Skály (Bischofstein)

Mój plan marcowego wyjazdu w Adršpašsko-teplické skály obejmował przejście Skalnego Miasta zielonym szlakiem z Teplic nad Metuji. Niestety ciągle zimowa rzeczywistość na szlaku sprawiła, że od skały zwanej Lokomotywą dalszą część planowanego przejścia sobie odpuściłem, po prostu zlodowaciałego śniegu było zbyt wiele na samotną wycieczkę pośród skał. Po powrocie na miejsce startu nastąpiła spontaniczna zmiana planów, po chwili zastanowienia wybrałem tego dnia  ‚lżejszy’ wariant chodzenia czyli… asfalt.


Na południowym krańcu Skalnego Miasta (Adršpašsko-teplické skály) w Górach Stołowych znajduje się mała osada Skály. Prowadzi do niej kręta lokalna droga z miejscowości Teplice nad Metuji.

Mniej więcej w połowie tej drogi, na poboczu znajduje się pomnik (50°34’48.5″N, 16°9’15.5″E) upamiętniający jej budowę w latach 30-tych XX wieku.

Drogę budowano w latach 1927-1930

Kilka starych zdjęć z budowy drogi znalazłem pod tym linkiem.

źródło fotografii: geocaching.com

Ciekawa informacja została umieszczona w tylnej części pomnika, niewidocznej od strony drogi.

Oprócz daty postawienia pomnika -1932 rok…

… poniżej podany został koszt wybudowania drogi – 3 miliony koron. Dla porównania dla przyszłych pokoleń podano również cenę chleba w owym czasie – 5 koron.


Drogą doszedłem do osady Skály. Ponoć w sezonie jest to bardzo popularne i tłoczne miejsce, tymczasem dziś na dworze ani żywego ducha. Mijam budynek zamku Bischofstein, gdzie dzisiaj znajduje się restauracja, przechodzę obok zamarzniętego jeszcze małego Czarnego Jeziorka i wspinam się pod górę. W nocy napadało niewiele śniegu, widzę więc że jestem pierwszy, który przeciera szlak tego dnia. Tak więc docelowe miejsce – ruiny skalnego zamku Skály będę miał tylko dla siebie 🙂 Po pokonaniu kilkudziesięciu drewnianych stopni ukazuje mi się to co zostało po skalnym zamku.

Zamek Skaly

„Budowę zamku zlecił pod koniec XIV wieku Matěj Salava z Lípy, który później stał się hetmanem husyckim i sprzymierzeńcem orebitów. Ponieważ jednak jego syn podejmował z zamku najazdy na Śląsk i Łużyce, Ślązacy wykupili zamek i w 1447 roku zburzyli go razem z kilkoma innymi, z których jednak jako jedyny został on później odbudowany. Ślązacy próbowali zdobyć zamek w 1513 roku, niedługo potem przestał on być zamieszkiwany. Po Bitwie na Białej Górze w podupadłym kompleksie zamkowym odbywały się tajne spotkania ewangelików, na czele których stał biskup czeskobraterski Matouš Ulický.”

źródło tekstu: hkregion.cz

Wchodzę na dawny dziedziniec.

Szkice rekonstrukcji zamku pokazują jak budowla wyglądała w czasach, kiedy zamek był zamieszkany.

źródło ilustracji: tablica informacyjna przy ruinach zamku Skály

źródło ilustracji: tablica informacyjna przy ruinach zamku Skály

  Uwagę zwracają wykute w skale pomieszczenia.

Ryt na skale na dziedzińcu, chyba jest współczesny 😉

Na szczycie najwyższej skały znajduje się punkt widokowy. Idę więc zobaczyć, czy coś z niego przy dzisiejszej pogodzie widać.

Widoki dzisiaj nawet nie najgorsze, na południowy – zachód widać Ostaš a w oddali przebija się Szczeliniec Wielki oraz Skalniak.

W drugim kierunku panorama na pobliskie Adršpašsko-teplické skály…

… z najwyższym wierzchołkiem Čáp z wieżą widokową na jego szczycie.

Schodzę z powrotem do osady. Pomimo wczesnego popołudnia restauracja w zamku Bischofstein ciągle zamknięta. No tak, sezonu jeszcze nie ma.


 

4 thoughts on “Skály (Bischofstein)

  1. Ciekawe i nieznane mi rejony. Ja jakoś miesiąc temu chodziłem po labiryncie Błędnych Skał i szlaku Szczelińca Wielkiego. Raki bardzo mi się przydały, bo lodu też było bardzo dużo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s