Graniczny potok Szkło

Wzdłuż jedynej utwardzonej drogi w Worku Okrzeszyńskim, od Uniemyśla przez Okrzeszyn płynie sobie Potok Szkło. Jego bieg jest z północy na południe, a ujście jest już na terenie obecnych Czech, gdzie wpada do Petrikovickiego Potoku. Jest jednym z nielicznych w Polsce cieków wodnych, ktore znajduje się w zlewisku Morza Północnego.

Nazwa potoku – Szkło wywodzi się z dawnej niemieckiej nazwy „Glaser Wasser”, a ta z kolei najprawdopodobniej pochodzi od wybudowanej przed wiekami na jego brzegu dawnej huty szkła.

Na samym końcu wsi Okrzeszym, tuż za ruinami kościoła cmentarnego św. Michała, do potoku Szkło dochodzi granica państwowa, obecnie polsko-czeska, która biegnie korytem potoku przez kilkaset metrów. Wzdłuż potoku, po stronie polskiej prowadzi droga.

Przed drugą wojną światową przy tym granicznym odcinku potoku stały zabudowania. Przedwojenna mapa z 1889 roku pokazuje, że były tutaj m.in. dwa młyny.

źródło mapy: amzp.pl

Według informacji z czasopisma Schlesischer Gebirgsbote ne 3/2000, w którym zamieszczono cały spis wsi Okrzeszyn z 1945 roku wynika również, że oprócz młynów stała tutaj również tkalnia.

Po 1945 roku życie na tych kilkuset metrach całkowicie zamarło. Zdjęcie lotnicze z 1953 roku pokazuje, że ten odcinek został całkowicie odcięty od reszty wsi Okrzeszyn (i praktycznie mówiąc ‚od świata’ patrząc od strony Polski) poprzez wytyczony w okolicy ruin kościoła cmentarnego pas graniczny.

źródło zdjęcia lotniczego: kontaminace.cenia.cz

Nawet dzisiaj, kiedy po wejściu do Schengen nie ma już żadnych ograniczeń w poruszaniu się na granicy, można tutaj odnaleźć ślady dawnych zakazów 🙂

Kilkadziesiąt lat izolacji tego fragmentu potoku i biegnącej obok niego drogi wystarczyło aby istniejące tutaj wcześniej zabudowania zamieniły się w ruiny. Widać je dzisiaj, kiedy idzie się od Okrzeszyna w kierunku czeskiej miejscowości Petrikovice.

Po drugiej stronie drogi stoją pozostałości dawnego krzyża.

 

Kolejne miejsce, które zniknęło po drugiej wojnie światowej tylko dlatego, że miało nieszczęście znajdować się przy granicy państwowej…


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s