Owczarska Kopa (Nitschen Koppe)

W poszukiwaniach znaków granicznych w okolicach Batorówka tym razem podążyłem niebieskim szlakiem turystycznym, który na pewnym odcinku prowadzi koło skalnej grani na północ od Praskiego Traktu. Po II wojnie światowej nazwano jedno z miejsc na tym odcinku jako Owczarska Kopa.

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Przed wojną na mapach oznaczano całą grań nazwą „Nitschen Koppe”. Wzdłuż niej prowadziła granica dóbr ziemskich (zaznaczona przeze mnie czerwoną linią).

źródło mapy: deutschefotothek.de

Zacznijmy jednak od obecnej Owczarskiej Kopy, gdyż z tego punktu roztacza się w kierunku północnym jedyny widok na całym tym odcinku szlaku 🙂

Przy tym ‚punkcie widokowym’ stoi słupek z namalowanymi numerami obecnych oddziałów leśnych.

Przyglądając się dokładnie temu słupkowi można zauważyć, że został on ‚zaadoptowany’, gdyż można na nim zobaczyć stare ryty dawnej granicy.

Po jednej stronie słupka widoczne ‚R’ oraz data ‚1806’…

… z drugiej strony natomiast ‚W’ oraz cyfra ’60’.

Według niektórych źródeł litera ‚R’ może oznaczać monogram Rudolfa II, ja jednak sądzę, że jest to oznaczenie granic dóbr miejscowości: najprawdopodobniej ‚R’ czyli Rückers (Szczytna), natomiast ‚W’ jako Wünschelburg (Radków).

Na całym odcinku grani istniało ponoć kilka tego typu słupków. Oprócz powyższego natknąłem się jeszcze przy ścieżce tylko na jeden – z cyfrą ’52’:

Na grani „Nitschen Koppe” w ciągu linii dawnej granicy dóbr znajduje się jeszcze parę ‚klasycznych’ oznaczeń, czyli ryt krzyża na kamieniu. Myślę, że są one dużo wcześniejsze niż powyższe słupki.


Dodatkowo stoi na tym odcinku kilka przedwojennych słupków ze starymi numerami oddziałów leśnych. Idąc ze wschodu na zachód po kolei:

Granica przedwojennego oddziału leśnego nr 34…

Granica przedwojennego oddziału leśnego nr 35…

Granica przedwojennego oddziału leśnego nr 37 oraz 38 z namalowaną współczesną numeracją…


Na zachodnim krańcu grani na drzewie specyficzna ‚kapliczka’. Nie zdziwiłbym się, gdyby jej początki sięgały czasów przedwojennych…


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s