Niedamirów

Wieś Niedamirów śmiało mogę zaliczyć do mojej klasyfikacji osad ‚na końcu Polski’. Położona jest ona bowiem na skraju wschodniej części Karkonoszy oraz Bramy Lubawskiej przy dzisiejszej granicy polsko-czeskiej która otacza wieś od zachodu i południa.

Niedamirów (niem. Kunzendorf) został założony w XIV w. jako wieś rycerska, należąca do śląskiego rodu rycerskiego von Seidlitzów. W 1399 r. opat Mikołaj z Krzeszowa kupił ją dla klasztoru w Krzeszowie, wieś nie zmieniła właściciela do kasaty dóbr klasztornych w 1810 r.

fragment tekstu: wikipedia.org

Domostwa we wsi ciągnęły się wzdłuż jedynej drogi aż pod granicę.

źródło mapy: amzp.pl

Dzisiaj górna część wsi już nie istnieje. Zabudowania kończą się przy tzw. ‚Domu Trzech Kultur’.

Niedamirów spodobał mi się z kilku względów. Chociażby napotkaną infrastrukturą użyteczności publicznej przy placu sportowym 😉 …

… oraz kilkoma obiektami mechanizacji rolnictwa 😀

Przystanek autobusowy też jest nietypowy…

… sąsiaduje z nim „Galeria w plenerze”:

Niedamirów nie ma swojego kościoła, przy drodze stoi natomiast mała kaplica.

Ponieważ przez kilkaset lat wieś należała do opactwa krzeszowskiego, nie da się nie zauważyć przydrożnych krzyży, które stoją tutaj na każdym kroku. Zarówno koło domów przy głównej drodze we wsi…

… jak też na okolicznych łąkach.

Dwa krzyże stoją również przy drodze prowadzącej do osady Bobr w Czechach:

Szczególną moją uwagę przykuł krzyż stojący chyba w najwyższym punkcie, tam gdzie wg starej mapy dawniej kończyła się wieś. Obecnie krzyż ten jest przy szlaku prowadzącym od granicy do wsi.

Sam metalowy krzyż jest bardzo prosty, natomiast jego kamienny sześciokątny postument w całości pokryty jest wykutymi napisami.

Kilkaset metrów na południe od głownej drogi w Niedamirowie, na wzgórzu stała kaplica i prowadziła do niej droga krzyżowa. Dzisiaj kaplica już nie istnieje, a pozostałości jej oraz stacji kalwarii opublikowałem w osobnym wpisie.

 


W najbliższej okolicy Niedamirowa jest jeszcze jedna rzecz, w której po prostu się zakochałem. To łąki i pastwiska ciągnące się na południe oraz zachód od wioski w stronę granicy. Są one położone na stoku karkonoskiego Grzbietu Lasockiego, ich różnica wględna wysokości ponad wsią dochodzi do ponad 300 metrów. Łąki i pastwiska poprzecinane są trawersującymi stok drogami gruntowymi.

To wszystko przy dobrej pogodzie może oznaczać tylko jedno – WIDOKI!


 

Reklamy

One thought on “Niedamirów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s