IAG 1727 – Zamek Bolków

Na zamku w Bolkowie byłem ostatni raz gdzieś… w latach 90-tych XX wieku 🙂 Pora więc zwiedzić go ponownie, przy okazji pewnej misji w ramach tematu opatrzonego skrótem „IAG” – Innocentius Abbas Grissoviensis.

Parking oraz półgodzinne odwiedziny na zamku kosztują mnie kilkanaście złotych – tyle muszę zapłacić za postój oraz wejście do zamku. Cóż począć, jest to lokalna atrakcja turystyczna…

Zamek znajduje się na wzgórzu górującym nad miasteczkiem Bolków, panorama na Grzbiet Wschodni Gór Kaczawskich jest niczego sobie.

Zanim poszukam celu mojego postoju krótka chwila na zwiedzanie zakamarków zamku….

Wracam na dziedziniec…

… interesujące mnie miejsce odnajduję za trzema armatami…

… we wnęce.

To słupek graniczny opactwa cystersów w Krzeszowie. Na słupku wyryte inicjały”IAG” – Innocentius Abbas Grissoviensis (Inocenty, Opat Krzeszowa) oraz data 1727. Warto wspomnieć, że historia zamku w Bolkowie jest mocno powiązana z tym opactwem, gdyż zamek ten był własnością cystersów w latach 1703-1810.

Słupek ten jest o tyle oryginalny, że w odróżnieniu od innych tego typu znanych i zachowanych, nie posiada od przekucia na bocznych ścianach, związanych z numeracją numeracją obecnej granicy polsko-czeskiej, która została przeprowadzona w XIX wieku. Dlatego też właściwie niemożliwe jest określenie jego oryginalnej lokalizacji.


Trochę szkoda, że ten słupek graniczny z początków XVIII wieku skończył niewyeksponowany gdzieś w niszy zamku w Bolkowie. Jeszcze do niedawna, w pierwszych latach XIX wieku słupek ten był wkopany przy wejściu do zamku:

źródło zdjęcia: marian.gabrowski.eu źródło zdjęcia: marian.gabrowski.eu

 

Reklamy

One thought on “IAG 1727 – Zamek Bolków

  1. Fajne i klimatyczne zdjęcia, okraszone ładnym kawałkiem historii. Szczerze mówiąc, moje wyobrażenia o zamku w Bolkowie troszkę zostały zawiedzione – myślałem, że jest w lepszym stanie 😐 Nie mniej lubię takie klimaty, a wszystko zaczęło się od wyprawy na Zamek Grodziec w okolicy Złotoryi 🙂 Dzięki, że mogę cieszyć oko takimi widokami. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s