później swoim wyczynem.


Fort Fryderyka

Naturalne ukształtowanie terenu wschodniego wierzchołka Kamiennej Góry – kilkunastometrowe pionowe ściany skalne od północy – były jedną z przyczyn decyzji wybudowania w tym miejscu w 1790 roku małego fortu obronnego.

źródło mapy cieniowanej: geoportal.gov.pl; żródło planu: napoleon-online.de

Fort został ukończony a jego budowę wizytował ówczesny następca tronu Prus Fryderyk Wilhelm III. Dlatego też fort ten potocznie nazywa się „Fortem Fryderyka”. Na zachowanym planie fortu nazwano go jednak od najbliższej miejscowości: „Die Steinburg bei Nesselgrund” („Fort koło Pokrzywna”)

źródło planu: napoleon-online.de

Fort do 1806 roku był obsadzony załogą. Po tym czasie zostało on rozebrany.

źródło mapy: deutschefotothek.de

Do dnia dzisiejszego z Fortu Fryderyka zachował się jedynie fragment piwnicy.

Dostrzec też można zarysy murków.


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s