Żaclerski Grzbiet (Žacléřský hřbet)

Miało to być tego dnia po prostu zejście zielonym szlakiem już ze spakowanym aparatem w plecaku pod koniec wędrówki wschodnią częścią Karkonoszy. Ale jak to bywa, ten prawie czterokilometrowy powrót miał po drodze kilka ciekawostek, więc aparat fotograficzny z powrotem z plecaka trafił do moich rąk 🙂

źródło mapy: geoportal.gov.cz

Ten powrotny odcinek Żaclerskim Grzbietem zaczynał się w osadzie Vizov – dzisiaj administracyjnie najwyżej położoną częścia miasteczka Zacléř. Tradycyjnie już nie odmówiłem sobie półgodzinego postoju przy Krzyżu dzwonnika Röhrichta, przy okazji robiąc kilka nowych zdjęć do aktualizacji tego starego wpisu.

 

Mijam górską chatę „Hubertus”, ostatni budynek w osadzie. Chata zamknięta jest na cztery spusty wygląda na nieczynną od dłuższego czasu.


Boberski Stok (Boberská stráň)

Prawie cały odcinek zielonego szlaku, którym idę biegnie nieopodal rezerwatu „Boberski Stok” (Boberská stráň). Jest to strefa I (nawyższej) kategorii ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym. Wyczytałem jednak niedawno, że parlament czeski przyjął ustawę łagodzącą obostrzenia wstępu do niektórych rezerwatów, m.in. dotyczącą tego obszaru. Uzasadnienie było następujące: „Z przyrodniczego punktu widzenia są to miejsca cenne, ale ponieważ nie są nadmiernie obciążone ruchem turystycznym, więc można zakładać, że podobnie będzie i po ich udostępnieniu. Nowe przepisy pozwalają na ich otwarcie”.

Po drodze mijam niewielki stary drewniany krzyż postawiony pod pniem drzewa. Upamiętnia on wg napisu na nim osobę zmarłą w 1945 roku.

Droga wiedzie cały czas przez las. W jednym miejscu odsłania się widok na Góry Krucze i miasteczko Zacléř w dole…

… oraz na wzgórza Bramy Lubawskiej .


Historyczne żródło Bobru

Znajduje się ono w lesie około 200 metrów od zielonego szlaku turystycznego (50°39’40.0″N, 15°53’39.5″E). Rzeka Bóbr płynie po stronie czeskiej przez tylko kilka kilkometrow, jest jednak drugą po Łabie największą rzeką biorącą początek w Karkonoszach. Rzeka Bóbr ma ponad 270 km długości, przepływa m.in. przez Jelenią Górę, Bolesławiec, Żagań i wpada do Odry koło Krosna Odrzańskiego. W początkach XX wieku z uwagi na zainteresowanie turystyką do źródeł tej rzeki, Towarzystwo karkonoskie wyznaczyło trasę do tego miejsca. Przez wiele lat po wojnie historyczne źródło Bobru było zapomniane, od niedawna została oznaczona prowadząca do niego od zielonego szlaku turystycznego ścieżka.

Źródło chronione przez kamienny murek jest od dłuższeg oczasu wyschnięte – stąd jego dzisiejsza nazwa ‚historyczne źródło Bobru’. Przyczyną wyschnięcia źródła było wybudowanie kilkadziesiąt metrów poniżej ujęcia wody dla osady Bobr i miasta Żaclerz.


Biały Krzyż (Bílý kříž)

Według starych map krzyż stał w tym miejscu już na początku XIX wieku.

Dzisiejszy ponad czterometrowej wysokości krzyż kamienny pochodzi z około 1890 roku. Krzyż ten stoi tyłem do obecnej drogi (zielonego szlaku turystycznego), gdyż pierwotna droga, do której krzyż stał przodem prowadziła na południe w dół stoku.


Figura Jezusa Chrystusa nie jest z kamienia lub z żelaza albo żeliwna jak to zazwyczaj bywa, ale z jasnego pustego wewnątrz stopu cynowego. Ponoć właśnie z uwagi na kolor jego tułowia zaczęto go nazywać Białym Krzyżem. Po wojnie krzyż ulegał niszczeniu. Figura Chrystusa została przez wandali pozbawiona kończyn a kamienny postument groził zawaleniem.

Renowacja krzyża trwała kilkanaście lat. Krzyż został odnowiony i ponownie odsłonięty w 2014 roku.

 


Zamek w Zaclerzu

Zamek stojący na wzgórzu nad miasteczkiem Zacléř niestety mogłem zobaczyć tylko zza zamkniętej bramy i porównać widok ze starym zdjęciem…

źródło fotografii: tablica informacyjna przy zamku.


fragmenty tekstu na podstawie: czasopismo ‚Veselý výlet – Krkonoše’

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s