Wojenne Kamienie

Przeglądając na portalu ‚mapy.cz’ turystyczną mapę czeskiej części Gór Izerskich w okolicach miasta Frydlant zaciekawia mnie jedna rzecz. Mianowicie dopiero na dużym zbliżeniu pojawia się na mapie w lesie, na południe od wsi Větrov, oznaczenie pomnika i opis ‚Vojenské kameny’ czyli w tłumaczeniu – kamienie wojenne.
Kiedy staram się dowiedzieć coś więcej na ten temat okazuje sie, że w Internecie za wiele informacji na temat tych kamieni nie ma. Na jednej ze stron internetowych czytam, że tych kamieni do dzisiaj znanych jest siedem (ostatni został odkryty w 2007 roku), mają wyryte napisy oraz daty i są ukryte w lesie.
Przytoczona jest również historia powstania napisów na kamieniach:

„Na farmie we wsi Větrov mieszkał Josef Zimmermann, który po wybuchu I wojny światowej podobnie jak wielu innych został wcielony do wojska i poszedł na front. Każdego roku kiedy wracał na przepustkę do domu, z radości, że wciąż żyje wykuwał swoje inicjały oraz rok na kamieniu.”

fragment tesktu na podstawie: stovi.info

Przy czym zaznaczone jest, że powyższa historia nie pasuje do końca do wszystkich wyrytych dat i napisów.

Ta tajemniczość oraz zdawkowe informacje wystarczają mi, abym poświęcił kilka godzin na odwiedzenie tego miejsca. 🙂


Parkuję koło miejscowości Dětřichov. Zanim wejdę do lasu mijam ciekawy przydrożny krzyż (50°53’10.0″N, 15°02’32.0″E) na poboczu drogi łączącej Frydland z Libercem. Na kamiennym postumencie płaskorzeźby świętych oraz fragmenty modlitw. Na dole widnieje wyryta data 1833.

Czeka mnie teraz dwa kilometry wyasfaltowanej leśnej drogi pod górę w jesiennym otoczeniu.

W jednym miejscu odsłaniają się widoki w kierunku północnym.

Mniej więcej w połowie przebytej trasy dostrzegam w pewnym oddaleniu od drogi stojące w lesie kamienne ‚coś’. Podchodzę bliżej i okazuje się, że są to kamienne pozostałości ogrodzenia.

Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie to, że te prawie dwumetrowe granitowe słupy po ogrodzeniu ciągnęły się przez ponad kilometr! Ilość pracy na ociosanie tylu kamiennych słupów, przywiezienie je tutaj i postawienie (m.in. na stromym zboczu) musiała być przeogromna.

Z otrzymanego komentarza (za który dziękuję) do tego wpisu okazuje się, że jest to fragment ogromnego (łączna długość to 42 kilometry) ogrodzenia powstałego w latach 1848-1852 za sprawą hrabiego Eduarda Clam-Gallase. Ogrodzenie okalało tereny leśne o łącznej powierzchni 5560 ha.

źródło mapy: spolekpatron.cz

W miejscu, gdzie ogrodzenie przecinało drogę leśną znajdują się pozostałości bramy. Jest to miejsce, gdzie zaczyna się właściwy cel mojej wycieczki.Wojenne Kamienie (Vojenské kameny, Soldatensteine) nad Polnymi Domami

Dysponowałem tylko szkicem mapki z zaznaczonymi kamieniami, więc byłem przygotowany, że nie będzie łatwo. Tym bardziej, że przede mną znajdował się gęsty zagajnik.

Na szczęście po znalezieniu pierwszych dwóch kamieni szkic mapy okazał się na tyle dokładny, że udało mi się zlokalizować i odnaleźć wszystkie siedem 🙂

Po obejrzeniu wyrytych napisów na wszystkich kamieniach zrozumiałem niejasność przytoczonej na początku historii ich powstania. Bo o ile inicjały ‚JZ’ można przypisać do Josefa Zimmermanna, a liczby ‚1914, 15, 16, 18’ do lat I wojny światowej, o tyle pozostałe litery na kamieniach oraz daty aż do 1939 już nie. Co one oznaczają, czy jest to wyryta cała historia rodziny Zimmermann? Czy pozostałości płotu miałyby mieć z tym jakiś związek, na przykład ogrodzony teren lasu należał do tej rodziny? Ku takiej hipotezie bym się skłaniał, ale to tylko moje zdanie.

I to co mnie nurtuje najbardziej – czy to już są wszystkie wojenne kamienie jakie znajdują się w tym lesie???


Wojenny Kamień #1

Pierwszy z kamieni znajduję przy leśnej drodze prowadzącej od pozostałości bramy (50°52’57.5″N, 15°04’10.5″E)

Do pozostałych kamieni trzeba było już ‚pójść w las’


Wojenny Kamień #2

(50°53’00.0″N, 15°04’11.5″E)


Wojenny Kamień #3

(50°53’03.0″N, 15°04’11.0″E)


Wojenny Kamień #4

(50°53’02.0″N, 15°04’12.5″E)


Wojenny Kamień #5

(50°53’04.5″N, 15°04’11.0″E)


Wojenny Kamień #6

(50°53’02.0″N, 15°04’06.0″E)


Wojenny Kamień #7

(50°52’59.0″N, 15°04’04.0″E)


Lokalizacja kamieni na mapie:

podkład mapy: mapy.cz


Reklamy

2 thoughts on “Wojenne Kamienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s