KP/KS czyli Granica Królestw Prus i Saksonii – kamienie graniczne 107-110

Ostatni, leśny odcinek granicy prusko-saksońskiej pomiędzy kamieniami granicznymi 100 – 106 obfitował w całe dostępne spektrum typu dróg i bezdroży jakimi mi przyszło jechać rowerem – od ‚rowerostrady’ po ‚rower na plecach’ 🙂
Wygląda na to, że dalszy odcinek powinien byc już bardziej znośny jeśli chodzi o jazdę. Jak się okazało do czasu…

 


KP/KS
czyli
Königreich Preußen / Königreich Sachsen Grenze
czyli
Granica Królestw Prus i Saksonii

Kamienie graniczne 107-110

źródło mapy: deutschefotothek.de

Po małych przebojach związanych z dotarciem po bezdrożach do kamienia granicznego nr 106 na razie idzie gładko. Drogą leśną docieram na skraj kopalni.

Linia dawnej granicy prusko-saksońskiej przebiega dokładnie przez środek terenu kopalni. W miejscu, gdzie granica obecnie ‚wchodzi’ na teren kopalni znajdują się dwa stare znaki graniczne.

Teren kopalni jest oczywiście ogrodzony, więc muszę ją objechać. Tu nie mam jednak problemu, gdyż wokół kopalni prowadzi szeroka droga szutrowa. W jednym miejscu napotykam stary drogowskaz:

Droga w końcu odchodzi od skraju kopalni. Po kilku chwilach jazdy lasem docieram do stawów. Zaczyna być ładnie 🙂

Zaczynam poszukiwać miejsca na postój, należy mi się 🙂 Na razie objeżdżam pierwszy staw i zanim odpocznę, jeszcze po drodze mijam dwa kamienie graniczne nr 107 stojące po obu stronach gruntowej drogi.

KP/KS 107


Lokalizacja kamieni: (51°20’24.0″N, 14°21’15.5″E)Teraz to już naprawdę czas na odpoczynek 🙂

Po odpoczynku i przymusowym objechaniu terenu stawów (nie było innej drogi) wyjeżdżam w końcu na asfalt. Kieruję się w stronę miejscowości Caminau (w której znajduje się wspomniana kopalnia). Po drodze, przy szosie mijam kamień graniczny nr 108

KP/KS 108


Lokalizacja kamienia: (51°20’26.0″N, 14°20’30.0″E)Skoro już dotarłem do Caminau, z ciekawości jadę zobaczyć wypatrzone na mapie miejsce zaznaczone jako ‚ruiny’. Okazuje się, że są to sztuczne ruiny wybudowane na starej pokopalnianej hałdzie a cała okolica zostaje zagospodarowana na miejsce wypoczynku. Zasadzony został tutaj park, na dawną hałdę prowadzą kręte ścieżki. Na razie widać, że wszystko jest ‚świeże’ ale za kilka lat jak cała posadzona zieleń się rozrośnie może tu być naprawdę fajnie.

Na razie w sztucznych ruinach robię sobie kolejną przerwę i patrzę na teren kopalni, który jeszcze niedawno musiałem objechać.

Mam jeszcze trochę czasu, jadę więc w kierunku kolejnych kamieni granicznych. Około 100 metrów od kamienia nr 109 przed sobą do przejścia z rowerem mam to:

Po przedarciu się przez chaszcze kamienia granicznego nr 109 nie znalazłem 😦 Nie było go w miejscu gdzie miał się znajdować (wg lokalizacji i zdjęcia znalezionego w internecie).

Przeczesałem jeszcze teren w promieniu 20 metrów, na tyle na ile dało się przedrzeć przez chaszcze i nic. Albo kamień nr 109 jest dziś ukryty w zaroślach, albo go po prostu nie ma…

KP/KS 109


Prawdopodobna lokalizacja kamienia: (51°20’11.1″N, 14°19’34.1″E)

Kamienia nie znaleziono…

Do kolejnego kamienia mam 300 metrów, oczywiście chaszczy. Mijam znaki graniczne.

Kamień nr 110 odnajduję na skraju chaszczy i pastwisk. Ostatnie pół kilometra wśród chaszczy zajęło mi ponad godzinę, a czeka mnie jeszcze powrót na drogę dlatego postanawiam, że jest to ostatni kamień graniczny dzisiejszego dnia.

KP/KS 110


Lokalizacja kamienia: (51°20’11.5″N, 14°19’17.5″E)


Wracam do miejscowości Königswartha. Nadkładam trochę drogi jadąc przez wieś Commerau. We wsi na krzyżówce postawione współczesne drogowskazy obok starego:

W drodze powrotnej mijam jeszcze dwa kamienne krzyże. Pierwszy niestety znajduje się na terenie prywatnej posesji w pewnym oddaleniu od drogi (51°19’54.5″N, 14°18’06.5″E):

Do drugiego z kamiennych krzyży (51°19’40.0″N, 14°18’14.0″E) dostęp jest łatwiejszy 😉Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s