Hanula

Hanula to oficjalna nazwa góry wchodzącej w skład środkowego piętra Gór Stołowych. Wznosi się ona nad Batorowem, dawną wsią będącą dziś administracyjnie częścią miejscowości Szczytna.

źródło mapy: geoportal.gov.pl

Wśród miejscowych Hanula jest powszechnie nazywana „Górą Anny” lub „Górą Świętej Anny”, głownie z racji usytuowanej na jej grzbiecie kaplicy św. Anny z Kalwarią.

Kaplica ta na co dzień jest zamknięta. Otwierana jest tylko na msze, które odbywają się co niedzielę o godzinie 10.00. Raz zdarzyło mi się, że przechodziłem tędy akurat pół godziny przed mszą a kościelny właśnie otwierał drzwi kaplicy. Skorzystałem z okazji i nie przeszkadzając nikomu w modlitwie zaglądnąłem do środka. Kościelny w tym czasie ‚dzwonił w dzwony’ na mszę. Uwagę przykuwają przede wszystkim zdobiące wnętrze kaplicy XIX-wieczne żyrandole, które powstały w hucie w Batorowie.

Od kaplicy odchodzi scieżka, którą po kilkuset metrach dotrze się do najwyższego punktu góry Hanula. Ścieżka ta prowadzi dawną granicą dóbr, zo zaznaczyłem na przedwojennej mapie czerwoną linią.

źródło mapy: deutschefotothek.de


Na początek jednak to co znajduje się na zboczu góry Hanula tuż przy asfaltowej drodze do Batorowa.

Droga ta powstała dopiero w początkach XX wieku. Na mapie z 1886 roku jej jeszcze nie ma. W tym czasie do Batorowa prowadziła wąska droga (która dzisiaj właściwie już całkowicie zarosła) kilkadziesiąt metrów na zachód od obecnej.

źródło mapy: historic.place

Przy jednym z zakrętów dzisiejszej drogi do Batorowa dostrzec można sporej wielkości głaz.

Na głazie widoczne inskrypcje – znak krzyża oraz cyfra ‚1716’ oznaczająca datę.

Głaz ten leży dokładnie w linii granicy dawnych dóbr, która to granica schodzi w tym miejcu stromym zboczem góry Hanula od jej wierzchołka do potoku Czerwona Woda. Jest to więc typowy kamień graniczny.

Pomino typowo ‚granicznej’ roli, wokół tego kamienia powstała legenda. Wśród miejscowych kamień ten nazywany jest „Cygańskim Kamieniem”. Według przypowieści dawniej powadziła tutaj wąska ścieżka, którą uciekał tabor cygański ścigany za kradzieże w okolicy. Na stromym zboczu konie spłoszyły się i cały tabor runął w przepaść i wszyscy zginęli. Stąd na pamiątke ryt na kamieniu.


Wracając do ścieżki na grzbiecie Hanuli. Idąc od kaplicy w stronę wierzchołka góry na całym odcinku zauważyć można wykute na kamieniach znaki graniczne w kształcie krzyża. Ciekawe jest to, że w tym miejscu znaki zostały wykute bardzo blisko siebie, odległości pomiędzy niektórymi z nich to raptem kikanaście metrów!

W najwyższym punkcie góry Hanula (647 m n.p.m.), znajduje się punkt triangulacyjny. Widoków z wierzchołka niestety nie ma 😦


Opisane miejsce znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych poza znakowanymi szlakami pieszymi.


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s