IAG 1727 – Jagerhaus [zn.]

Przeglądając w internecie dostępne informacje na temat nielicznych zachowanych granicznych słupków opactwa cystersów w Krzeszowie, natrafiam na krótką wzmiankę o jednym z nich ukrytym w lesie w środku Gór Kruczych. Informacja ta jest jednak tak ogólna, że po prostu nieprzydatna.

Drążąc dalej ten temat znajduję trochę więcej informacji – słupek ten znajduje się w dolinie Raby a w pobliżu znajdował się kiedyś domek myśliwski.

To ciągle niewiele aby przeszukać ze skutkiem las w dolinie w rozsądnym czasie, niemniej jednak podejmuję się tego zadania na orientację 🙂

Elementem startowym musi być w miarę dokładna lokalizacja. Dolinę Raby znajduję na obecnych mapach Gór Kruczych bardzo szybko – to przedłużenie Kruczej Doliny. Jednak ta dolina ciągnie się przez kilka kilometrów. Jedyne co  mi zostaje to ustalenie gdzie znajdował się domek myśliwski. Na dzisiejszych mapach nic nie znajduję, sięgam więc do map przedwojennych.

Na mapie z 1880 odnajduję „Jagerhaus”, czyli w tłumaczeniu właśnie „Dom myśliwski”. Jego lokalizacja – w dolinie Raby potwierdza, że to prawie z całą pewnością tego na mapach poszukiwałem.


źródło mapy: historic.place

Nieco dokładniejsza mapa z początku XX-wieku pokazuje, że Jagerhaus był niewielkim budynkiem, koło którego znajdowała się ogrodzona uprawa.


źródło mapy: amzp.pl

Miłym uzupełnieniem poszukiwań jest informacja od pana Marcina, który przysyła mi skan przedwojennej fotografii domku myśliwskiego „Jagerhaus”. 🙂

Źródło fotografii: Marcin Gancarczyk, kolekcja własna.

Kolejny skan pocztówki z końca XIX wieku, na której przedstawiono otoczenie domku Jagerhaus otrzymuję od Pana Michała.

Źródło fotografii: Michał Stołpiec, kolekcja własna.

Po odnalezieniu Jagerhaus na starych mapach sprawdzam jeszcze jedną rzecz – przeglądam dolinę Raby na cieniowanej mapie terenu. Odnajduję miejsce, którego rzeźba terenu pokrywa się z przedwojenną mapą z oznaczonym domkiem myśliwskim.


źródło mapy cieniowanej: geoportal.gov.pl

Mam już więc dokładne namiary w którym miejscu znajdował się Jagerhaus. Nadarza mi się okazja, że jestem w pobliżu Gór Kruczych, więc wyruszam na poszukiwania ‚na orientacje’. Czasu mam niewiele – odcinek do Jagerhaus który musze przebyć to 4 kilometry a do zmroku niecałe półtorej godziny. Tak więc czasu na penetrację lasu w pobliżu dawnego domku myśliwskiego mam naprawdę niewiele.

Docieram na miejsce – po domku myśliwskim żadnego śladu, jedynie potężne buki.

Zaczynam poszukiwania słupka cystersów. Zapadająca szarówka powoduje, że każdy pieniek po ściętym drzewie upodabnia się do poszukiwanego celu. Mijają minuty, przeczesałem już chyba ze dwa hektary lasu. W końcu jest 🙂

Na słupku wyryte napisy „IAG 1727” będące skrótem od (Innocentius Abbas Grissoviensis)  – określały one teren klasztoru krzeszowskiego zarządzanego w roku 1727 przez opata Innocentego Fritscha.

Na boku słupka wyryta cyfra „582” oraz litera „P”.

Podobnie jak w przypadku słupków cysterskich znajdujących się przed kościołem w Ulanowicach, wykuta cyfra 582 pozwala na określenie jego oryginalnego położenia na granicy. Oznaczenie te bowiem jest na mapie Meßtischblätt z 1886 roku. Ten cysterski słupek graniczny oryginalnie stał około kilometr dalej, w okolicy obecnego słupka granicy polsko-czeskiej nr III/262.

źródło mapy: amzp.pl

Skąd więc się wziął ten słupek w obecnym miejscu – w środku lasu? Odpowiedzią jest tytułowy „Jagerhaus” – kiedy jeszcze ten domek myśliwski istniał, słupek był przed jego wejściem…


Zaczął zapadać zmierzch. Pozostał mi powrót Kruczą Doliną w kierunku świateł miejscowości Lubawka…

… mijając właściwie po ciemku imponującą Kruczą Skałę.


 

6 thoughts on “IAG 1727 – Jagerhaus [zn.]

  1. Witam. Dotarłem w to miejsce 05.11.2018. Satysfakcja o tyle większa, że artykuł ten przeczytałem dzień po wizycie w tamtym miejscu. Mó cel domek myśliwego. Kamień graniczny odnalazłem przypadkiem (radość jak u dziecka). Jeszcze jedno znalezisko w tej okolicy ok. kilkadziesiąt m od kamienia- studzienka wodociągowa czynna z napisami Wasserwek Liebau nr 5 1909. Moje źródła to: widokówka przedwojenna z miejsca hatki. Stara mapa z geoportalu Dolnego Śląska, aktualna mapa topo.

      • Proponuję kontakt emailowy a nawet telefoniczny. Razem można dowiedzieć się więcej. Ja też mam kilka pytań. Pozdrawiam.

  2. Rzeczywiście. Metody detektywistyczne i nawet tylko czytając bierze się udział w przygodzie i nabiera ochoty do naśladowania. Zwłaszcza, że szlak przetarty. Samotny ten przepiękny, maleńki wśród drzew słupek i na pewno rad z przyjaznych odwiedzin.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s