Záboř

Oryginalny wpis z 18 listopada 2012 roku został zaktualizowany 26 listopada 2016 roku oraz 20 sierpnia 2017 roku.


18 listopada 2012 roku napisałem krótko na blogu:

Záboř

Coś w sobie mają takie miejsca w górach, gdzie przed laty kwitło wiejskie życie, które zamarło po Drugiej Wojnie Światowej.

Nie było czasu, by przystanąć tu na dłużej.


Po ponad 4 latach – w 2016 roku – wracam w miejsce nieistniejącej dziś osady Záboř oraz do tego jednego z pierwszych moich wpisów 🙂

Tym razem miałem spędziłem w domu trochę więcej czasu na przygotowanie niż za pierwszym razem. Patrząc na stare mapy okazuje się, że w przeszlości Záboř to faktycznie były… 2 osady. Można tak założyć, gdyż administracyjnie należały one do dwóch różnych miejscowości, a pomiędzy nimi biegła granica dóbr.

źródło mapy: atchivnimapy.cuzk.cz

Obydwie osady miały tę samą nazwę Záboř, dlatego też na niektórych mapach przy każdej z tych osad dodano przymiotnik od miejscowości, do której osada administracyjnie należała. Zachodnią osadę, która przynależała do Johnsdorf nazwano „Johnsdorfer Zabor”, natomiast wschodnią należącą do Bishofstein – „Bishofsteiner Zabor”

źródło mapy: historic.place

Przygotowany ‚teoretycznie’ ruszyłem w teren.

Postanowiłem opisać każdą z tych dwóch nieistniejących osad w osobnych wpisach:

Johnsdorfer Zabor

 

Bishofsteiner Zabor

 


Jak wspomniałem osady Bishofsteiner Zabor oraz Johnsdorfer Zabor rozdzielała granica dóbr ziemskich. Dodatkowo do tej granicy pomiędzy osadami dochodził teren należący do miasta Teplice nad Metují. Miejsce trójstyku dóbr zostało zaznaczone na mapie katastralnej opisami inskrypcji ‚O.W.’, ‚U.W.’, ‚B’:

źródło mapy: archivnimapy.cuzk.cz

Inskrypcje te znajdują się na jednym z głazów w lesie (50°35’01.0″N, 16°07’01.0″E).

Znaku granicznego z inskrypcją ‚HB:I:D 1758’ widocznego na mapie poniżej trójstyku nie znalazłem albo przeoczyłem. Powinien on znajdować się na skraju lasu i łąk, z którego przynajmniej był całkiem sielankowy widok.


Teplickie skały skrywają jeszcze ślady przeszłości z okresu, który nie przeszedł chlubnie do historii świata. Na jednej ze skał ostała się pewna inskrypcja.

Prócz symbolu, którego nie trzeba opisywać oraz daty ’10/10 1938′ wykuty został napis, który próbowano później zatrzeć, jednak do dziś można dotrzec co było napisane…

 


Informacje zawarte we wpisie w żaden sposób nie stanowią jakiegokolwiek wyrażania poglądów autora bloga a ich przedstawienie ma charakter ciekawostki historycznej.


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s